zajęcia ekologia.docx

(15 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć z edukacji ekologicznej.

 

Prowadząca:

Data: 20.04.2010

Grupa wiekowa: 4 – latki

Temat tygodnia: Stop! Zabraniam! Zakazuję! Śmieci w worki się pakuje!

Temat dnia: Dbamy o nasza planetę Ziemię

Cele główne:

- ukazanie niebezpieczeństw zagrażających środowisku przyrodniczemu w wyniku

niewłaściwej gospodarki człowieka,

- uwrażliwienie dzieci na piękno świata przyrody poprzez pogłębianie przeżyć dziecięcych,

Cele operacyjne:

Dziecko:

- uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela;

- wie, jakie niebezpieczeństwa zagrażają środowisku przyrodniczemu;

- wypowiada się na dany temat;

- wie, ze nie należy śmiecić, zrywać roślin, męczyć zwierząt;

- aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej,

- integruje się z dziećmi tworząc prace plastyczną z różnych materiałów;

- potrafi zaprezentować pracę plastyczną i uzasadnić swój wybór;

Forma: praca z całą grupą, praca indywidualna, praca zespołach;

Metody:, aktywizująca, praktyczna, podająca.

Rodzaje aktywności: werbalna, ruchowa, plastyczna.

Pomoce: „Opowieść Ziemi”- wiersz zaczerpnięty z propozycji rozwiązań metodycznych „Ekologia w przedszkolu”, tamburyn, płyta CD z piosenką „Czysty świat”, kartony, farby, pędzle, obrazki Ziemi uśmiechniętej i smutnej, gazety, duże obręcze, klej, bibuła, obrazki (zwierząt i roślin), śmieci( różne opakowania i pojemniki, kapsle, torby foliowe itp.)

 

Przebieg zajęcia:

1. Zabawa powitalna piosenką:

„Wszyscy są witam Was,

dziś dzień Ziemi nadszedł czas,

świętuję Ja, świętuj Ty, raz, dwa, trzy”.

 

2.Wysłuchanie wiersza pt. „Opowieść Ziemi” (z wykorzystaniem ilustracji)

W dawnych, bardzo dawnych czasach, wciąż się uśmiechałam

żadnych trosk i kłopotów na głowie nie miałam.

Wszystkie drzewa i kwiaty w przyjaźni wielkiej żyły,

świeżymi, pięknymi kolorami moje oczy cieszyły.

Praprzodkowie wasi z przyrodą w zgodzie żyli,

świeżym powietrzem i czystą wodą codziennie cieszyli.

O porządek i czystość na swej planecie dbali.

Odpadki i śmieci w dołki zakopywali.

Przeminęły lata, przybyło więcej ludzi, miast i wiosek.

Wycinano lasy, by budować domy,

aby ludzie w nich mogli przed zimnem się schronić.

Budowano fabryki z wysokimi kominami,

z których nieczystości wylewano do rzek kanałami.

Zatruto mój świat podwodny tymi brudami,

a pozostałe w nim życie patrzy smutnymi oczami.

Z wysokich kominów dym szary kłębami wylatuje,

aż biedny ptak zbłąkany ucieczką ratuje.

Jednak są ludzie, którzy w tym świecie niezbyt dobrze się czują,

gdy po ulicach wśród spalin i hałasu spacerują.

Gdy zabraknie powietrza, wody, roślin na ziemi,

kula ziemska w jedną pustynię się zmieni.

Zginą ryby i ptaki, drzewa, zwierzęta zginą.

Ratujmy więc ziemię póki jeszcze możemy,

bo gdy ją zniszczymy -to sami zginiemy!”

 

3. Rozmowa kierowana na temat wysłuchanego wiersza, wspólna analiza.

- dlaczego na jednym obrazku Ziemia jest uśmiechnięta ?

- dlaczego na drugim obrazku Ziemia jest taka smutna ?

- kiedy my jesteśmy smutni i dlaczego? itp.

 

4. Zabawa ruchowa z gazetami:

- spacer

- czytanie

- gniecenie i prostowanie

- podrzucanie

- robienie kul

- rzut do celu (koła)

 

5. Praca plastyczna w dwóch zespołach:

- pierwszy zespół „Ziemia szczęśliwa, wesoła”

- drugi zespół „Ziemia smutna”

- powierzchnia Ziemi została pomalowana farbami w ranku (zielona i szara)

- naklejanie różnorodnych materiałów

 

6. Ekspozycja, porównanie dwóch prac, omówienie przez dzieci.

 

7.Zakończenie zajęć wspólną piosenką: „Czysty świat”.

 

 

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin