DODB-05.DOC

(1783 KB) Pobierz
Helion









Dodatek B.
Korzystanie z linii poleceń

u        Kiedy powinieneś korzystać z linii poleceń?

u        Otwieranie okna linii poleceń

u        Uzyskiwanie pomocy z linii poleceń

u        Przydatne polecenia

u        Nieobsługiwane polecenia MS-DOS

u        Dostosowywanie okna linii poleceń

 




Dodatek B. ¨ Korzystanie z linii poleceń              301

Kiedy powinieneś korzystać z linii poleceń?

Czy miałeś do czynienia z komputerami przed nastaniem ery Windows 95? Jeśli tak, to prawdopodobnie pa­miętasz wzbudzającą lęk linię C:\> – zwaną linią poleceń. Wymagała wprowadzania pojedynczych poleceń do wykonania prostych zadań jak uruchomienie programu, wyświetlenia listy plików w katalogu, kopiowania pli­ków na inny dysk itd.

W systemie Windows 2000 możesz wykonać praktycznie każde zadanie, korzystając z graficznego interfejsu użytkownika. Tym niemniej system operacyjny zawiera również linię poleceń, z której możesz korzystać, jeśli tylko chcesz. Okno linii poleceń jest szczególnie przydatne dla użytkowników, którzy są przyzwyczajeni do wykonywania czynności związanych z zarządzaniem plikami za pomocą linii poleceń. Pewne zaawansowane zadania związane z plikami wymagają użycia linii poleceń.

u        By wyświetlić krótkie nazwy, które są automatycznie kreowane przez system, gdy tworzysz plik z długą nazwą, musisz użyć interpretera linii poleceń Windows 2000. Krótkie nazwy nie są widoczne w żadnym oknie Eksplorera.

 

Patrz
także

Więcej o automatycznym tworzeniu krótkich nazw plików znajdziesz w podrozdziale „Długie i krótkie nazwy plików”, str. 130.

u        Z okna linii poleceń łatwo jest skopiować listing zawartości katalogu i wkleić go do pliku tekstowego. Nie ma sposobu na realizację tego zadania z okna Eksplorera.

u        Chociaż możliwa jest zmiana atrybutów pliku tylko do odczytu i ukryty w oknie Eksploratora to jednak musisz skorzystać z linii poleceń, by zmienić atrybut systemowy.

 

Patrz
także

Więcej o atrybutach plików znajdziesz w podrozdziale „Pliki systemowe i pliki ukryte”, str. 132.

u        Chcesz zmienić nazwę grupy plików za jednym razem? Można to zrobić jedynie przy użyciu linii poleceń.

u        Windows 2000 oferuje szereg narzędzi linii poleceń, które są nieocenione przy rozwiązywaniu problemów związanych z połączeniem internetowym. Podobnie niektóre zadania związane z konfi­guracją sieci mogą być zrealizowane jedynie za pomocą linii poleceń.

Interpreter linii poleceń systemu Windows 2000 do złudzenia przypomina znane okno MS-DOS, ale nim nie jest. Jak zademonstruję później w tym rozdziale, wiele poleceń MS-DOS nie działa w systemie Windows 2000, a Windows 2000 zawiera pewną liczbę nowych poleceń, które pozwalają realizować zadania niemożliwe do realizacji w MS-DOS.

CMD a COMMAND

By otworzyć okno linii poleceń w systemie Windows 95/98, należy wpisać polecenie COMMAND. Inaczej w Windows 2000. Polecenie COMMAND spowoduje otwarcie okna MS-DOS, przeznaczonego do uruchamiania starych programów systemu MS-DOS. Jeśli chcesz uruchomić interpreter linii poleceń Windows 2000, wpisz polecenie CMD.

Otwieranie okna linii poleceń

By otworzyć okno linii poleceń, musisz uruchomić program interpretera poleceń Windows 2000 Cmd.exe. Kliknij skrót Wiersz poleceń w grupie Akcesoria menu Programy lub wpisz polecenie cmd w oknie Uruchom, by otworzyć okno podobne do pokazanego na rysunku B.1.

 

Rysunek B.1

Wygląda jak znajome

okno MS-DOS,

ale linia poleceń

Windows 2000

ma znacznie

więcej możliwości

By wykonać polecenie, wpisz jego nazwę wraz z wymaganymi argumentami, parametrami i naciśnij Enter. Odpowiedź interpretera będzie zależeć od tego, co wpisałeś.

u        Nazwa programu systemu Windows. Spowoduje to uruchomienie programu; uprawnienia będą zależeć od konta, z którego otworzyłeś linię poleceń.

u        Nazwa dokumentu wraz z rozszerzeniem. System Windows otworzy lub przełączy się na program, który jest skojarzony z danym typem pliku, i załaduje dokument.

u        Polecenie Start wraz z nazwą i pełną ścieżką dostępu dysku lub folderu. Spowoduje otwarcie okna Eksploratora i wyświetlenie zawartości dysku lub folderu.

u        Dowolne wbudowane polecenie, takie jak DIR. Spowoduje wykonanie podanego polecenia i wyś­wietlenie wyników w bieżącym oknie.

Tekst, który wprowadziłeś w linii poleceń, jest w pełni edytowalny. Użyj klawiszy w prawo i lewo, by przesuwać kursor w przód lub tył wzdłuż linii poleceń, i zmień to, co wpisałeś. Domyślnie gdy przemieszczasz się kursorem po linii poleceń i wpisujesz jakiś znak, interpreter poleceń wstawia znak w bieżącej pozycji. Jeśli chcesz zmienić znak pod kursorem, naciśnij Insert. Klawisz ten pozwala przełączać się między trybem wprowadzania i zastępowania.

 

Działaj jako administrator

Jeśli zamierzasz wykorzystać okno linii poleceń do wykonania zadań administratorskich, uruchom program cmd.exe na prawach administratora. Zamiast klikać skrót linii poleceń, przytrzymaj klawisz Shift i kliknij pra­wym przyciskiem skrót; następnie wybierz Uruchom jako. Ta opcja pozwala na podanie nazwy użytkownika (zwykle administratora) i hasła. Wszystkie polecenia wydane w oknie linii poleceń będą realizowane na prawach administratora.

Powtarzanie poprzedniego polecenia

Interpreter poleceń systemu Windows 2000 zachowuje listę wszystkich poleceń, jakie zostały wpisane, w odróżnieniu od dosowego poprzednika. Możesz przywołać dowolne wydane polecenie, zmienić je i nacisnąć Enter, by je ponownie wykonać. Jeśli na przykład chcesz zmienić atrybuty pewnej liczby plików w folderze, możesz wykonać jedno polecenie, następnie przywołać je z powrotem i zmienić tylko nazwę pliku.

Domyślnie interpreter poleceń pamięta 50 ostatnich poleceń, jakie zostały użyte w danej sesji (przejdź na koniec tego rozdziału, by dowiedzieć się, jak zwiększyć tę liczbę). By przywołać polecenie z bufora, wykonaj jedną z poniższych czynności.

u        Naciśnij klawisze strzałek w górę i dół, by przewinąć listę zachowanych poleceń.

u        Wielokrotne naciskanie klawisza strzałki w prawo spowoduje wypisanie poprzedniego polecenia znak po znaku. Jest to przydatna opcja, gdy chcesz skorzystać z poprzedniego złożonego polecenia i zmienić jedynie nazwę pliku czy folderu.

u        Naciśnij klawisz F3, by powtórzyć całe poprzednie polecenie.

u        Naciśnij klawisz F2, by skopiować poprzednie polecenie do linii poleceń, aż do znaku, jaki zostanie przez ciebie określony.

u        Naciśnij F4, by skasować poprzednie polecenie do określonego przez ciebie znaku. Jest to przydatne, gdy chcesz ominąć początek długiego polecenia. (Gdy pozostawisz spacje na początku polecenia, interpreter poleceń je zignoruje).

u        Naciśnij F7, by wywołać okno pozwalające na przewijanie listy wszystkich poleceń, jakie zostały wydane od otwarcia okna linii poleceń (patrz rysunek B.2). Użyj klawiszy strzałek w górę i dół, by przewinąć listę poleceń. Po wyróżnieniu jakiegoś polecenia na liście naciśnij Enter, by wydać wybrane polecenie lub użyj strzałek w prawo lub lewo do wpisania polecenia w celu dalszej edycji.

u        Naciśnij ESC, by skasować zawartość linii poleceń.

 

Rysunek B.2

Naciśnij F7, by wyświetlić

listę wydanych poleceń

Zaznaczanie i kopiowanie informacji w linii poleceń

Wycinanie i wklejanie tekstu w oknie linii poleceń wymaga nieco wprawy, a postępowanie nie zawsze jest intuicyjne. Możesz wykorzystać schowek systemu Windows w oknie linii poleceń, ale wtedy rezultat może odbiegać od tego, czego oczekiwałeś; jeśli chcesz stworzyć listę wszystkich plików w folderze, jest na to lepszy sposób.

 

Wyszukiwanie tekstu w oknie

Chcesz znaleźć jakieś słowo lub nazwę pliku w długim listingu? Okno linii poleceń ma wbudowany mecha­nizm wyszukiwania – choć nie łatwo go znaleźć. Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek tytułu i wybierz z menu opcję Edit; następnie wybierz Find. Wprowadź tekst, który chcesz wyszukać i kliknij OK. Inne opcje pozwalają na wyszukiwanie w górę lub w dół od bieżącej pozycji w oknie.

Zaznaczanie tekstu w oknie linii poleceń wymaga technik, które są odmienne od metod używanych w programach dla Windows. W odróżnieniu od typowego okna programu okno linii poleceń nie stosuje pojęcia wierszy. W zamian musisz zaznaczyć prostokątny obszar ekranu.

u        Kliknij dowolny punkt okna i przeciągnij myszą w dowolnym kierunku, by rozpocząć zaznaczanie całego tekstu znajdującego się pod kursorem. Jeśli na przykład potrzebujesz tylko listy plików, zacznij od pierwszego znaku nazwy pliku i rozszerz zaznaczenie w dół i w prawo.

u        Jeśli zaznaczenie obejmuje część okna, która znajduje się już poza widocznym obszarem, czynność zaznaczania spowoduje automatyczne prze­winięcie okna. Dzięki temu możliwe jest zaznaczenie większej ilości tekstu, niż widać na ekranie.

u        By zaznaczyć pojedynczy wyraz, wskaż go i kliknij dwukrotnie.

A skąd wiadomo, że dokonałeś zaznaczenia w oknie linii poleceń? Rysunek B.3 ilustruje dwa przykłady, które o tym świadczą. Po pierwsze, zwróć uwagę na słowo Zaznacz, pojawiające się na początku paska tytułu; po drugie, zaznaczenie jest widoczne jako odwrócenie kolorów (na przykład niebieskie napisy na białym tle).

Naciśnij klawisze Ctrl+C, by skopiować zaznaczenie do schowka systemu Windows, byś mógł wkleić dane do innego programu. Po skopiowaniu listy plików do schowka otwórz edytor tekstu, np. Notatnik, i naciśnij Ctrl+V, by wkleić listing do dokumentu, który możesz potem edytować lub zachować.

Możesz również skorzystać z przydatnej i nieudokumentowanej techniki do kopiowania i wklejania informacji w obrębie okna linii poleceń. Przypuśćmy, że użyłeś polecenia DIR /AD do stworzenia listy wszystkich podkatalogów w danym katalogu, a teraz chcesz po kolei wylistować zawartość każdego z podkatalogów.

Rozpocznij od wskazania myszą wybranej nazwy podkatalogu. Kliknij prawym przyciskiem myszy, by skopiować nazwę do schowka. Teraz zacznij wpisywać nowe polecenie w linii poleceń – w tym przypadku DIR i spację. Kliknij prawym przyciskiem myszy, by wkleić zawartość schowka na końcu linii poleceń.

 

Rysunek B.3

Spójrz na pasek tytułu okna

linii poleceń,

by przekonać się, czy

dokonałeś zaznaczenia tekstu

Powtarzaj ten proces – kliknięcie w celu skopiowania i wklejenia – dla każdego podkatalogu w liście.

 

Nazwy plików to także wyrazy

Jeśli nazwa pliku nie zawiera spacji, możesz zaznaczyć ją wskazaniem i podwójnym kliknięciem w oknie linii poleceń. Interpreter poleceń Windows 2000 traktuje całą nazwę pliku łącznie z rozszerzeniem jako poje­dynczy wyraz. Ta metoda nie działa w przypadku nazw plików, które zawierają spacje.

Używanie symboli wieloznacznych w linii poleceń

Gdy wykonujesz polecenie związane z obsługą plików lub katalogów, możesz podać, który dysk, katalog lub plik chcesz wykorzystać jako argument w linii poleceń. Podobnie jak w systemie MS-DOS i poprzednich wersjach Windows możesz stosować symbole wieloznaczne do definiowania grupy obiektów w oparciu o ich nazwę lub położenie.

u        Użyj znaku * jako zastępnika dowolnego znaku lub grupy znaków. Na przykład DIR *.doc nakazuje interpreterowi linii poleceń Windows 2000, by wylistował wszystkie pliki w bieżącym katalogu, które posiadają rozszerzenie DOC. COPY ltr*.* C:\Backups spowoduje skopiowanie wszystkich plików o nazwie rozpoczynającej się od LTR i skopiowanie ich do katalogu BACKUP na dysku C.

u        Użyj znaku ? jako zastępnika pojedynczego znaku. Na przykład DIR ltr???.* spowoduje wyświetlenie wszystkich plików, których nazwa zaczyna się od LTR i ma długość dokładnie sześciu znaków i rozszerzenia.

Uzyskiwanie pomocy z linii poleceń

Jeśli nie masz pewności, jakie polecenia są dostępne, możesz skorzystać z pomocy. W linii poleceń wpisz Help i naciśnij Enter, by zobaczyć pełną listę dostępnych poleceń. By zobaczyć dodatkowe informacje o dowolnym poleceniu z tej listy, wpisz nazwę polecenia oraz /?. Rysunek B.4 pokazuje składnię polecenia IPCONFIG, które jest wykorzystywane do obsługi konfiguracji TCP/IP dla komputera.

Zwróć uwagę, że informacja pokazana na rysunku B.4 jest bardzo szczegółowa i przekracza 25 linii. W oknie linii poleceń MS-DOS, które jest ograniczone do 25 linii, musiałbyś skorzystać z polecenia MORE do wyświetlenia poszczególnych ekranów; w systemie Windows 2000 możesz przeciągnąć dolne obramowanie okna, by je powiększyć, lub skorzystać z paska przewijania po prawej stronie okna, by cofnąć się do początku tekstu.

 

Rysunek B.4

Wstawienie przełącznika /?

po nazwie polecenia

pozwala uzyskać

krótki opis dostępnych

opcji polecenia

Przydatne polecenia

Każde polecenie Windows 200 ma charakterystyczną składnię – ściśle określony porządek, w jakim należy wykonać polecenie, by otrzymać oczekiwany rezultat.

Jeśli by wylistować wszystkie polecenia Windows 2000 wraz z ich argumentami, parametrami i przełą­cznikami, można by stworzyć książkę grubszą od tej, którą właśnie czytasz. Plik pomocy Windows 2000 obejmuje szczegółową definicję składni każdego polecenia i w wielu przypadkach zawiera również pożyteczne przykłady. W tej części znajdziesz najbardziej przydatne polecenia wraz z przykładami, jak je wykorzystać.

Ustawianie bieżącego katalogu

Gdy podajesz polecenie wymagające dysku lub katalogu jako argumentu, możesz pominąć nazwę; w takim przypadku system Windows użyje bieżącego dysku i katalogu. Dzięki temu unikasz zbędnego wpisywania, gdy korzystasz z takich poleceń, jak COPY czy XCOPY. By zmienić bieżący dysk, wpisz literę dysku oraz dwukropek i naciśnij Enter. By zmienić katalog na bieżącym dysku, skorzystaj z polecenia CD.

Możesz wielokrotnie używać polecenia CD do przechodzenia po drzewie katalogów; możesz też  wpisać pełną ścieżkę jako argument polecenia CD, by od razu przejść przez kilka poziomów katalogów. Jednym z moich ulubionych skrótów linii poleceń jest polecenie:

CD %userprofile%\Moje dokumenty

Gdy korzystasz ze zmiennych środowiskowych (tekst między znakami procent), Windows automatycznie zastępuje nazwę zmiennej literą dysku i ścieżką dostępu do katalogu zawierającego osobisty profil. Dzięki temu skrótowi możliwe jest n...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin