Instrukcja BHP dla cukiernika.doc

(37 KB) Pobierz
INSTRUKCJA BHP

INSTRUKCJA  BHP

PRZY  CZYNNOŚCIACH  CUKIERNIKA

 


PODSTAWOWE  CZYNNOŚCI  PRACOWNIKA  PRZED  ROZPOCZĘCIEM  PRACY

 

     Cukiernik  powinien:

1.            Do pracy jako cukiernik przystąpić punktualnie, będąc wypoczętym, trzeźwym, właściwie ubranym (ubranie robocze – kitel oraz nakrycie głowy w kolorze białym, buty robocze, lekkie lub pantofle, maseczka przeciwpyłowa, rękawice).

2.            Zapoznać się  z zadaniami na dany tydzień roboczy, przedyskutować ze swoim zwierzchnikiem fachową i bezpieczną realizację otrzymanego zadania.

3.            Wiedzieć, że wyroby cukiernicze trwałe, które są wyrabiane przez cukiernika to:

-                        półprodukty cukiernicze (kuwetury, nadzienia,  pomady, polewy),

-                        cukierki,  czekolady, wyroby czekoladowe, kakao,

-                        pieczywo cukiernicze trwałe (herbatniki, pierniki,

-                        pieczywo parzone i piankowe, pieczywo drożdżowe),

-                        wyroby wschodnie i wyroby czekolado podobne oraz w polewie kakaowej,

-                        wyroby cukiernicze trwałe.

4.            W zależności od rodzaju technologii produkcji wyrobów cukierniczych, przygotować niezbędne urządzenia, maszyny, przyrządy i inne pomoce, sprawdzając ich stan techniczny, czystość, działanie określonych mechanizmów.

5.            Sprawdzić receptury dla określonych wyrobów cukierniczych, upewniając się, że są przygotowane niezbędne składniki i inne materiały do produkcji.

6.            Spowodować, aby stanowisko aktualnie obsługiwane było prawidłowo oświetlone.

7.            Wszystkie zauważone zagrożenia lub mankamenty w działaniu maszyn przygotowanych do produkcji wyrobów cukierniczych, zgłosić swojemu bezpośredniemu przełożonemu, celem ich szybkiego zlikwidowania, a po upewnieniu się,  że zostały one usunięte, rozpocząć realizację otrzymanych zadań.

 

ZASADNICZE CZYNNOŚCI PRACOWNIKA PODCZAS REALIZACJI PRACY:

 

Cukiernik powinien:

1.            Wykonywać tylko prace zlecone przez swojego bezpośredniego przełożonego, nie stwarzając żadnych zagrożeń dla siebie, współpracowników i otoczenia.

2.            Pracę wykonywać tylko w oparciu o obowiązujący proces technologiczny oraz według wskazówek swojego bezpośredniego przełożonego.

3.            Na określonym stanowisku roboczym przechowywać tylko taką ilość materiałów, składników i różnych domieszek, jaka jest niezbędna do produkcji w danym dniu roboczym, dla danego rodzaju produktu cukierniczego.

4.            Do produkcji wyrobów cukierniczych używać wyłącznie  świeżych, właściwych materiałów i składników dodatkowych.

5.            Powierzoną aparaturę, urządzenie czy maszynę, obsługiwać zgodnie ze szczegółową instrukcją, podaną przez producenta w DTR.

6.            Mieć świadomość, że technika posługiwania  prawidłową recepturą na wyroby cukiernicze, spełnia w procesie produkcji wiele istotnych zadań, a między innymi:

-                          umożliwia dokładne dozowanie składników,

-                          określa warunki produkcji (czas, temperaturę),

-                          podaje sposób przygotowania i wykańczania wyrobów,

-                          określa kontrolę prawidłowości użycia właściwych surowców,

         ich ilość i jakość,

-                          ustala zgodność treści produktu gotowego z recepturą

7.            Każdą powierzoną pracę , a szczególnie określone operacje  w realizacji procesu technologicznego, wykonywać solidnie, rzetelnie, dokładnie, aby uzyskać prawidłowy półprodukt lub wyrób gotowy, zgodnie               z obowiązującą recepturą.

8.            W każdym przypadku i sytuacji na stanowisku roboczym ściśle przestrzegać obowiązujących norm higieny osobistej oraz higieny pracy, gdyż rzutuje to na produkowany wyrób cukierniczy, gwarantując jego bezpieczne spożycie.

9.            Do określonego rodzaju obowiązującej technologii odpowiednio przygotować maszyny, aparaturę czy urządzenia oraz materiały podstawowe i składniki dodatkowe, aby uzyskiwać w konsekwencji właściwy produkt cukierniczy.

10.         Do określonej aparatury, maszyn czy urządzeń do produkcji wyrobów  cukierniczych, otrzymać odpowiednie przeszkolenie z zakresu prawidłowej i bezpiecznej obsługi.

11.         Przy sporządzaniu i przechowywaniu określonych produktów cukierniczych zachować warunki podane w procesie technologicznym dla każdego wyrobu.

12.         Zapewnić aby w pomieszczeniu cukierni były zachowane odpowiednie warunki pracy, a między innymi: prawidłowe oświetlenie, czystość        i porządek, podłoga równa, sucha, nie zatarasowana, materiały               i składniki do produkcji posegregowane  i właściwie ułożone.

13.         Obowiązkowo, zawsze stosować bezpieczne metody pracy przy produkcji wyrobów cukierniczych, nie stwarzając żadnych zagrożeń dla siebie, współpracowników i otoczenia.

14.         Każdy wypadek przy pracy natychmiast zgłaszać swojemu bezpośredniemu  przełożonemu a miejsce wypadku przy pracy pozostawić w takim stanie, w jakim wypadek się wydarzył, aż do czasu przybycia zespołu powypadkowego, poszkodowanym udzielić  pierwszej  pomocy.

15.         W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do fachowego i bezpiecznego realizowania technologii dla określonego rodzaju produktów cukierniczych, zwrócić się do swojego bezpośredniego zwierzchnika       o dodatkowe wytyczne, wskazówki i polecenia do realizacji otrzymanych zadań.

 

CZYNNOŚCI  ZAKAZANE  PRACOWNIKOWI:

 

Cukiernikowi zabrania się przede wszystkim:

1.            Stosować niebezpieczne metody pracy przy produkcji wyrobów cukierniczych stwarzając zagrożenia dla siebie i  współpracowników       i  otoczenia.

2.            Lekceważenia obowiązującej receptury przy produkcji.

3.            Nie respektowania obowiązujących szczegółowych instrukcji obsługiwania poszczególnych maszyn, urządzeń i aparatury przy  produkcji  wyrobów  cukierniczych.

4.            Tolerowania obsługi maszyn i urządzeń przez osoby postronne.

5.            Tolerowania, aby stanowisko pracy było nieprzygotowane do produkcji wyrobów cukierniczych, a miedzy innymi podłoga śliska, mokra, zatarasowana, wokół maszyn bałagan i nieporządek, a światło niedostateczne.

6.            Używania do produkcji wyrobów cukierniczych niewłaściwych materiałów podstawowych i składników (przestarzałych, zepsutych).

7.            Nie przestrzegania obowiązującej higieny osobistej i higieny pracy.

8.            Magazynowania na stanowisku pracy zbyt dużej ilości składników, materiałów podstawowych lub zbędnych przedmiotów.

9.            Używania niesprawnych maszyn, urządzeń i aparatury oraz zdejmowania zabezpieczeń, osłon z nich.

10.         Nie stwarzania podstawowych warunków normalnej pracy, między innymi przez nie włącznie wentylatorów, tolerowanie zbyt wysokiej temperatury otoczenia, ruchu powietrza, wilgotności powietrza itp.

11.         Nie przestrzegania zaleceń, wskazówek i wytycznych swojego bezpośredniego zwierzchnika podczas realizowania produkcji.

12.         Wykonywania swoich obowiązków w stanie nietrzeźwym lub picia alkoholu na stanowisku pracy czy w zakładzie (firmie).

13.         Brania udziału w niebezpiecznych „zabawach”  czy  „żartach”,  stwarzając  przez to zagrożenie dla siebie, współpracowników.

 

CZYNNOŚCI  PRACOWNIKA  PO  ZAKOŃCZENIU PRACY:

 

Cukiernik  powinien:

1.        Wyłączyć wszystkie używane maszyny, urządzenia i aparaturę spod napięcia, odpowiednio je oczyścić, umyć, wysuszyć i przygotować do ich eksploatowania w dniu następnym.

2.        Uporządkować  całe  swoje  stanowisko  pracy.

3.        Zabezpieczyć nie zużyte materiały i składniki do dalszego wykorzystania.

4.        Przekazać gotowe produkty cukiernicze do dalszej obróbki lub do magazynu wyrobów gotowych.

5.        Upewnić się, że pozostawione maszyny, urządzenia i aparatura nie stworzą żadnych zagrożeń dla otoczenia.

6.        Stanowisko robocze opuścić dopiero po zakończeniu dnia pracy.

 

UWAGI  DODATKOWE:

 

Cukiernik  powinien:

1.        Zawsze dbać o higienę osobistą i schludny wygląd oraz o higienę pracy, gdyż to rzutuje na gwarancję bezpiecznego konsumowania wyrobów cukierniczych przez odbiorców.

2.        Przestrzegać wszystkie zasady i przepisy podanej wyżej przy produkcji wyrobów cukierniczych, gdyż za ich nie stosowanie można być pociągniętym do odpowiedzialności.

3.        Wiedzieć, że w razie zaistnienia sytuacji nie wymienionych w wyżej podanej instrukcji przy produkcji wyrobów cukierniczych należy zwrócić się do swojego bezpośredniego przełożonego o dodatkowy instruktaż dla możliwości kontynuowania pracy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin