wstepniak.doc

(28 KB) Pobierz

              Kwiecień jest wyjątkowym miesiącem w naszej historii. To miesiąc pamiętnych wydarzeń- mordu katyńskiego, odejścia Jana Pawła II, a w ostatnich dniach czara nieszczęść  dopełniła się tragedią w Smoleńsku.

Ale kwiecień to również ważny miesiąc w historii narodu żydowskiego. W okresie II wojny, polityki faszystowskich Niemców dążących do „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, 19.04.1943r. w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Nie mający szans na sukces, wycieńczeni głodem i chorobami mieszkańcy getta chwytają za broń, by bronić swej godności, nie życia. Data wybuchu powstania w getcie  - 19 kwietnia - jest  datą obchodów w Polsce Dnia Pamięci o Holokauście, o zagładzie ale i o naszych dawnych sąsiadach od stuleci mieszkających w Polsce obok nas.

              Chcąc  zachować pamięć o suwalskich Żydach, uczniowie klasy 3b przygotowali kolejny specjalny numer  gazety jednodniowej. Korzystając z portalu Dawna Suwalszczyzna oraz dokumentując samodzielnie zabytki pożydowski e Ania Wołodkiewicz i Karina Kiersztyn  przybliżają ślady pożydowskie w Suwałkach.

Karolina Lutyńska zbierając ciekawostki o Żydach dzieli się wiedzą na temat ich obyczajów.

Każdy z nas zapewne zetknął się z nazwą święta Żydowskiego – szabatem. Jak i dlaczego Żydzi je organizują? – odpowiedź można znaleźć w artykule opracowanym przez Daniela Namiotko .

              Magda Kalejta  dzieli się wiadomościami na temat Holocaustu, zaś Maciek Letkiwicz, poruszony losem Żydów spisał swoje przemyślenia mową wiązaną.

Zapraszamy do lektury

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin