Mgr Krzysztof Kamieniak
Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu
Konspekt zajęć piłki koszykowej .
Temat : Doskonalenie szybkiego ataku oraz stworzenie i wykorzystanie przewagi liczebnej
Założenia zajęć wynikające z :
A. Celów :
- cel poznawczy : doskonalenie umiejętności taktycznego stwarzania i wykorzystania przewagi liczebnej w ataku
- cel kształcący : kształtowanie cech motorycznych : szybkości,skoczności, wytrzymałości oraz cech wolicjonalnych : nieustępliwości , waleczności , twardości w grze
- cel wychowawczy : wyrobienie umiejętności współdziałania w grupie , odpowiedzialności za podjęte decyzje i bezpieczeństwo partnerów
B. Warunków realizacji :
- ilość ćwiczących : 12-16 osób
- miejsce ćwiczeń : sala gimnastyczna
- pomoce naukowe : piłki do koszykówki
- czas zajęć : 90 min
C. Metod pracy :
- metoda zabawowa
- metoda naśladowcza
- metoda przekazywania wiedzy
- metoda problemowa
D. Form pracy :
- całościowa
- grupowa : grupy 2 i 3 osobowe
Zadania zajęć :
a. główne : doskonalenie rozegrania przewagi liczebnej w ataku 2:0 , 2:1 , 3:1 , 3:2 .
b. inne : doskonalenie techniki podań i chwytów , kozłowania prawą i lewą ręką , rzutów z biegu i z miejsca , zbiórek z tablicy .
Część zajęć
Tok – układ działań
Tok działań - zadania
Organizacja uwagi
Część wstępna 15 min.
-czynności organizacyjno-porządkowe
-przygotowani obiektu i sprzętu
-rozgrzewka
-podział na pary
-sprawdzenie obiektu
-sprawdzenie przygotowania młodzieży do zajęć
-podanie zadań
- z piłkami
-ćwiczenia rozciągające wprowadzające do zabaw z piłkami
-zabawa : kozłowanie piłki prawą i lewą ręką z wybijaniem jej przeciwnikowi poza teren zabawy
-kozłowanie dwoma piłkami
-rzuty w parach po 5 serii
-rozmowa pod kierunkiem prowadzącego
-korygowanie błędów i kontrola wykonania
-po 4 serie
Część główna
65 min.
-doskonalenie umiejętności taktycznych i technicznych
-nauka ataku szybkiego siłami 2 zawodników
-zakończenie ataków dwójkowych
-podział grupy na trójki
-nauka rozegrania ataku szybkiego siłami 3 zawodników
-doskonalenie zbiórki piłki z tablicy
-ćwiczenia uspokajające
-gra kontrolna
-doskonalenie orientacji przestrzennej
-podania i chwyty w parach
-atak szybki 2:0 bez kozłowania, raz z jednej raz z drugiej strony boiska ( rys. 1)
-atak szybki 2:1 po kozłowaniu
( rys. 2)
-atak szybki z wykorzystaniem 3 zawodnika nie biorącego udziału w ataku :
1. stojącego na środku boiska
( rys. 3 )
2. stojącego na skrzydle (rys.4)
-rzuty w seriach po 5 rzutów i 5 zbiórek ze zmianą pozycji po kozłowaniu i bez.
-c.d. doskonalenia orientacji przestrzennej
-podania w trójkach
a. podania ze zmianą miejsca (rys.5a)
b. podania :
1. do jednego zawodnika 2 piłkami ( rys.5 )
2. po obwodzie 2 piłkami ( rys. 6 )
-atak szybki 3:0 ze zmianami miejsc do końca akcji bez kozłowania ( rys. 7 )
-atak szybki 3:0 z pojedynczą zmianą miejsc z kozłowaniem (rys.8)
-atak 3:1 z pojedynczą zmianą miejsc ( rys. 9 )
-atak 3:2 z pojedynczą zmianą miejsc ( rys. 10)
-zbiórka piłki z tablicy poprzez ćwiczenie zwane ‘’ deską ‘’ , czyli złapanie piłki w powietrzu i odbicie jej o tablice
-rzuty osobiste w seriach , po 3 rzuty
-podział na dwie drużyny
-3 serie po 20 podań
-system ćwiczeń wahadłowy
-zawodnik, który będzie atakował w następnej kolejce staje się obrońcą
-jeżeli to konieczne udział prowadzącego
-kontrola wykonania
-przynajmniej 6 –7 serii
-po 20 podań
-po 20 razy
-poprawa błędów
-podający idzie( biegnie) na miejsce kolegi , któremu podał piłkę , za jego plecami
-zmiana tylko między środkowym ataku , a jednym ze skrzydłowych
-jeden z zawodników,który będzie atakował za moment, staje się obrońcą
-dwóch staje się obrońcami
-w dwóch rzędach po odbiciu bieg w prawą lub lewą stronę zawsze do linii bocznej
- 10 serii
-sędziowanie przez prowadzącego
Część końcowa
10 min.
-ćwiczenia oddechowe
-omówienie zajęć
-ćwiczenia korekcyjne według własnych potrzeb zawodników
-rzuty osobiste lub z miejsca
-pożegnanie
Omówienie :
Atak szybki jest tylko jednym z wielu elementów gry i nauczania go , czy próba wprowadzania nie jest przypadkowa i powinna opierać się na gruntownych przygotowaniach uznanych powszechnie za podstawowe w koszykówce .
Do nich zaliczamy :
- widzenie obwodowe ,
- reakcje proste i złożone ( min. elementy stresogenne ),
- zastawienie przeciwnika i zebranie piłki z tablicy,
- umiejętność wyjścia do podania ,
- atut pierwszego podania ,
- zasady poruszania się po boisku ( pasy ruchu i strefy ) ,
- ...
kasperpl