figury przestrzenne z komputerem - scenariusz IIIg.doc

(92 KB) Pobierz
SCENARIUSZ

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZ

 

Temat: Przestrzeń kształtuje umiejętności matematyczne.

 

Klasa III b

 

Czas trwania: 1 godz. lekcyjna.

 

Cel główny: konstruowanie figur przestrzennych, przekroje figur przestrzennych, budowanie wielościanów foremnych i wielokątów  foremnych oraz wielokątów gwiaździstych, powtórzenie własności wielokątów i figur przestrzennych.

 

Cele operacyjne :

 

uczeń zna pojęcie figur płaskich i przestrzennych i dobrze nimi operuje, uczeń potrafi odczytywać, analizować i interpretować własności figur,

uczeń  potrafi   wykonać polecenia   dotyczące wykonania poszczególnych poleceń   na komputerze.

 

uczeń kształci pojęcie bryły obrotowe.

 

Metoda: praca z komputerem w grupach dwuosobowych.

Środki, pomoce: komputery, programy na stronach;

1) http://www.jolam.republika.pl/

2) http://dzamik13.republika.pl/

 

Uwaga: Scenariusz tej lekcji został opracowany w oparciu o wykorzystanie w/w stron.

 

Przebieg lekcji:

 

1)   Uczniowie przechodzą na wspomnianą wyżej stronę(1).

 

KROK 1

 

Polecamy uczniom przejście :

 

I Analizowanie konstrukcji walca – model interaktywny

 

Walec na rysunku obok powstaje poprzez obrót prostokąta ABDC wokół osi AC. Używając myszki sprawdź właściwości tej bryły


Terminologia

odcinek BD nazywamy tworzącą l odcinek AB jest promieniem podstawy r , koło o środku A jest podstawą dolną

koło o środku C jest podstawą górną , odcinek AC jest wysokością walca h

 

Wzory

 

Pole powierzchni całkowitej: Pc = 2· r² + 2 r·h

 

Pole powierzchni bocznej: Pb = 2 r·h

 

Objętość walca: V = r²·h

KROK 2

 

Polecamy uczniom przejście :

 

II Konstrukcja walca – animacja

 

Punkt A porusza się po okręgu koła będącego rzutem podstawy walca na płaszczyznę ekranu, obrazuje ruch punktu A1 po okręgu podstawy walca ( animacja pokazuje powstanie walca poprzez obrót prostokąta oznaczonego szarym kolorem).

 

KROK 3

 

Polecamy uczniom przejście :

 

III  Walec – przekrój poprzeczny

 

Po przecięciu płaszczyzną równoległą do podstawy walca, otrzymujemy przekrój poprzeczny, którego obrazem jest koło ośrodku w punkcie O.

 

Używając myszki porusz punkty C lub G aby sprawdzić zachowanie konstrukcji.

 

KROK 4

 

Polecamy uczniom przejście : IV Walec ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin