Erupcja.docx

(22 KB) Pobierz

Erupcja

Wydobywanie się lawy i towarzyszących jej innych produktów w postaci par, gazów, czy fragmentów skalnych nazywamy erupcją. W zależności od rodzaju wydostania się magmy na powierzchnię, erupcje można podzielić na:

    centralne

    linijne

    arealne

W erupcjach centralnych produkty wybuchu wydostają się z krateru, stanowiącego centrum wulkanu. Krater połączony jest z miejscem, w którym zalega magma (ogniskiem magmowym) kanałem. Podczas erupcji linijnych lawa, oraz inne produkty wydostają się na powierzchnię szczelinami. Taki typ erupcji występuje powszechnie na Islandii, gdzie wydostaje się lawa bazaltowa. Na skutek erupcji linijnych powstają ogromne pokrywy lawowe wspomniane trapy bazaltowe.

Jeśli magma batolitu podniesie się, może się zdarzyć, że przetopi skały skorupy ziemskiej i przedrze się na powierzchnię na dużym obszarze. Wtedy zachodzi erupcja arealna. Obecnie tego rodzaju erupcje nie występują, jednakże w przeszłości były one częstsze, szczególnie w prekambrze, kiedy skorupa ziemska była cienka. Prawdopodobnie część obszaru w Parku Narodowym Yellowstone w USA powstała na skutek erupcji arealnej.

Wyróżnia się także erupcje podmorskie, które mają miejsce na dnie morskim, częstym ich produktem są lawy poduszkowe. W wyniku nagromadzenia materiałów wulkanicznych pochodzących z takich erupcji powstają wyspy wulkaniczne. W niektórych erupcjach oprócz lawy, wydobywają się także inne produkty wulkaniczne  takie jak: bomby wulkaniczne, stanowiące bryły lawy o owalnym wrzecionowatym kształcie i spiralnie skręconych końcach. Osiągają one rozmiary od kilku centymetrów do 1 metra.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin