Dokumentacja dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Pytanie: Czy ZUS ma prawo żądać od firmy uwierzytelnionej kopi umowy o pracę?
W związku z zaistniałym wypadkiem przy pracy pracownik może dochodzić świadczeń przewidzianych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W takim przypadku pracodawca obowiązany jest do wydawania organowi rentowemu zaświadczeń niezbędnych do ustalania prawa do świadczeń i ich wysokości. Ponadto płatnik składek, a więc np. pracodawca jest zobowiązany na żądanie organu rentowego do wystawiania dokumentów (zaświadczeń) w celu udowodnienia okres składowych. Zatem dla takich potrzeb (celów) wystarczające jest jedynie przedstawienie odpowiedniego zaświadczenia.
Mając jednak na uwadze postępowanie związane ze świadczeniami z tytułu wypadku przy pracy to na podstawie rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowi, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania, płatnik składek (np. pracodawca) kompletuje dokumentację niezbędną do ustalenia uszczerbku na zdrowiu, w szczególności:
· protokół powypadkowy,
· prawomocny wyrok sądu pracy
· kartę wypadku
· decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej
· zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się ubezpieczony,
· odpis aktu zgonu - w przypadku zgonu osoby, która uległa wypadkowi przy pracy lub u której stwierdzono chorobę zawodową.
Podstawa prawnaustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227)§ 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 2002 r.w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (Dz.U. z 2002 r. nr 234, poz. 1974)
pchelka254