Joanna Budzyńska
PWiP II, gr. B
Konspekt zajęć
Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie
Grupa: 3-latki
Nauczyciel prowadzący:
Temat bloku: W gospodarstwie domowym.
Temat dnia aktywności: Poznajemy zwierzęta domowe i ich młode.
Temat do dziennika: Wypowiedzi na temat dorosłych zwierząt domowych i ich młodych na podstawie ilustracji oraz własnego doświadczenia – dobieranie w pary. Zabawa dydaktyczna pt. „Dzieci, mama was woła”. Kolorowanie rysunków dorosłych i młodych zwierząt występujących w gospodarstwie domowym. Zabawa ruchowa pt. „Pieski aportują”, „Zaganianie świnki”.
Cele ogólne:
- rozpoznawanie dorosłych zwierząt i ich młodych występujących w gospodarstwie domowym.
Cele operacyjne:
dziecko:
- podaje nazwy zwierząt dorosłych i odpowiadających im młodych występujących w gospodarstwie domowym;
- łączy w pary dorosłe zwierzęta z ich młodymi.
Metody:
- metody oparte na słowie: dyskusja;
- metody oparte na obserwacji: metoda pokazu;
- metody oparte na działalności praktycznej uczniów: metoda zajęć praktycznych
(wg Cz. Kupisiewicza).
Środki dydaktyczne:
- dmuchana piłka;
- obrazki zwierząt dorosłych i młodych znajdujących się w gospodarstwie domowym (duże);
- obrazki młodych zwierząt znajdujących się w gospodarstwie domowym (małe);
- kredki;
- małe piłeczki.
Formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa.
Czas trwania: 60 min.
Literatura:
- K. Wlaźnik, Wychowanie fizyczne w przedszkolu, Warszawa 1972.
Szczegółowy przebieg zajęć:
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI
UCZNIÓW
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE
1.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie, przywitanie się);
- zapoznanie dzieci z zabawą;
- nauczyciel turla piłkę do dzieci.
2.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie);
- prośba o wybranie przez dzieci bajki;
- czytanie wybranej przez dzieci bajki;
- zadawanie pytań do obrazków znajdujących się w książce oraz do tekstu czytanej bajki.
3.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie);
- zapoznanie dzieci (przy pomocy ilustracji) z nazwami zwierząt dorosłych i ich młodych występujących w gospodarstwie domowym:
gęś – gąska;
kaczka – kaczątko;
koń – źrebię;
kot – kotek;
koza – kózka, koźlątko;
krowa – cielę;
kura – pisklę;
owca – jagnię;
pies – szczenię;
świnia – prosię.
- pomieszanie wszystkich obrazków zwierząt dorosłych i młodych znajdujących się w gospodarstwie domowym;
- zapoznanie dzieci z ich zadaniem;
- wyznaczanie dzieci do wykonania zadania.
4.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, rozdanie dzieciom po jednym małym obrazku młodych zwierząt występujących w gospodarstwie domowym);
- zapoznanie dzieci z zabawą dydaktyczną pt. „Dzieci, mama was woła”;
- odsunięcie się na pewną odległość od dzieci oraz wywoływanie ich słowami: „Dzieci moje, chodźcie do mamy!”, a także poprzez pokazywanie obrazków dorosłych zwierząt.
5.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci przy stolikach; rozdanie dzieciom kartek z ilustracjami zwierząt domowych do pokolorowania oraz kredek);
- zapoznanie dzieci z ich zadaniem.
6.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, rozdanie połowie dzieci małych piłeczek);
- zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Pieski aportują”.
7.
- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie w siadzie klęcznym, w odpowiednich odstępach od siebie);
- zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Zaganianie świnki”.
- dzieci siadają w kole na dywanie, witają się z nauczycielem;
- dziecko, które złapie piłkę, mówi swoje imię, a następnie turla piłkę do wybranej osoby w kręgu. Osoba ta natomiast powtarza te imię jeszcze raz, mówiąc przy tym coś o tej osobie (podając np. jakiś element ubioru danej osoby), a także mówi własne imię i podaje piłkę kolejnej osobie w kręgu, itd.
- dzieci siadają na dywanie;
- dzieci wybierają bajkę do przeczytania;
- dzieci uważnie słuchają bajki czytanej przez nauczyciela;
- dzieci odpowiadają na stawiane przez nauczyciela pytania.
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci przy pomocy nauczyciela podają nazwy zwierząt dorosłych i odpowiadających im młodych występujących w gospodarstwie domowym.
- wyznaczone dzieci łączą w parę jedno dorosłe zwierzę z jego młodym.
- dzieci siadają na dywanie oraz losują po jednym obrazku;
- dzieci, które posiadają obrazki młodych zwierząt odpowiadających dorosłemu, pokazanemu przez nauczyciela, po jego słowach natychmiast biegną do „mamy”.
- dzieci siadają przy stolikach;
- dzieci kolorują ilustracje zwierząt domowych.
- dzieci stają na dywanie;
- dzieci stoją parami obok siebie; jedno z piłeczką w ręce jest gospodarzem, który toczy piłkę przed siebie, a dzieci-pieski biegną za nią, zatrzymują piłkę w biegu i przynoszą ją z powrotem (zamiana ról).
- dzieci siadają w kole na dywanie w siadzie klęcznym, w odpowiednich odstępach od siebie;
- piłka-świnka chce wydostać się z podwórka. Dzieci uderzeniami pięści podają sobie piłkę na obwodzie koła po podłodze pilnując, aby świnka nie uciekła z podwórka (świnka idzie w jedną i w drugą stronę, czyli dzieci wykonują popychanie prawą i lewą ręką).
- dmuchana piłka.
- książka z bajkami dla dzieci (znajduje się w sali).
- obrazki zwierząt dorosłych i młodych znajdujących się w gospodarstwie domowym (duże).
- obrazki zwierząt dorosłych (duże) i młodych (małe) znajdujących się w gospodarstwie domowym.
- ilustracje zwierząt dorosłych i młodych znajdujących się w gospodarstwie domowym (duże).
……………………………………………………
ocena konspektu i podpis nauczyciela prowadzącego
- 4 -
iwu7