Mięśnie miednicy : 1
Grupa przednia mięśni uda : 3
Grupa przyśrodkowa mięśni uda : 4
Grupa tylna mięśni uda : 5
Grupa tylna mięśni podudzia : 6
Mięśnie grupy przedniej podudzia : 8
Mięśnie grupy bocznej podudzia : 8
MIĘŚNIE STOPY : 9
T. BIODROWA WSPÓLNA: 9
T. BIODROWA WEWNĘTRZNA : 10
TETNICA BIODROWA ZEWNĘTRZNA: 10
TĘTNICA UDOWA : 10
T. podkolanowa) : 11
Sieć stawowa kolana) : 11
t. piszczelowa tylna) : 12
t. piszczelowa przednia) : 12
(t. grzbietowa stopy) : 12
(t. łukowata) : 12
t. podeszwowa przyśrodkowa) : 13
(t. podeszwowa boczna) : 13
żyła odpiszczelowa) : 13
Żyłą odstrzałkowa : 14
Węzły chłonne pachwinowe 14
Splot krzyżowy 15
splot lędźwiowy) : 18
Przez otwór nadgruszkowy przechodzą : 23
Przez otwór podgruszkowy przechodzą : 23
Przez otwór kulszowy mniejszy przechodzą : 24
Trójkąt udowy- Leży na przedniej powierzchni uda. Jest od góry 24
ROZSTĘP NACZYŃ : 24
ROZSTĘP MIĘŚNI : 25
kanał przywodzicieli : 25
DÓŁ PODKOLANOWY : 25
Kanał kostki przyśrodkowej (canalis malleolaris) : 26
kanał zasłonowy 27
Zestawienie objawów porażeń nerwów zaopatrujących kończynę 27
Zestawienie wpływu poszczególnych mięśni kończyny dolnej na ruchy 28
Zaopatrzenie skórne kończyny dolnej : 29
Mięśnie miednicy dzieli się na zewnętrzne i wewnętrzne. Do mięśni wewnętrznych należy m. biodrowo-lędźwiowy. Składa się on z m. biodrowego i m. lędźwiowego większego i mniejszego.
1.m. biodrowy - leży w dole biodrowym na przestrzeni od grzebienia biodrowego do obu kolców biodrowych przednich i kresy granicznej; kończy się wspólnym ścięgnem na krętarzu mniejszym.
2.m. lędźwiowy większy - zbudowany jest z dwóch warstw : powierzchownej, która przyczepia się do powierzchni bocznych trzonów kręgów Th12 - L4, warstwa głęboka przyczepia się do wyrostków żebrowych L1 - L5 (pomiędzy obu warstwami znajduje się część splotu lędźwiowego). Wspólnie z m. biodrowym przyczepia się do krętarza mniejszego.
3.m. lędźwiowy mniejszy - rozpoczyna się na trzonach kręgów Th12 i L1; jego włókna wytwarzają ścięgno kończące się w powięzi biodrowej.
Unerwienie : wszystkie trzy składowe są unerwione przez gałęzie krótkie ze splotu lędźwiowego oraz gałęzie n. udowego.
Mięśnie zewnętrzne miednicy układają się w trzy warstwy : warstwę powierzchowną tworzy m. pośladkowy wielki i m. napinacz powięzi szerokiej. Warstwę środkową tworzą : m. pośladkowy średni i mały. Wreszcie warstwę najgłębszą tworzą : m. gruszkowaty, mm. bliźniacze górny i dolny, m. zasłaniasz wewnętrzny i zewnętrzny i m. czworoboczny uda
1.m. pośladkowy wielki - przyczepia się do powięzi piersiowo- lędźwiowej, powierzchni pośladkowej talerza k. biodrowej, brzegu bocznego k. krzyżowej i guzicznej i więzadła krzyżowo-guzowego . Włókna części górnej przechodzą szeroką blaszką ścięgnistą ponad krętarzem większym i kończą się w pasmie biodrowo-piszczelowym. Włókna części dolnej dochodzą do guzowatości pośladkowej.
Czynność : utrzymuje postawę pionową podczas stania. W stawie biodrowym jest najsilniejszym prostownikiem, obraca na zewnątrz i przywodzi. Poprzez przyczep powięziowy odwodzi. W stawie kolanowym prostuje.
Unerwienie : n. pośladkowy dolny
2.m. napinacz = naprężacz powięzi szerokiej - rozpoczyna się na stronie bocznej kolca biodrowego przedniego górnego i w powięzi pośladkowej; jego włókna przechodzą w pasmo biodrowo-piszczelowe
Czynność : w stawie kolanowym ustala pozycję wyprostowaną, natomiast zgięty staw zgina jeszcze bardziej. W stawie biodrowym odwodzi i obraca do wewnątrz.
Unerwienie : n. pośladkowy górny
3.m. pośladkowy średni - przyczepia się do powierzchni pośladkowej talerza k. biodrowej (między kresą pośladkową przednią i tylną i do powierzchni bocznej krętarza większego w pobliżu wierzchołka.
4.m. pośladkowy najmniejszy - przyczepia się do powierzchni pośladkowej talerza k. biodrowej między kresą pośladkową przednią i dolną i dochodzi do powierzchni przedniej krętarza większego.
Czynność : części przednie obu mięśni zginają w stawie biodrowym, części tylne prostują. Części przednie obracają do wewnątrz, cz. tylne obracają na zewnątrz i odwodzą powodując rozkrok.
Unerwienie : n. pośladkowy górny.
5.m. gruszkowaty - przyczepia się do powierzchni miednicznej k. krzyżowej
w otoczeniu otworów krzyżowych miednicznych II do IV; włókna dochodzą do strony przyśrodkowej wierzchołka krętarza większego.
6.m. zasłaniacz wewnętrzny - rozpoczyna się na powierzchni wewnętrznej błony zasłonowej i kk. miednicy w otoczeniu otworu zasłonowego; włókna biegną do otworu kulszowego mniejszego, zawracają pod kątem prostym i kończą się w dole krętarzowym.
7.mm. bliźniacze- górny przyczepia się do kolca kulszowego, dolny do górnego brzegu guza kulszowego; kończą się w dole krętarzowym k. udowej.
8.m. czworoboczny uda- odchodzi od brzegu bocznego guza kulszowego i dochodzi do grzebienia międzykrętarzowego k. udowej.
Czynność : wszystkie ww. mięśnie w stawie biodrowym przywodzą, obracają na zewnątrz
i prostują.
Unerwienie : gałęzie krótkie ze splotu krzyżowego.
9.m. zasłaniacz zewnętrzny- przyczepia się do powierzchni zewnętrznej błony zasłonowej i dochodzi do dołu krętarzowego.
Czynność : jak wyżej
Unerwienie : gałąź tylna n. zasłonowego
1.m. krawiecki- rozpoczyna się na kolcu biodrowym przednim górnym, biegnie po przedniej powierzchni uda w dół i przyśrodkowo, do tyłu od kłykcia przyśrodkowego
k. udowej i kończy się na powierzchni przyśrodkowej trzonu piszczeli, poniżej
i przyśrodkowo od guzowatości piszczeli. Ścięgno tego mięśnia wchodzi w skład gęsiej stopy powierzchownej.
Unerwienie : gałęzie n. udowego
Czynność : w stawie biodrowym zgina, odwodzi i obraca na zewnątrz; w stawie kolanowym zgina i obraca do wewnątrz (sumarycznie : zakłada nogę na nogę).
2.m. czworogłowy uda - ma cztery głowy : a) m. prosty uda przyczepia się do kolca biodrowego przedniego dolnego, do górnego brzegu panewki i dochodzi do wspólnego ścięgna.
b).m. obszerny przyśrodkowy - do wargi przyśrodkowej kresy chropawej, aż do wysokości kresy międzykrętrzowej i dochodzi do wspólnego ścięgna.
c)m. obszerny pośredni - do przedniej powierzchni trzonu k. udowej obejmując 2/3 górne przedniej powierzchni trzonu i do kresy międzykrętarzowej oraz do wspólnego ścięgna.
d).m. obszerny boczny- do wargi bocznej kresy chropawej, do bocznej powierzchni krętarza większego, do części bocznej kresy międzykrętarzowej i do przegrody międzymięśniowej bocznej.
Wspólne ścięgno dochodzi do guzowatości piszczeli, a w jego obrębie leży rzepka
Unerwienie : gałęzie nerwu udowego
Czynność : m. prosty uda zgina w stawie biodrowym, cały mięsień prostuje w stawie kolanowym.
3.m. stawowy kolana - przyczepia się do przedniej powierzchni trzonu k. udowej przy jej końcu dolnym, kilkoma pasmami dochodzi do błony maziowej torebki stawowej.
Czynność : zapobiega wpuklaniu torebki do stawu
1.m. grzebieniowy - przyczepia się do guzka łonowego, grzebienia kości łonowej i kresy grzebieniowej k. udowej
Unerwienie : gałęzie n. udowego i gałąź przednia n. zasłonowego.
Czynność : przywodzi, zgina i obraca na zewnątrz w stawie biodrowym, współdziałając
w zakładaniu nogi na nogę.
2.m. smukły- przyczepia się do gałęzi dolnej k. łonowej i gałęzi k. kulszowej, wraz m. krawieckim i półścięgnistym wytwarza gęsią stopę powierzchowną kończąc się na powierzchni przyśrodkowej trzonu piszczeli, poniżej i przyśrodkowo od guzowatości piszczeli.
Unerwienie : gałąź przednia n. zasłonowego
Czynność : przywodzi, prostuje i słabo obraca na zewnątrz w stawie biodrowym; zgina i słabo obraca do wewnątrz w stawie kolanowym.
3.m. przywodziciel długi - rozpoczyna się na przedniej powierzchni obu gałęzi k. łonowej i dochodzi do 1/3 środkowej wargi przyśrodkowej kresy chropawej.
Czynność : w stawie biodrowym przywodzi, zgina i nieznacznie obraca na zewnątrz.
4.m. przywodziciel krótki - o ile poprzednie trzy mięśnie tworzyły warstwę powierzchowną tej grupy, o tyle m. przywodziciel krótki tworzy warstwę środkową. Przyczepia się do przedniej powierzchni gałęzi dolnej k. łonowej i do górnej 1/3 wargi przyśrodkowej kresy chropawej.
Czynność : w stawie biodrowym przywodzi, zgina i obraca na zewnątrz (zakładając nogę na nogę).
Unerwienie : gałąź przednia n. zasłonowego.
5.m. przywodziciel wielki - jest położony najgłębiej; ma kształt trójkąta, wierzchołkiem skierowanego do k. kulszowej i łonowej, a podstawą do kresy chropawej (aż do nadkłykcia przyśrodkowego k. udowej). Rozpoczyna się na przedniej powierzchni gałęzi dolnej k. łonowej i gałęzi k. kulszowej oraz na stronie bocznej guza kulszowego. Linia przyczepów początkowych tworzy łuk otaczający od dołu otwór zasłoniony. Włókna górne biegną prawie poziomo do górnej 1/3 wargi przyśrodkowej kresy chropawej (często są oddzielone i tworzą tzw. m. przywodziciel najmniejszy). Włókna środkowe biegną skośnie i w dół przyśrodkowo i dochodzą do wargi przyśrodkowej kresy chropawej poniżej poprzednich. Włókna dolne tworzą samodzielny brzusiec przyczepiający się do guzka przywodzicieli.
Czynność : przywodzi w stawie biodrowym, część przyczepiająca się do kresy chropawej obraca na zewnątrz, część przyczepiająca się do nadkłykcia przyśrodkowego obraca do wewnątrz ( z położenia odwróconego). Prostuje staw biodrowy lub nieznacznie go zgina.
Unerwienie : gałąź tylna n. zasłonowego i n. piszczelowy.
W skład tej grupy wchodzą trzy mięśnie :
1.m. półścięgnisty) - przyczepia się do tylnej powierzchni guza kulszowego, biegnie w dół, do tyłu i przyśrodkowo od stawu kolanowego ( a właściwie kłykcia przyśrodkowego k. udowej i piszczeli) i przyczepia się do powierzchni przyśrodkowej piszczeli poniżej i przyśrodkowo od guzowatości piszczeli. Wchodzi w skład gęsiej stopy powierzchownej
2.m. półbłoniasty) - leży głębiej niż poprzedni, przyczepia się do tylnej powierzchni guza kulszowego powyżej poprzedniego. Przyczepia się do powierzchni przyśrodkowej kłykcia przyśrodkowego piszczeli, tworząc trzy odnogi, tzw. gęsią stopę głęboką
Unerwienie : Oba wyżej wymienione mięśnie są unerwione przez składnik piszczelowy nerwu kulszowego.
Czynność : w stawie biodrowym prostują i przywodzą. W stawie kolanowym zginają, a przy zgiętym kolanie obracają do wewnątrz (zgiętym kolanie - ale nie w pozycji ekstremalnej tzn. nie w maksymalnym zgięciu, kiedy pięta dotyka pośladków). Pierwszy z omawianych mięśni jest silniejszy od drugiego.
3.m. dwugłowy uda) - głowa długa przyczepia się do tylnej powierzchni guza kulszowego, bocznie od miejsca odejścia m. półscięgnistegoi biegnie bocznie i w dół na boczną stronę tylnej powierzchni uda, gdzie łączy się z głową krótką (przyczepia się do wargi bocznej kresy chropawej w jej 1/3 środkowej) i dochodzi do głowy strzałki.
Unerwienie : głowa długa - przez składnik piszczelowy nerwu kulszowego, głowa krótka przez składnik strzałkowy nerwu kulszowego.
Czynność : głowa długa w stawie biodrowym prostuje i przywodzi, obie głowy działają na staw kolanowy - zginają i obracają na zewnątrz.
Zbudowana jest z dwóch warstw - powierzchownej i głębokiej.
Warstwa powierzchowna :
1. m. brzuchaty łydki - rozpoczyna się na powierzchni podkolanowej k. udowej i na tylnej powierzchni torebki stawowej stawu kolanowego; głowa boczna - powyżej kłykcia bocznego, głowa przyśrodkowa - powyżej kłykcia przyśrodkowego. W 1/3 dolnej goleni brzusiec przechodzi w ścięgno łączące się ze ścięgnem m. płaszczkowatego, wytwarzając(ścięgno Achillesa) i kończy się na guzie piętowym
Unerwienie...
Joasia102