Ciekawostki i obyczaje.doc

(46 KB) Pobierz

Ciekawostki:

 

Kalendarz żydowski

 

MIESIĄC

LICZBA DNI

ODPOWIEDNIK W KALENDARZU GREGORIAŃSKIM

nisan

30

marzec/kwiecień

ijar

29

kwiecień/maj

siwan

30

maj/czerwiec

tamuz

29

czerwiec/lipiec

aw

30

lipiec/sierpień

elul

29

sierpień/wrzesień

tiszri

30

wrzesień/październik

heszwan

29 lub 30

październik/listopad

kislew

30 lub 29

listopad/grudzień

tewet

29

grudzień/styczeń

szewat

30

styczeń/luty

adar

29

luty/marzec

adar II

29

marzec/kwiecień

 

 

 

Obyczaje żydowskie

Judaizm, czyli wiara w jednego Boga, który zawarł z ludem Izraela wieczyste przymierze, obiecując ochronę i pomoc w zamian za podporządkowanie się jego nakazom. Judaizm ukształtował się w II tysiącleciu p.n.e.; stanowi religię narodową Żydów. Jej wyznawcy znajdują się na całym świecie, obecnie jest ich najwięcej w Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Z judaizmu wywodzi się chrześcijaństwo.  Centrum życia tej wspólnoty jest synagoga.

Najważniejszymi świętami żydowskimi są: Nowy Rok – Rosz ha-Szana, Dzień Pojednania , Sukkot, Chanuka, Purim, Pascha, Zielone Świątki – Szawuot.

Narodziny

Zgodnie z biblią dzieci są znakiem błogosławieństwa Bożego. Bezdzietność może stać się podstawą rozwodu zwłaszcza gdy trwa dłużej niż 10 lat. Każde małżeństwo powinno mieć przynajmniej jednego syna i jedną córkę. Tylko dziecko urodzone z matki Żydówki było uznawane za Żyda. Od matki też pochodzą nazwiska żydowskie. Ojciec odpowiadał za wykształcenie i naukę zawodu.

 

Bar micwa

Dziewczynka stawała się dorosła w wieku 12 lat (bat micwa), a chłopiec w wieku 13 lat (bar micwa). Podkreślały to uroczystości w synagodze, podczas których odczytywano fragmenty Tory. Podczas bat micwy - uroczystościach dojrzałości dziewcząt, sadzi się sosny. Gdy drzewo się rozrośnie, z jego gałęzi  zrobione zostaną drążki do ślubnego baldachimu, pod  którym dziewczęta  wezmą ślub.

Chłopcy wygłaszali przemówienie. Otrzymywali także podarki najważniejszy -tefilin – to symbol jego samodzielności duchowej.

 

Małżeństwo

W  Talmudzie powiada się, że dobrze dobrana para równa się cudowi przejścia przez Morze Czerwone. Za odpowiednie dni na uroczystość zawarcia małżeństwa uważano wtorek lub piątek. Kojarzeniem par na ogół zajmował się swat (szadchen). Podczas uroczystości sporządza się Ketubę która jest moralnym i materialnym zabezpieczeniem żony, gwarantowanym przez jej męża.

Po przybyciu młodego matka narzeczonej obdarowując go kitlem (białą rytualną koszulą) i tałesem(szalem modlitewnym z frędzlami). Natomiast narzeczony narzuca  woalkę na głowę narzeczonej. Młodzi powinni mieć na sobie nowe ubrania. Jest on symbolem niewinności i czystości, ale też skruchy i pokuty.

Na zakończenie uroczystości państwo młodzi wypijaj...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin