obliczanie objętości i pól figur przestrzennych scenariusz.doc

(74 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem

 

 

 

Scenariusz lekcji  matematyki z wykorzystaniem

techniki komputerowej

 

 

Temat lekcji : Powtórzenie i utrwalenie umiejętności obliczania

                   objętości i pól powierzchni figur przestrzennych .

 

Informacje ogólne:

·      temat jest realizowany  w  klasie  III  gimnazjum  jako  lekcja  powtórzeniowa i utrwalająca do działu FIGURY PRZESTRZENNE;

·       czas trwania – 1 godzina lekcyjna.

 

Środki dydaktyczne:

·      program komputerowy „Matematyka z komputerem” Andrzej Korn, dział                „Bryły w przestrzeni”;

·      zestawy wyrażeń arytmetycznych przygotowane samodzielnie przez nauczyciela;

·      karty  pracy dla ucznia przygotowane przez nauczyciela ( w oparciu o program komputerowy);

·      karty odpowiedzi do zadań zamkniętych przygotowane przez nauczyciela ( w oparciu o program komputerowy);

·      zbiór zdań do podręcznika z matematyki dla klasy trzeciej gimnazjum „Krok po kroku”.

 

Cele  operacyjne:

·      uczeń utrwala wiadomości o figurach przestrzennych;

·      doskonali umiejętności w zakresie:

- identyfikowania figur przestrzennych;

- ilustrowania figur przestrzennych;

- rozróżnienia własności figur przestrzennych;

·      uczeń utrwala wiadomości o objętości  figur przestrzennych;

·      doskonali umiejętności w zakresie:

- rysowania rzutów figur przestrzennych;

- wyboru sposobu obliczenia brakujących wielkości;

- stosowania tw. Pitagorasa do obliczania  brakujących wielkości;

- stosowania funkcji trygonometrycznych do obliczania brakujących wielkości;

- stosowania odpowiednich wzorów do obliczania objętości figur przestrzennych;

 

 

 

·      uczeń utrwala wiadomości o polach powierzchni figur  przestrzennych;

·      doskonali umiejętności w zakresie:

- rysowania rzutów figur przestrzennych;

- wyboru sposobu obliczenia brakujących wielkości;

- stosowania tw. Pitagorasa do obliczania  brakujących wielkości;

- stosowania funkcji trygonometrycznych do obliczania brakujących wielkości;

- stosowania odpowiednich wzorów do obliczania pola powierzchni figur 

  przestrzennych;

·      uczeń doskonali umiejętność czytania tekstu ze zrozumieniem;

·      uczeń doskonali umiejętność pracy w grupie;

·      uczeń doskonali umiejętność komunikacji, m.in. typu „uczeń – uczeń”.

 

 

Metody:

·      ćwiczenia praktyczne

·      elementy dyskusji

 

Formy pracy:

·      praca  grupowa;

·      praca jednostkowa

 

Przygotowanie ucznia do lekcji:

·      uczeń potrafi posługiwać się prostym programem komputerowym;

·      uczeń rozróżnia figury przestrzenne i zna ich własności;

·      uczeń zna wzory na obliczanie objętości i pola powierzchni figur przestrzennych.

 

 

 

1

 


Przebieg lekcji :

Czas

 

Czynności uczniów

Czynności nauczyciela

 

Materiały

Uwagi

Zakończenie wcześniejszej lekcji

- 5  minut –

5 minut

Obliczanie wartości liczbowych wylosowanych wyrażeń arytmetycznych.

Wprowadzenie do lekcji proponuję zacząć na lekcji wcześniejszej zadaniem dodatkowej pracy domowej : obliczanie wartości wyrażenia arytmetycznego, której celem będzie na lekcji dzisiejszej przyporządkowanie uczniów do danych stanowisk komputerowych. Uczniowie losują jedno z wyrażeń przygotowanych wcześniej przez nauczyciela, a wartość wyrażenia  określać będzie numer komputera w pracowni, przy którym będzie dziś pracował uczeń.

 

Zestawy wyrażeń arytmetycznych – załącznik nr 1

Moim zamiarem jest losowy podział klasy na grupy. Ponieważ w pracowni mam 11 stanowisk komputerowych przygotowałam 11 zestawów wyrażeń arytmetycznych.

Faza organizacyjna

- 5 minut -

Prezentacja sposobu rozwiązania zadań z pracy domowej.

Podział klasy na grupy według przyporządkowania  określonego powyżej.

 

Czynności porządkowo – organizacyjne:

·         sprawdzenie listy obecności;

·         sprawdzenie pracy domowej;

·         podział klasy na grupy.

 

 

 

Podanie tematu lekcji: „Powtórzenie       i utrwalenie umiejętności obliczania objętości i pól powierzchni figur przestrzennych .

Przypomnienie i omówienie zasad pracy z programem komputerowym „Matematyka z komputerem” Andrzej Korn , dział „Bryły w przestrzeni”

Rozdanie kart pracy dla uczniów.

 

Karty   pracy dla   ucznia – załącznik nr 2

W kartach pracy umieściłam zadania   z części „Ćwiczenia” programu komputerowego. Chciałam, aby uczeń zaprezentował rozwiązanie zadań również w zeszycie.

 

Faza właściwa

– 15 minut -

Praca z wykorzystaniem programu komputerowego: ćwiczenie umiejętności obliczania objętości  figur przestrzennych. Porównywanie wyników otrzymanych przez uczniów z wynikami prezentowanymi w programie komputerowym -  praca w grupach 2 – 3 osobowych.

 

 

Dbałość o poprawną, samodzielną  pracę uczniów  w grupach.  Ewentualna pomoc przy rozwiązywaniu zadań.

Program komputerowy „Matematyka   z komputerem” Andrzej Korn , dział   „Bryły  w przestrzeni”

Uczeń może sprawdzić poprawność swojego rozwiązania zadania , bo program komputerowy pokazuje prawidłowy sposób rozwiązania prezentowanego zadania.

Ewaluacja częściowa

–  20 minut -

Ciąg dalszy pracy z programem komputerowym : rozwiązywanie zadań z części sprawdzającej oferowanej przez program komputerowy ( 11 zadań zamkniętych z jedną odpowiedzią poprawną) -  ciąg dalszy ćwiczenia umiejętności obliczania objętości   i obliczania pól powierzchni figur przestrzennych.               Praca w grupach 2 – 3 osobowych.

 

Rozdanie kart odpowiedzi do części sprawdzającej dla poszczególnych grup.

Dbałość o poprawną, samodzielną  pracę uczniów  w grupach.

Program komputerowy, karty odpowiedzi do zadań zamkniętych – załącznik nr 3

Program zawiera opcję informowania ucznia o ilości dobrze rozwiązanych zadań, a następnie daje możliwość skorygowania wyboru złych odpowiedzi.

Faza podsumowująca

- 5 minut -

Ocena własnych umiejętności i  metody prowadzenia zajęć.

Zamknięcie programów komputerowych.

Ocena pracy uczniów w grupach.

 

Przewiduję krótkie wypowiedzi uczniów na temat przydatności takiego programu komputerowego do nauki matematyki.

 

Zapisanie pracy domowej.

Uporządkowanie pracowni.

Zadanie pracy domowej: zadanie 780 str. 145 oraz zadanie 788 str. 146 zbiór zadań .

 

 

 

 


Załącznik nr 1

Oblicz wartość następującego wyrażenia :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 2

 

KARTA PRACY

Zad.1.

Wynikiem obrotu trójkąta równobocznego o boku a=6 cm dookoła wysokości jest stożek. Oblicz jego objętość.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin