Bill Gates.doc

(45 KB) Pobierz

Biografia


 

Bill Gates zrobił fortunę, zakładając firmę Microsoft zajmującą się produkcją oprogramowania, które zdecydowanie uprościło obsługę komputera.

Billa Gatesa, założyciela i prezesa Microsoft Corporation, można określić jako jednego z najbardziej wpływowych przedsiębiorców XX wieku. Jego firma zatrudnia 20000 ludzi w 48 krajach. Bez niego nie stworzono by prawdopodobnie standardów, które dziś uznaje się za obowiązujące w informatyce, a komputery pracowałyby w wielu różnych systemach. Gates wyznaczył sobie za cel, by w każdym domu i na każdym biurku znalazł się komputer i dążąc do realizacji tego pomysłu, stał się najbogatszym człowiekiem w USA, zajmując pierwsze miejsce na liście 400 najbogatszych Amerykanów czasopisma "Forbes" przez pięć lat z rzędu (1994-98) z fortuną ocenianą na 58,4 miliarda dolarów.

William Henry Gates III urodził się 28 października 1955 roku w Seattle w stanie Waszyngton w USA. Jego ojciec, William H. Gates II, był prawnikiem, a jego matka wykładała na University of Washington. Bill wychowywał się w Seattle, razem z dwiema siostrami, uczęszczał tam do szkoły dla uczniów szczególnie uzdolnionych - Lakeside School. Tam właśnie nauczył się pierwszego języka programowania - BASIC. Gdy miał zaledwie 13 lat, sprzedał swój pierwszy program: system służący do układania planu zajęć, za który szkoła zapłaciła mu 4500 dolarów. Wkrótce potem napisał program wspomagający ocenę natężenia ruchu ulicznego, który sprzedał władzom lokalnym, jako część systemu kontroli ruchu. Zarobione pieniądze wykorzystał na założenie pierwszego własnego przedsiębiorstwa - Traf-O-Company. W roku 1973, w wieku 17 lat, Gates wstąpił na uniwersytet Harvarda, jednak studiował tylko przez dwa lata, potem zrezygnował. Wspólnie ze starym kolegą szkolnym, Paulem Allenem, postanowili pisać programy na łatwo dostępny, choć dysponujący ograniczonymi możliwościami, komputer Altair. Stwierdzili, że jeśli uda im się odpowiednio zaadaptować BASIC, który wykorzystywano na dużych komputerach systemowych, być może uda się stworzyć dość zaawansowane programy działające na małych maszynach domowych. Gates i Allen założyli przedsiębiorstwo w Nowym Meksyku i nazwali firmę Microsoft (skrót od microcomputer software - oprogramowanie dla mikrokomputerów). Od razu osiągnęli sukces. Największym potentatom w branży komputerowej (1980 rok) był w tym czasie IBM. Ujawnił się wtedy talent Billa Gatesa do robienia interesów - zamiast rozprowadzić swój nowy program bezpośrednio, sprzedał licencję IBM, ponieważ koncern pragnął wykorzystać go w swoim najnowszym komputerze osobistym. Narodził się MS-DOS (Microsoft Direct Operating System). Razem z DOS'em powstały programy kompatybilne ze standardem IBM. Ponieważ Gates wciąż dysponował prawami autorskimi do programu, mógł sprzedawać licencję innym producentom, dzięki czemu to oprogramowanie, a nie sprzęt stało się wyznacznikiem standardów w branży. Jednak na DOS'ie się nie skończyło. Gates chciał, by każdy potrafił obsługiwać komputer. Dziś jego marzenie jest bliskie spełnienia.

Bill Gates zwielokrotnił swą fortunę, kiedy w roku 1986 wprowadził na giełdę akcje Microsoftu. Jego partner, Allen, odszedł z firmy w roku 1983, gdy zapadł na chorobę Hodgkina, jednak wciąż pozostawał związany z przedsiębiorstwem. Ciągła konkurencja ze strony Apple Macintosh skłoniła Gatesa do stworzenia zupełnie nowego modelu komputera osobistego (PC), którego system operacyjny miał być bardziej zbliżony do prostego w obsłudze stylu pracy Macintosha. Windows, Windows '95 i Windows '98 stanowiły kolejne etapy unowocześniania systemu operacyjnego, co sprawiło, że obsługa PC stawała się coraz łatwiejsza. W roku 1993 już 90 procent użytkowników komputerów na świecie wykorzystywało systemy operacyjne firmy Microsoft. Teraz Gates posunął się jeszcze dalej, stwarzając programy współpracujące z jego systemami operacyjnymi. Rozpoczęła się ekspansja internetu, w efekcie której każdy komputer wyposażony w modem można podłączyć do każdego innego komputera na świecie. Gates zaczął tworzyć własną satelitarną sieć telekomunikacyjną, reklamując swe produkty na całym globie. Microsoft rozszerzył działalność także na inne dziedziny, kupując, na przykład, większościowe pakiety akcji korporacji wydawniczych, aby opanować instytucje rozpowszechniające informacje. Za każdym razem, gdy Gates decyduje się na zakup, jest to przemyślana inwestycja. Korporacja Microsoft ciągle jest atakowana - przez osoby prywatne, przedsiębiorstwa, nawet agencje rządowe - za plagiatowanie pomysłów konkurencji, stosowanie praktyk monopolistycznych (na przykład zintegrowanie własnej przeglądarki sieciowej z systemem operacyjnym Windows '98 bez możliwości stosowania programów tego typu innych firm na danym komputerze).

Gates jest typowym pracoholikiem. Rzadko wychodzi z biura przed północą, a na początku kariery często pracował przez całą noc. Rozumie więc potrzebę dostosowywania czasu pracy do indywidualnych predyspozycji swoich pracowników i w jego firmie obowiązuje nienormowany czas pracy. Mimo wielkiej fortuny nie podróżuje pierwszą klasą w samolotach, choć lubi wydawać pieniądze na rzeczy, które go pasjonują. Oprócz golfa, narciarstwa, pokera i szachów, Gates uwielbia szybkie samochody - w garażach swej posiadłości trzyma pod pokrowcami kilka szczególnie cennych egzemplarzy. Również dom jest sprawą, której poświęca wiele uwagi. Zbudował wielką posiadłość nad brzegiem jeziora Washington, bardzo blisko centralnego biura Microsoftu. W budynku znajduje się sala kinowa na 20 osób, obiekty sportowe i garaże zdolne pomieścić do 30 samochodów. Gates poślubił pracownicę Microsoftu, Melindę French, w roku 1994, a w roku 1996 urodziła im się córka, Jennifer. Na każdym, kto poznaje Gatesa osobiście, wrażenie robi jego entuzjazm i pasja, którą żywi dla swojej firmy i pracy. Kiedy demonstruje swoje nowe pomysły, często zachowuje się jak przerośnięty chłopiec. W liście referencyjnym, który Gates wysłał do Harvardu, jego nauczyciel stwierdził: "Jako uczeń 10-tej klasy Bill Gates znany był w Lakeside jako zwariowany komputerowiec. Był młodym geniuszem, który wykonywał obliczenia matematyczne szybciej niż jego nauczyciele, i który wraz z dwoma przyjaciółmi zawarł kontrakt na stworzenie programu księgowego dla firmy z Portland (...) Umysł Gatesa chłonie pomysły i fakty i jak się wydaje, potrafi on natychmiast przywołać te wszystkie informacje. Gates jest jednym z uczniów, którzy są dobrzy we wszystkim." Słynna stała się deklaracja Gatesa, że planuje przekazać większość swej olbrzymiej fortuny fundacjom charytatywnym, gdy zakończy pracę w firmie, zatrzymując dla siebie tylko tyle, ile będzie potrzeba na dostatnie życie dla niego i jego rodziny. Jednak nie zamierza odejść na emeryturę wcześniej niż za 20 lat. "Sądzę, że bawię się lepiej niż którakolwiek ze znanych mi osób. Moja praca zmusza mnie do podejmowania ryzyka, ciągłego uczenia się nowych rzeczy. To jest marzenie, które stało się rzeczywistością."


Źródło: "Świat Wiedzy"

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin