MAGAZYN - POMIESZCZENIA - CHEMIA.doc

(39 KB) Pobierz

Pomieszczenie do magazynowania odpadów odczynników chemicznych

Mamy  zamiar przygotować oddzielne pomieszczeniem do przechowywania przeterminowanych odczynników  przed oddaniem ich do utylizacji. Jakie warunki bhp i ppoż. należy zapewnić w takim pomieszczeniu?

 

Określając zasady magazynowania chemikaliów, w pierwszej kolejności należy podeprzeć się przepisami określonymi rozporządzeniem w „sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy” w zakresie znakowania pomieszczeń, warunków technicznych pomieszczeń, wentylacji, zasad transportu ręcznego. 

Urządzając pomieszczenie magazynowe dla odpadów odczynników chemicznych  wskazane jest korzystanie z kart charakterystyki poszczególnych odczynników. Zawierają one bowiem informacje dotyczące środków, jakie należy przedsięwziąć w celu bezpiecznego wykorzystania wyrobu, a także metod postępowania w sytuacjach zagrożenia spowodowanych niekontrolowanym uwolnieniem.

 

Pomieszczenia magazynowe zabezpieczone przed dostępem osób postronnych powinny spełniać wymagania bezpieczeństwa, odpowiednie do rodzaju i właściwości składowanych w nich odpadów odczynników chemicznych.

 

Stosownie do rodzaju składowanych odpadów odczynników chemicznych i ich właściwości, w tym pod względem pożarowym i wybuchowym, należy w pomieszczeniu zapewnić:

 

·                      wentylację zapewniającą odpowiednią liczbę wymian powietrza,

·                      temperaturę, wilgotność i ochronę przed nasłonecznieniem,

·                      w miarę potrzeby urządzenia zapewniające sygnalizację o zagrożeniach;

·                      odpowiedni sprzęt i środki gaśnicze, środki neutralizujące, apteczki oraz odpowiednie środki ochrony zbiorowej i indywidualnej, stosownie do występujących zagrożeń.


Podstawa prawna
art. 226  ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)
§ 68, § 93, § 97, § 98, § 99  rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650)


Autor:
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,
biegły sądowy w dziedzinie bhp
przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

strzałka

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin