Energia prądów morskich.doc

(81 KB) Pobierz
Energia prądów morskich, pływów i falowania

Energia prądów morskich, pływów i falowania

Z Wikipedii

Brak wersji przejrzanej

Skocz do: nawigacji, szukaj

Energia kinetyczna prądów morskich.

Moc prądów morskich jest oceniana na 7 TW (to prawie dwa razy więcej niż moc możliwa do otrzymania ze spadku wód śródlądowych). Jednak jej wykorzystanie jest bliskie zeru z powodu problemów technicznych i obawy przed zaburzeniem naturalnej równowagi. Wielu badaczy uważa, że prądy morskie mają fundamentalne znaczenie dla klimatu i uszczuplenie ich energii, choćby niewielkie, mogłoby doprowadzić do nieobliczalnych zmian klimatycznych.

Energia pływów. Pływy są źródłem energii o mniejszym potencjale (szacuje się, że możliwe do wykorzystania jest 200 GW) niż prądy morskie, ale za to bezpieczniejszym i lepiej poznanym. Pierwsza wzmianka na temat ich wykorzystania pochodzi z 1086 r. z Dover, gdzie podobno pracował młyn napędzany energią pływów. Pierwszą elektrownię pływową zbudowali w roku 1967 Francuzi w Saint-Malo. Elektrownia ta ma moc maksymalną 550 MW i pracuje od 4 do 8 godzin dziennie, wytwarzając średnio 600 GWh energii elektrycznej rocznie. Obecnie takie elektrownie są również w Rosji i Wielkiej Brytanii, jednak żadna z nich obecnie (styczeń 2007 r.) nie pracuje na skalę przemysłową z powodu problemów technicznych oraz niebezpieczeństwa sztormów i huraganów.

Energia odnawialna

Wind Turbine

Energia geotermalna
Energia wodna
Energia słoneczna
Energia wiatru
Biopaliwo
Biomasa
Biogaz

Energia falowania. Moc fal ocenia się na 3 TW, jednak wykorzystanie tej energii sprawia pewne trudności, pomimo iż opracowano wiele teoretycznych metod konwersji energii falowania na energię elektryczną. Największym problemem jest zmienność wysokości fal i wytrzymałość elektrowni. Najważniejsze sposoby konwersji energii fal na elektryczną:

·         elektrownie pneumatyczne – fale wymuszają w nich ruch powietrza, które napędza turbinę

·         elektrownie mechaniczne – wykorzystują siłę wyporu do poruszania się prostopadle do dna, co powoduje obracanie się wirnika połączonego z prądnicą

·         elektrownie indukcyjne – wykorzystują ruch pływaków do wytwarzania energii elektrycznej poprzez zastosowanie poruszających się wraz z pływakami cewek w polu magnetycznym

·         elektrownie hydrauliczne – w których przez ścianki nieruchomego zbiornika przelewają się jedynie szczyty fal, a woda wypływająca ze zbiornika napędza turbinę.

Zobacz też [edytuj]

Energia fal morskich

Fot.: sxc.hu

Zobacztakże

Portugalia testuje urządzenia produkujące energię z fal morskich

Przewidzieć olbrzymie fale

Energia z morskich fal

Podobne

energiafalamorzewoda

Energia pozyskiwana z pływów oceanicznych mogłaby pokryć potrzeby energetyczne Londynu, a fale u atlantyckich wybrzeży Hiszpanii i Portugalii są  zdolne pokryć istotną część potrzeb energetycznych Półwyspu Iberyjskiego.

Na pomysł czerpania energii z siły fal morskich wpadli Anglicy na przełomie XVIII i XIX wieku. Sto lat później w Stanach Zjednoczonych Ameryki zgłoszono w urzędzie patentowym "motor poruszany falami". Obecnie jest  zarejestrowanych ponad tysiąc patentówj. Prym w tej dziedzinie wiodą Japonia i Anglia.

Elektrownie wykorzystujące  siłę fal morskich,  dzieli się na trzy grupy ze względu na lokalizację. Są to typy elektrowni:  nadbrzeżnych, przybrzeżnych - zazwyczaj osadzonych na dnie w  wodach płytkich do 20 m głębokości oraz morskich - ponad 40 m głębokości.

Wykorzystanie fal morskich napędzających jest możliwe dzięki pracy dwóch rodzajów turbin: wodnych i powietrznych.

Praca turbin wodnych polega na  tym, że woda morska pchana kolejnymi falami wpływa zwężającym się strumieniem do położonego na górze zbiornika. Gdy w zbiorniku tym jest wystarczająca ilość wody, wówczas przelewa się ona przez upust i napędza turbinę rurową sprzężoną z generatorem i wraca do morza. Taka instalacja pracuje od 1986 roku w Norwegii dając moc 350 kW.

Praca turbin powietrznych polega na tym, że zbiornik jest zbudowany na platformie na brzegu morza. Fale wlewają się na podstawę platformy i wypychają powietrze do górnej części zbiornika. Sprężone przez fale morskie powietrze wprawia w ruch turbinę napędzająca generator. Instalacja taka pracuje w Wielkiej Brytanii, dając moc 75 kW. Instalacje tego typu, mające często kilkadziesiąt km długości,  spełniają niekiedy funkcję falochronu.

Stosuje się jeszcze inne sposoby wykorzystania mocy fal morskich. Są to tzw. kaczki i tratwy, które wykorzystują pionowy oraz poziomy ruch wody morskiej.

ekologia.pl

 

 

 

 

 

Emisja CO2 z domowych instalacji grzewczych opodatkowana w Brukseli

Piątek 26.03.2010

Fot. sxc.hu

Zobacztakże

Elektrownie mogą spalać zboże

Polska sprzedała uprawnienia do emisji CO2

Polska firma będzie testować wychwytywanie CO2

Podobne

elektrownieCO2podatekciepłownie

Komisja Europejska przedstawiła krajom członkowskim załącznik do dyrektywy dotyczącej opodatkowania energii. Przedstawiono w nim projekt podatku od emisji CO2, produkowanego w instalacjach wykorzystywanych do celów grzewczych. Po wejściu przepisu w życie, jego skutki finansowe odczują właściciele domów, których ogrzewanie nie pochodzi z ciepłowni miejskich.

Cena za jedną tonę CO2 wytworzonego w instalacjach, które nie wchodzą w skład ETS wyniesie 10 euro. Natomiast do ETS wlicza się duże elektrownie, zakłady przemysłowe oraz ciepłownie, którym przyznawane są limity na emisję tego gazu. Od 2013 r. również w tej kwestii zmieni się prawo, zakończone zostaną darmowe limity, a wszelkie prawa do emitowania CO2 kupować trzeba będzie na aukcjach. W przypadku Polski na pewno nie będzie to korzystne rozwiązanie, ponieważ nasza gospodarka w głównej mierze opiera się na węglu.

W kilku krajach Unii (Szwecja, Dania, Finlandia, Słowenia) już wprowadzono podatek od emisji CO2. Szwecja obłożyła węgiel podatkiem w wysokości 108 euro za tonę, co spowodowało całkowite odejście od niego oraz od gazu. Do ogrzewania wykorzystuje się tam śmieci, które spalane są w ciepłowniach.
 

 

 

 

 

Energia z morskich fal

Galeria - więcej zdjęć

Rysunek elektrowni

Zobacztakże

Przewidzieć olbrzymie fale

Energia fal morskich

Fale oświetlą wybrzeże

Podobne

energiafalemorzestocznia

Polska coraz częściej będzie inwestować w nowe technologie  - ważne dla efektywności energetycznej i dla ochrony środowiska. W Gdańsku właśnie powstał pierwszy na świecie prototyp elektrowni, wykorzystującej energię morskich fal.

Energia pozyskiwana dzięki potędze oceanów wydaje się perspektywiczna. Przede wszystkim fale stanowią jej stabilne źródło. Poza tym, Stocznia Odys zapowiada, że energia z morskich fal będzie tańsza od energii z wiatru.

Przez ostatnie lata problem stanowiła trwałość urządzeń instalowanych na Morzu Północnym. Sytuacja jednak szybko się zmienia. Wave Star Energy, firma która zleciła wykonanie konstrukcji podaje, że jej urządzenia oparły się jak dotąd 15. potężnym sztormom. Egzemplarze testowe są w eksploatacji od trzech lat.

Budują  w polskich stoczniach

Niestety produkt stoczni Odys nie zadebiutuje na polskim wybrzeżu, ale w duńskim Hanstholm. Elektrownia będzie ulokowana 300 m od brzegu.  

Konstrukcja  waży 536 ton.  Ma 40 m długości i 17 szerokości .Wznosi się 4 m nad poziom morza, a w czasie sztormu nawet na 9. Tymczasem to tylko prototyp. Docelowa konstrukcja będzie dwa razy większa. Pływaki będą miały 10 m średnicy.  Będzie można podnieść je na wysokość 20 m.

Budowa głównej instalacji o mocy 6 MW zostanie zakończona w 2011 roku. Prawdopodobnie ją także zbudują Polacy.

Jak to działa?

Dzięki stale poruszanym pływakom unoszącym się nad powierzchnią, następuje zamiana kinetycznej energii fal na podwyższone ciśnienie oleju hydraulicznego. Olej porusza silnik, który został sprzężony z prądnicą (fot. 2).  Warto przy tym podkreślić, że według producenta ewentualna awaria i wyciek nie spowodują zagrożenia dla środowiska. Zastosowano bowiem olej o specjalnych właściwościach.

Producent chce skoncentrować się na wodach Morza Północnego, potem zaś na Atlantyku. Dla polskich warunków trzeba będzie wykonać konstrukcję o innych parametrach. Zasada działania wszędzie jednak pozostaje taka sama.

Przełom?

Przedstawiciele stoczni uważają, że nowy typ elektrowni może wygrać konkurencję z wiatrakami. Producenci zakładają, że  w przyszłości elektrownie tego typu zaspokoją 10-15% zapotrzebowania na energię elektryczną. British Carbon Trust szacuje, że powinno to być nawet 33%. Docelowa elektrownia będzie projektowana na 50 lat ciągłego użytkowania w środowisku oceanicznym. Pierwszy przegląd przejdzie po 10 latach. Urządzenie nie będzie wymagało obsługi.

Takie zalety wystarczą, by zagarnąć dużą cześć rynku - jeśli tylko konstrukcje Wave Star Energy oprą się kapryśnym żywiołom Morza Północnego.

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin