Konspekt zajęć terapeutycznych
Temat zajęć: Mandala – sposób na poznawanie siebie, relaks koncentrację,
usprawnianie umysłu.
Cele zajęć:
*dydaktyczno – wychowawcze:
· zapoznanie z pojęciem ,tradycją i symboliką mandali,
· poznanie sposobów komunikacji niewerbalnej , symbolicznej
*terapeutyczno – rewalidacyjne:
· rozbudzanie ekspresji arteterapeutycznej,
· ukazanie obrazu podświadomości i swoich wewnętrznych konfliktów w postaci wizualnej,
· niwelowanie napięć psychicznych i negatywnych emocji, relaksacja
*profilaktyczne:
· koordynacja półkul mózgowych ,kształcenie koncentracji,
· wyciszenie emocji, łagodzenie zachowań agresywnych.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie grupy
2. Przedstawienie tematu zajęć
3. Przybliżenie pojęcia , tradycji i symboliki mandali.
4. Zapoznanie ze wzorami mandali (wybór wzorów)
5. Omówienie reguł kolorowania mandali
6. Przystąpienie do pracy twórczej przy akompaniamencie muzyki relaksacyjnej
7. Podsumowanie zajęć
- omówienie znaczenia barw wykorzystanych przez dzieci podczas kolorowania mandali
- wypowiedzi dzieci na temat emocji towarzyszącym pracy,
- określenie samopoczucia,
- podziękowanie za aktywny udział w zajęciach,
- ekspozycja prac w świetlicy.
Metody:
- słowne: pogadanka,
- praktycznego działania: praca twórcza, terapia rysunkiem,
- poglądowe: pokaz
- percepcji muzycznej
Formy:
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- lit. pomocnicza: Z.W. Brezśkiewiecz, Superumysł, A.Wyd. „Comes”, Warszawa 1994,
- materiały internet: Mandala w arteterapii, www.publikacje.edu.pl , wzory graficzne mandali
- przybory do rysowania (kredki)
- muzyka relaksacyjna - Yoga
opracowanie: Edyta Sikorska - Pszczolińska
Gosiaczekst