Komentarze.docx

(14 KB) Pobierz

Komentarze:

 

Pomiar pierwotny:

Tabela 1 – Obliczenia współrzędnych wyrównanych zakończono po 2 iteracji z uwagi na nieprzekroczenie wymaganej różnicy między współrzędnymi z poszczególnych iteracji wynoszącej 0.0001 m.

Tabela 2 – Po wstępnym wyrównaniu otrzymano poprawki do obserwacji, które nie były zadowalające z punktu widzenia wyznaczenia punktów, które zachowały stałość. Odrzucono zatem 7 kierunków (kolor czerwony) i dokonano ponownego wyrównania.

Tabela 3 - Po wyrównaniu sieci zostały obliczone poprawki do poszczególnych obserwacji, które wyniosły maksymalnie 8.31 [cc], co jest wynikiem zadowalającym.

Tabela 4 – W wyniku wyrównania otrzymano elipsy błędów położenia poszczególnych punktów w sieci. Maksymalny błąd sieci wyniósł 1.54 mm na punkcie 6.

 

Pomiar aktualny:

Tabela 1 – Tutaj podobnie jak w pomiarze pierwotnym również obliczenia współrzędnych wyrównanych zakończono po 2 iteracji z uwagi na nieprzekroczenie wymaganej różnicy między współrzędnymi z poszczególnych iteracji wynoszącej 0.0001 m.

Tabela 2 – Po wstępnym wyrównaniu otrzymano poprawki do obserwacji, które nie były zadowalające z punktu widzenia wyznaczenia punktów, które zachowały stałość. Odrzucono zatem 9 kierunków (kolor czerwony) i dokonano ponownego wyrównania.

Tabela 3 - Po wyrównaniu sieci zostały obliczone poprawki do poszczególnych obserwacji, które wyniosły maksymalnie 9.29 [cc], co jest wynikiem zadowalającym.

Tabela 4 – W wyniku wyrównania otrzymano elipsy błędów położenia poszczególnych punktów w sieci. Maksymalny błąd sieci wyniósł 2.49 mm na punkcie 4.

 

Transformacje:

W metodzie wyznaczania punktów, które zachowały stałość, bazującej na transformacjach poszukiwawczych sprawdzano wzajemne przemieszczenia par punktów, szukając grupy punktów, które nie zostały względem siebie przemieszczone.

Rozpoczęto od poszukiwania wybierając punkty 1-2, 1-3 oraz 1-4, lecz nie osiągnięto wyznaczonego celu, gdyż przemieszczenia na pozostałych punktach nie mieściły się w dopuszczalnej granicy 3 mm (Tabela 1,2,3)

Wybrano zatem inną parę punktów 3-5. Zaobserwowane przemieszczenie dla punkty 6 wynoszące 1.04 mm kwalifikowało ten punkt do włączenia do grupy punktów stałych 3-5 (Tabela 4).

Dokonano kolejnej transformacji, tym razem dla grupy 3-5-6. Zaobserwowane przemieszczenie dla punkty 1 wynoszące 2.98 mm mieści się w dopuszczalnej granicy, lecz z uwagi na wielkość błędu należałoby być świadomym, że punkt ten mógł ulec nieznacznemu przemieszczeniu lub ekipa pomiarowa wykonała pomiar na ten punkt niestarannie (Tabela 5).

Po wykonaniu ostatniej transformacji dla grupy 1-3-5-6 otrzymano ostateczne wartości dR dla punktów 2 i 4, które zostały przemieszczone od momentu wykonania pomiaru pierwotnego. Przemieszczenia te wynoszą odpowiednio 23.95 mm dla punktu 2 oraz 8.57 mm dla punktu 4. (Tabela 6).

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin