Chile IGNACY DOMEYKO 3.doc

(94 KB) Pobierz
Chile

Chile
 

Reportaże


 Reportaże
 


 

Polacy na świecie: Domeykomania


 

Jak zdobyłem Aconcaguę


 

Fascynująca izolacja


 

Expedition Explorers II: Powrót do Ofqui


 

Święta pod palmą


 

Polskie odkrycia w jaskiniach Wyspy Wielkanocnej


 

Biegun dla każdego


 

Oddam królestwo za papierosa


 

Maricunga - nie tylko Ojos del Salado


 

10 atrakcji do góry nogami

wszystkie reportaże


Polacy na świecie: Domeykomania

Lidia Kawecka

OnetPodróże

 

...ciąg dalszy


Domeyko miał 50 lat, kiedy ożenił się z 15-letnią Enriquettą Sotomayor. Miał z nią czwórkę dzieci, z których jedno wcześnie zmarło. Wkrótce donosił ponownie: "W tej samej izbie, gdzie tyle samotnych wieczorów przetęskniłem (...), siedzi żona piękna jak anioł, piętnastoletnia kobieta o wielkich czarnych oczach... (...)Wiecie, że się zajmuję chemią, mineralogią geologią, i ogromne foliały popisałem w tych materiach, po francusku i hiszpańsku, że byłem przez cały ten czas zakochany w zimnej, w najzimniejszej naturze, skałach, kruszcach i przedpotopowych stworzeniach. Wielka tedy rewolucja zaszła we mnie; i nie żałuję tego, co się stało. Bogu niech będzie chwała za to wszystko".

Grób Domeyki w Santiago
Wikimedia Commons



Na ratunek Indianom
Małżeństwo nie było ostatnim wyzwaniem naukowca. Ignacy Domeyko, niespokojny duch, omal nie przypłacił życiem swej naukowej pasji. Podczas naukowej wyprawy w góry Dezcabezado w 1848 roku, obserwując szczelinę wulkaniczną był świadkiem wybuchu wulkanu i powstania nowego krateru wulkanicznego.

Interesowało go dosłownie wszystko. I czego się nie dotknął zamieniało się w naukową żyłę złota. W naukowych notatkach Domeyki znaleźć można opisy minerałów i skamielin, obserwacje klimatyczne, meteorologiczne i tektoniczne. Jego zasługą jest założenie w Chile sieci stacji meteorologicznych, dzięki którym zbierano dane służące do prognozowania pogody.

Z równym entuzjazmem poszukiwał złóż minerałów jak i badał życie chilijskich Indian, których dzięki swoim staraniom uratował od zagłady. Z inicjatywy Domeyki powstało muzeum etnograficzne poświęcone historii indiańskich plemion w Chile.

W 1852 roku władze oświatowe powierzyły Domeyce reorganizację uniwersytetu i reformę szkolnictwa wyższego w całym Chile. Kilkanaście lat później został rektorem uczelni i sprawował tę zaszczytną funkcję przez trzy kolejne kadencje. Pod jego nadzorem rozpoczęto budowę nowego gmachu uniwersytetu a zreorganizowany Uniwersytet Chilijski w Santiago stał się czołową wyższą uczelnią w całej Ameryce Łacińskiej.

Studenci go uwielbiali. Jeździł z nimi na dalekie wyprawy w dziewicze zakątki gór, z których wracali – jak pisze Zbigniew Wójcik – z bogatymi "łupami" skamieniałości, rud mineralnych, skał i wrażeń. Domeyko wywalczył też, aby studenci dostawali wynagrodzenie za badania laboratoryjne, które wykonywali dla właścicieli złóż i kopalni.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin