SPRAWOZDANIEx4.doc

(37 KB) Pobierz
1

1.     Cel Ćwiczenia

Celem ćwiczenia jest poznanie:

-typowych wad odlewów, przyczyn ich powstawania.

-podziału terminologii wad odlewów oraz sposobów ich oznaczania wg PN-85/H-83105

-nowoczesnych sposobów odlewania i kształtowania.

 

2.     Rodzaje wad odlewów

 

·         Kształtu

Uszkodzenie mechaniczne, niedolew, guz, zalewka, przestawienie, wypchniecie, wypaczenie.

·         Powierzchni surowej

Chropowatość, pęcherz zewnętrzny, kornik, ospowatość, nakłucia, obciągnięcia, fałda, strup, blizna, rakowatość, wgniecenie, zanieczyszczenie, spalenie, zatrucie, nadtopienie, skóra słonia, pocenie, wżarcie, żyłki, przypalenia, zaprószenia, utlenienia, skorupa, pękniecie na gorąco, pękniecie na zimno, nadrdzewienie, pękniecie żarzeniowe.

·         Wady wewnętrzne

Pęcherz, porowatość, jama skurczowa, rzadzizna, zażużlenie, zapiaszczenie, zimne krople, obcy metal, segregacja, grubo ziarnistość, przełom biały, przełom jasny.

 

3.     Przykłady wad odlewów

 

·         Element 19

 

Zalewka W-104

Zalewka nazywa się cienką warstwę metalu wystającą na odlewie w miejscach niedokładnego przylegania do siebie części formy i rdzeni. Zalewka najczęściej nie dyskwalifikuje odlewu, ale znacznie utrudnia jego oczyszczenie zwłaszcza gdy znajduje się na wewnętrznych trudno dostępnych miejscach odlewu.

 

Niedolew W-102

Wada powstaje w skutek niezupełnego wypełnienia formy ciekłym metalem. Odlew mający tę wadę charakteryzuje się brakiem pewnych części lub niepełnym ich odtworzeniem.. Wada występuje często w formie stępienia i zaokrąglenia naroży odlewu.

 

Guz W-103

Jest to miejscowe wypukłe odkształcenie powierzchni odlewu. Guz powstaje wtedy, gdy części masy formierskiej odtwarzające wnękę formy jest niedostatecznie zagęszczona i nie utrzymuje działania nacisku ciekłego metalu. W miejscu tym powierzchnia ulega zniekształceniu i tworzy się na odlewie charakterystyczne wypukłe zgrubienie.

 

 

 

·         Element 14

Porowatość W-402

Porowatością nazywamy miejscowe skupisko licznych drobnych blisko siebie polaczonych pustek i często z zanieczyszczeniem piaskiem lub tlenkami . Wada powstaje najczęściej w skutek wydzielania się gazów z metali podczas jego krzepniecia. Zjawisko wspomagane jest przez procesy skurczowe.

 

Przestawienie W-105

Przestawieniem nazywa się przesunięcie względem siebie poszczególnych części odlewu w płaszczyźnie powierzchni odpowiadających podziałowi formy lub rdzenia. Wada jest nienaprawialna, łatwa jednak do identyfikacji i ustalenie przyczyn jej powstawania.

 

·         Element 18

Porowatość W-402

 

Uszkodzenie mechaniczne W-101

Naruszenie kształtu odlewu mające postać wyszczerbięć, odłamań części wystającej, zbicia krawędzi usunięcia części odlewu, Wada nienaprawialna. Łatwa do identyfikacji.

 

·         Element 10

Uszkodzenie mechaniczne W-101

 

Chropowatość W-201

Są to dostrzegalne lub wyczuwalne nierówności powierzchni odlewu mające różny kształt i wielkość. Wadę tę określa wielkość, kształt, ilość, rozmieszczenie nierówności. Chropowatość umownie określa się jako odchyłki profilu mierzonego od linii odniesienia w granicach odcinka promieniowego.

 

·         Element X

Niedolew W-102

 

Guz W-103

 

Uszkodzenie mechaniczne W-101

 

Zalewka W-104

 

Porowatość W-402

 

 

·         Element 29

Chropowatość W-201

·         Element 4

Chropowatość W-201

 

Zalewka W-104

 

Jama Skurczowa W-403

Jamę skurczową stanowi pustka, zazwyczaj kształtu stożkowatego lub wrzecionowego, o grubo krystalicznej powierzchni, dużej chropowatości najczęściej występuje w grubych częściach odlewu w przejściach od ścianek grubszych do cienkich.

 

·         Element 5

Chropowatość W-201

Guz W-103

Porowatość W-402

Niedolew W-102

 

 

 

 

 

Otrzymywanie odlewu w strukturze kierunkowej - polega na przemieszczaniu ciągłego frontu krystalizacji z jednego punktu do drugiego. W jego wyniku powstają w metalu kryształy wydłużone w jednym kierunku, zgodnym z kierunkiem odprowadzania ciepła, zwane kryształami dendrytycznymi.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin