obozy.doc

(5774 KB) Pobierz
Obozy jeńców wojennych oraz obozy pracy przymusowej w Wałbrzychu podczas II Wojny Światowej

Obozy jeńców wojennych  oraz obozy pracy przymusowej

w  Wałbrzychu podczas II Wojny Światowej

Łukasz Kobusiński

 

 

 

Niemcy przygotowując się do działań wojennych oprócz przygotowań ściśle militarnych podjęli również działania zmierzające do zapewnienia miejsc odosobnienia dla jeńców wojennych.  W ramach tych przygotowań wyznaczono na terenie każdego okręgu wojskowej  miejsca  przeznaczone na ten cel. Zadanie to było o tyle ułatwione, że już podczas pierwszej wojny światowej  funkcjonowały one na terenach niemieckich.

Foto. 1. Rozmieszczenie  okręgów wojskowych

 

 

Na terenie Dolnego Śląska oraz  Opolszczyzny - VIII  Okręg Wojskowy Breslau - powstały  po 1 września 1939 r  obozy jenieckie:

 

 

·         w Zgorzelcu ( Stalag VIII A Görliz- z niem. Stammlager - obóz podstawowy ) założony w dniu 23 września 1939 r . Był to pierwszy obóz  na  Dolnym Śląsku w VIII Okręgu Wojskowym ,

Foto. 2. Grupa jeńców w obozie w 1940 r

 

·         w  Łambinowicach (Stalag VIII B Lamsdorf )  na Opolszczyźnie. Jeden z największych obozów podczas I Wojny Światowej przebywało w nim wówczas około 300 tysięcy jeńców francuskich.

Przed agresją w 1939 r przeszli tam szkolenie  wojskowe zbiegli zagrożeni aresztowaniem władz polskich z terenu Górnego Śląska członkowie Jungdeusche Partei. Brali potem udział  w napadzie na radiostację  w  Gliwicach.

Obóz był ewakuowany  w lutym 1945 r. Szacuje się, że w obozie tym zginęło około 100 tyś. jeńców.  Na terenie byłego województwa wałbrzyskiego istniały również komanda tego obozu. Oznaczone były jako komando stalag VIII B.

 

 

Foto. 3 Ruiny baraków w Łambinowicach

 

 

 

·         w Żaganiu ( Stalag VIII C  Sagan)

 

Foto. 4. Wydawanie posiłku

 

·         w Świętoszowie ( Stalag VIII E  Neuhammer )

      Obóz z założenia był obozem zagłady tysięcy jeńców głównie rosyjskich

Były to obozy dla szeregowych oraz podoficerów i podlegały dowództwu Wehrmachtu

 

 

Dla oficerów utworzono w połowie grudnia 1939 r obóz w ( Oflag VIII B Silberberg - Offizerlager ). Mieścił się w dwóch fortach  - Hohenstein i Spitzberg  w Srebrnej Górze ; pełnił on funkcję obozu karnego, który po ucieczce w dniu 5 maja 1940 r 10  oficerów ( trzem ucieczka się powiodła) został zlikwidowany a jeńcy przeniesieni do obozów w głębi Niemiec. W obozie tym przebywało 182 oficerów oraz 54 ordynansów. Przebywali tam również Finowie.

 

Foto. 5. Baraki obozu LUFT 3

 

 

 

 

Dla pilotów utworzono oddzielny obóz w Żaganiu  (  Kriegsgefangen Lager der Luftwaffe Nr 3.) w skrócie Stalag Luft 3 i podlegał pod dowództwu Luftwaffe.

 

Jesienią 1939 r  w obozie  ( Stalag VIII A ) przebywało około 8 tysięcy jeńców polskich, w Stalag VIII C około 6 tysięcy.  Podczas przygotowań do działań wojennych na zachodzie Europy oraz  braku  siły  roboczej, dużą grupę jeńców z obozu w Zgorzelcu przeniesiono  między innymi do Wałbrzycha. W połowie 1940 r obóz liczył 1400 jeńców.

W początkowym okresie głównym ośrodkiem w Wałbrzychu był podobóz - komando - przy ul. Wrocławskiej. W okresie powojennym mieścił się tam Ośrodek Zamiejscowy Aresztu Śledczego w Wałbrzychu a obecnie w byłym budynku administracyjnym obozu znajduje się I Komisariat Policji. Baraki po likwidacji aresztu zostały rozebrane a na ich miejscu powstało osiedle domków.

 

Foto. 6. Były budynek administracyjny podobozu w Wałbrzychu

Foto. 7. Teren obozu przy ul. Wrocławskiej

 

 

 

 

Podobozy usytuowane poza Zgorzelcem a w których przebywały osoby posiadające status jeńca nazwano ODDZIAŁAMI ROBOCZYMI JEŃCÓW - KOMANDO - . Pozostałe to OBOZY  PRACY  PRZYMUSOWEJ i również tam przebywali jeńcy ale  wbrew Konwencji Genewskiej z lipca 1929 r pozbawieni praw  jeńca  wojennego.

W wyniku postępu działań wojennych i kapitulacji państw zachodnich :Francji, Belgii  oraz innych , do obozu  w Zgorzelcu napływać zaczęli  nowi  jeńcy a od 1943 r jeńcy brytyjscy i amerykańscy. Również i oni  byli przewożeni do oddziałów roboczych   i  obozów pracy na terenie Wałbrzycha.

Dotychczas zostały ustalone następujące  oddziały robocze ( komanda) jeńców na terenie Wałbrzycha:

 

1. Oddział roboczy jeńców radzieckich  -    komando  liczył 84 jeńców   wykonujących podziemne prace budowlane .

 

 

 

 

 

 

2. Oddział roboczy jeńców radzieckich -   komando -  obozu Stalag VIII A. Istniał przy kopalni Julia.

 

Foto. 8. Kopalni Julius  na Białym Kamieniu

 

 

3.      Odział roboczy jeńców włoskich - komando  obozu Stalag VIII A. Istniał w latach 1944 do 8.o5.1945 r. Jeńcy pracowali w kopalni.

 

 

 

 

4. Oddział roboczy jeńców - komando . Istniał do wyzwolenia na Białym Kamieniu. Jeńcy pracowali  w miejscowej kopalni.

 

Foto. 9. Szyb kopalni Dawid - Tytus - na Białym Kamieniu

 

 

 

 

5. Oddział roboczy jeńców włoskich - komando. Istniał na Biały Kamieniu od końca 1943 r do wyzwolenia. Jeńcy pracowali w miejscowej kopalni.

 

Foto. 10. Kopalnia Wiesław na Białym Kamieniu

6. Oddział roboczy jeńców - komando  - na terenie kopalni Victoria. Istniał od 1940 do wyzwolenia. Jeńcy pracowali na torach kolejowych na trasie Świebodzice - Boguszów. W maju 1944 r  uciekło około 40 jeńców. Ostatniego złapano w Miliczu i  przeniesiono po wyroku sądu w Gross-Rozen do obozu w Brzegu Dolnym.

 

 

 

7. Oddział roboczy jeńców - komando  . Istniał na Białym Kamieniu pod Chełmcem  na terenie byłego obozu młodzieżowego . Jeńcy pracowali  w hucie szkła przy ul. Piasta ( obecnie jest tam MPO) oraz na  stacji kolejowej Biały Kamień.

 

Foto. 11. Obóz pod Chełmcem

Foto. 12. Obóz pod Chełmcem. Miejsce to w większości zarośnięte młodym lasem

 

8. Oddział  roboczy jeńców - komando  - przy obecnej ul. Moniuszki - Friedländerstrasse -( w byłych barakach znajdowały się magazyny obrony cywilnej, ostatnio mieści się  Telewizja Wałbrzych. Istniał od 1940 r do wyzwolenia. Przebywali w nim jeńcy polscy. Pracowali na torach kolejowych oraz w zakładach Camela.

 

9. Oddział roboczy jeńców - przy ul. Wrocławskiej ( obecny I Komisariat Policji ). Jeńcy pracowali na torach kolejowych, w "Hucie Karol", w  hucie szkła "Lustrzanka" oraz w betoniarni przy ul. Wrocławskiej - obecnie hurtownia budowlana. Przebywali tam jeńcy polscy, francuscy, włoscy, brytyjscy oraz powstańcy warszawscy. Istniał do wyzwolenia. Prawdopodobnie  jeden z baraków  był  dodatkowo ogrodzony i przebywali w nim  jeńcy pod specjalnym nadzorem. Był zakaz  utrzymywania z nimi kontaktów, nie byli zatrudniani poza obozem.

 

Foto. 13 .Teren byłej betoniarni przy yl. Wrocławskiej

Ustalone obozy pracy przymusowej:

 

1.      Obóz pracy przymusowej - Gemeischaftslager Gasthof  Eisemes Kreuz Waldenburg-Altwaser. Od 1944 r do wyzwolenia przebywali w nim  rosjanie i po Powstaniu Warszawskim Polacy. Obóz znajdował się przy obecnej ul. Wrocławskiej 1 naprzeciw byłej zajezdni autobusowej MPK. Jeńcy pracowali w ( Carlshuette Maschinen ) zakładach zbrojeniowych przy ul. Giserskiej. Produkowano zapalniki do  bomb i  min.

 

Foto. 14  Były hotel przy ul. Wrocławskiej 1

Foto. 15  Ul. Giserska - zakłady zbrojeniowe

Foto. 16 Ul. Giserska. Jeńcy  produkowali zapalniki

 

 

  1. Obóz pracy przymusowej -

Lager Graf Hochberg-Schaft- Altwasser.  Od 1944 do  wyzwolenia przebywali Rosjanie. Kopalnia ta mieściła się na Nowym Mieście w okolicach  Mauzoleum.  Natomiast szyb o tej nazwie i należący do tej kopalni znajdował się na Podgórzu. Podawany jest Stary Zdrój gdyż teren kopalniany był zaliczany do Starego Zdroju.

Foto. 17 Szyb  "Chwalibóg"

 

3.      Obóz pracy przymusowej - Auslenderlager Spigelhutte - przebywali w nim rosjanie a po Powstaniu Warszawskim Polacy. Pracowali w hucie szkła  "Lustrzanka oraz w "Hucie Karol". Istniał do wyzwolenia. Na zdjęciu  pozostałości po ogrodzeniu obozu.

 

Foto. 18. Hala produkcyjna huty szkła

Foto. 19. Pozostałe  schody do baraku obozowego w hucie szkła

Foto. 20. Fragment ogrodzenia obozu w hucie szkła

 

 

 

 

1.      Obóz pracy przymusowej - Gemeinschaftslager Mathildenhohe - przebywali w nim Polacy i Ukraińcy. Istniał do wyzwolenia na terenie kopalni  Bolesław Chrobry.

 

Foto. 21. Baraki  po obozie

Foto. 22. Latryna

Foto. 23. Teren obozu

 

2.      Obóz pracy przymusowej - mieścił się przy ul. Wrocławskiej - Piotrowskiego - na jego terenie obecnie stoi budynek Elektrochemu - pozostał  tylko  jeden barak. Jeńcy pracowali  w zakładach gazowniczych.

 

Foto. 24. Pozostały barak po obozie przy ul. Wrocławskiej

 

 

 

 

 

3.      Obóz pracy przymusowej - mieścił się na terenie obecnej "Huty Karol" (Stahlbau GmbHCarlshuette Maschinen) przy budynku zakładowej straży pożarnej. Produkowano tu między innymi karabiny  MAUSER

 

Foto. 25 zabudowania  Huty Karol przy ul. Wrocławskiej. obecnie jest tam budynek Politechniki ( na zdjęciu po prawej stronie i zajezdni autobusewej.

4. Obóz pracy dla nieletnich - mieścił się na terenie zakładów Schtes. Textilwerke Methner & Frahne  obecnie "Camela" na Podgórzu przy ul. Cichej             

 

 

4.      Nie ustalony obóz na terenie parku "Sobieskiego"

Foto. 26 Obóz młodzieżowy na terenie parku

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin