Konspekty dla dzieci przedszkolnych.doc

(74 KB) Pobierz

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RELAKSACYJNYCH

 

Cele ogólne:

- wdrażanie do poszanowania własnego ciała poprzez kontrolowanie swoich emocji,

- ochrona układu nerwowego – nabycie umiejętności wyciszenia się i relaksacji.

Cele szczegółowe:

· Dziecko:

- panuje nad swoim ciałem,

- nie przeszkadza innym podczas wykonywania ćwiczeń,

- potrafi skupić uwagę na rytmie swojego ciała,

- rozwija wyobraźnię, jest kreatywne,

- umie uspokoić się w ciszy.

Metody:

- czynna - wykonywanie zadań i ćwiczeń relaksacyjnych,

- słowna - słuchanie opowiadania, wiersza, muzyki,

- oglądowa - ilustracje z krajobrazem jesiennym.

Formy pracy:

- praca z całą grupą

Środki dydaktyczne:

- tekst opowiadania, wiersz, kaseta magnet., pędzel, ilustracje jesieni.

Przebieg zajęć:

 

1. Zabawa „Uśmiech”.

Dzieci siedzą w kręgu. Jedno z nich zostaje „właścicielem uśmiechu”. Właściciel uśmiechu (pozostałe dzieci maja obojętny wyraz twarzy) przekazuje go innemu dziecku. W tym celu zasłania twarz dłonią, „ściąga” uśmiech z ust i „rzuca” nim w stronę kolegi z prawej strony. Natychmiast poważnieje, zaś nowy „właściciel uśmiechu” okazawszy swa radość przekazuje uśmiech kolejnym graczom.

 

2. Trening autogenny pt. "Dotknięcie jesieni" przy muzyce A. Vivaldiego "Cztery pory roku-jesień".

N. wyznacza 1 dziecko, które będzie „jesienią” i wręcza mu pędzel. Pozostałe dzieci siedzą wygodnie , tworząc krąg. Słychać spokojny podkład muzyczny. N. mówi:

Wyobraźcie sobie, ze jesteście małymi, zielonymi listkami, ukrytymi w koronie drzewa. Przyjmijcie wygodną pozycję leżącą na wznak, na brzuchu lub bokiem.

Spróbujcie przez chwilę znieruchomieć, jak gdyby nie było wiatru. Zapraszam do na „jesień”, która przyniesie wiatr oraz szeroką gamę kolorów. Kto poczuje dotyk barwnego pędzla „jesieni” unosi się i zaczyna miarowo poruszać się jak jesienny liść na wietrze.

 

3. Zabawa „ Płynie rzeczka” – masaż pleców współpartnera.

Masują plecy współpartnera do słów wiersza:

 

„Płynie, płynie rzeczka,

idzie pani na szpileczkach,

idzie słoń, idą słonie,

idzie koń, idą konie,

świecą dwa słoneczka,

płynie strumyk,

pada deszczyk,

czujesz dreszczyk?”J

 

4. Relaks oddechowy „Jestem drzewem”.

Ręce opuszczone wzdłuż tułowia podnosisz powoli do góry, wciągając to co jest szkodliwe w powietrzu (wdech). Opuszczasz ręce (gałęzie), pochylasz się, by dać ludziom tlen (całkowity wydech).

 

5. Zakończenie ćwiczeń „ Iskierką przyjaźni” – uścisk dłoni.

 

 

 

 

Scenariusz zajęcia - grupa dzieci 6 letnich –diagnoza pedagogiczna-„Kocham moja rodzinkę”

 

STANDARD: wykorzystanie nabytych wiadomości i umiejętności podczas wykonywania zadań twórczych.

WSKAŹNIKI:

DZIECKO POTRAFI:

-liczyć w zakresie zbioru liczb 1-10,

-stosować znaki

matematyczne”<”,”>”,”=”,

-dodawać i odejmować w zakresie zbioru liczb 1-10,

-czytać zdania,

-rozpoznawać litery w czasie składania literowych puzzli składających

się z różnej liczby elementów,

-wypowiadać się pełnymi zdaniami .

 

PRZEBIEG:

 

1.Zabawa”Ile nas jest?” -dzieci siedzą w kole –liczymy po

kolei ilość obecnych.(liczebniki porządkowe).

 

2.Zabawa rozwijająca myślenie kreatywne i indukcyjne ”Kocham moją

rodzinę za to, że...”Każde dziecko kończy zdanie wg własnego

pomysłu.

 

3.Zabawa „Prezent dla taty” -każde dziecko szuka listek

kwiatka z własnym imieniem na którym, przygotowane są działania matematyczne:

dodawanie, odejmowanie w zakresie zbioru liczb:1-10.Wykonuje działania.Za

wykonanie zadania czytają napis:” KOCHAM”.

 

4.Zabawa ruchowa: ”Kwiatki rosną ,kwiatki więdną”(do muzyki)

 

5.Zabawa”Kwiatki”-na kwiatkach dla taty przygotowane są liczby.

Zadaniem dzieci jest wstawić odpowiedni znak miedzy liczbami.Za wykonanie

zadania dzieci czytają napis: „MOJĄ”.

 

6.Zabawa „Moje uczucia” -dzieci przedstawiają za pomocą mimiki

stany uczuciowe: zadowolony, smutny, wesoły.

 

7.Zabawa:”Prezent dla mamy”- każde dziecko odczytuje zdanie z

koperty podpisanej imieniem, którą wcześniej odnajduje.

 

8.Zabawa”Co jest prawdą, a co fałszem?” Każde dziecko dostaje

do ręki 2 patyczki z napisami: ”Tak”, ”Nie”.

Zadaniem każdego jest poprawne określenie

czy zdanie pokazane przez nauczyciela jest prawdą, czy fałszem. Odczytanie

słowa: ”RODZINKĘ”

 

9.Zabawa”Literki”-składanie literkowych puzzli. Dzieci

rozpoznają literki.

Odczytują całe hasło: ”KOCHAM MOJA RODZINKĘ”

 

10.Ewaluacja zajęcia: wrzucanie do 2 pojemników z napisem ”podobało

mi się”, ”nie podobało mi się” piłeczek. Uzasadnianie

wyboru. Rozdanie cukierków.

 

 

 

 

Temat:: Tajemnica tkwiąca w warzywach.

 

Cele ogólne:

- kształtowanie postawy prozdrowotnej;

- rozwijanie aktywności poznawczej;

- zapoznanie z wartościami odżywczymi niektórych produktów;

- zapoznanie z treścią wiersza „ Chory kotek”;

- rozwój koordynacji wzrokowo – ruchowej;

- rozwijanie aktywności twórczej poprzez wykorzystanie dziecięcej ekspresji;

- rozwijanie aktywności ruchowej.

Cele szczegółowe:

- potrafi z uwagą wysłuchać tekstu czytanego;

- wie, że należy przestrzegać i kształtować nawyki higieniczne;

- rozumie, iż należy kulturalnie zachowywać podczas posiłków;

- potrafi wypowiedzieć się na temat obrazka sytuacyjnego;

- wykonuje do końca powierzone zadanie;

- wie jak dbać o swoje zdrowie;

- zna wartości odżywcze niektórych produktów;

- potrafi wykonać kanapki;

- potrafi rozwiązać krzyżówkę;

- czyta proste wyrazy;

- potrafi przeliczać liczebnikami porządkowymi i głównymi z zakresie 10.

Metody:

- metoda przekazu wiedzy;

- metoda pobudzania zachowań sprzyjających zdrowiu;

- metody aktywizujące;

- metoda utrwalania pożądanych zachowań i przyzwyczajeń zdrowotnych.

Formy aktywności dziecka:

- językowa;

- muzyczna;

- ruchowa;

- plastyczna.

Środki dydaktyczne:

- obrazek sytuacyjny: „ W przedszkolnej kuchni”;

- wiersz S. Jachowicza pt. „ Chory kotek”;

- krzyżówka;

- papierowe warzywa do przypięcia na tablicę: cebula, burak, por;

- kartoniki do określania liczby głosek i sylab;

- naczynia – zabawki z przedszkolnej kuchni;

- nagranie piosenki pt. „ Mama w kuchni” – sł. E. Zawistowska, muz. S. Marciniak;

- zawieszone szablony przedstawiające słońce i chmurę;

- papierowe tacki;

- obrazki przedstawiające warzywa z gry pamięciowej „Memory”;

- naturalne warzywa w całości i pokrojone na talerzykach;

- pokrojony chleb, masło na talerzykach, noże, plastry sera;

- elementy do wykonania „ Drzewa zdrowia”

Sytuacja wychowawczo – dydaktyczna:

1.Powitanie – dzieci witają się poszczególnymi częściami ciała, np. nos z nosem, łokieć z łokciem…

2. Nauczycielka wnosi w worku naczynia kuchenne – nazywanie ich, określanie do czego służą; przeliczanie liczebnikami głównymi i porządkowymi; podpisywanie cyframi – 1, 2, 3, 4, 5.

3. Omówienie obrazka sytuacyjnego „ W przedszkolnej kuchni”.

4. Zabawa ruchowo – rytmiczna: „ Nasza orkiestra”- granie na garnkach, talerzach…

5. Zabawa słowem – „ Zdrowy jak…”; wyrażanie własnego nastroju poprzez udzielanie odpowiedzi na pytanie – „ Jak się czujesz?”

1.Czytanie wiersza – „ Chory kotek”; omówienie; ocena postępowania kotka.

2.Inscenizacja wiersza.

3.Zabawa ruchowa – „ Tańczące talerze”- dzieci kładą tacki na głowach i tańczą w takt muzyki, starają się utrzymać tackę na głowie (kto najdłużej).

4.Rozwiązywanie krzyżówki i odczytanie hasła – WITAMINY.

5.Analiza i synteza dźwiękowa wyrazów – cebula, burak, por.

6.Zabawa ruchowa: „ Znajdź swoją parę”- dzieci mają zamknięte oczy i wybierają dla siebie kartonik przedstawiający warzywo, gdy zaczyna się piosenka, otwierają dłoń i szukają takiego samego kartonika, później tańczą w parach.

7.Wyciągnięcie wniosku, iż witaminy dają nam zdrowie i dlatego należy jeść dużo warzyw ( wcześniej umytych).

8.Ułożenie „ Drzewa zdrowia” i zawieszenie na nim uśmiechniętych buzi dzieci.

9.Zabawa ruchowa:„ Lekko – ciężko”- na wysokie dźwięki dzieci naśladują delikatne, sprawne ruchy – jesteśmy zwinni; na dźwięki niskie – jest nam ciężko jesteśmy przejedzeni, nasze ruchy są leniwe i ociężałe.

10.Wykonanie kanapek i ich degustacja – dzieci pamiętają o umyciu rąk przed rozpoczęciem pracy. Słuchanie piosenki pt. „ Mama w kuchni”.

11.W sali zawieszone są szablony przedstawiające słonce o chmurę. Dzieci, które są zadowolone z zajęć stają pod słońcem, a te które nie czuły się na zajęciach dobrze stają pod chmur

Zabawy ruchowo-manipulacyjne z wykorzystaniem cytryn

 

 

Scenariusz zajęć dla dzieci 6- letnich pt.”....A po deszczu – słońce”

 

Cele ogólne:

             Doskonalenie umiejętności niezbędnych o nauki czytania i pisania: porównywanie i   rozpoz. liter, identyfikowanie, umiejętność syntezy i analizy słuchowej i wzrokowej;

             Rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia;

             Kształtowanie umiejętności prawidłowego liczenia

             Rozwijanie umiejętności współpracy w zespole, komunikowania się, dzielenia na role.

Cele operacyjne:

             Potrafi prawidłowo podać rozwiązanie zagadki;

             Dopasować napis do odpowiedniej ilustracji;

             Poprawnie kojarzy poszczególne odgłosy ze zjawiskami przyrodniczymi;

             Potrafi odczytać wyrazy i posegregować je;

              Zna kolory tęczy;

            Poprawnie stosuje liczebniki główne i porządkowe;

             Rozpoznaje cyfry od 1-7

             Współdziała z grupą podczas wykonywania poleceń;

Pomoce:

Nagrania „Muzyka i ruch dla każdego”- Piosenka powitalna, duże kartki z napisami: To wiatr, A to burza, A to piorun, Burza, To deszcz.

Napisy dla każdego dziecka jeden z w/ wymienionych ,dostosowanych do poziomu dzieci w zakresie czytania. Koperty z imionami dzieci, 4 koła hula – hop duże, 4 symbole zjawisk przyrodniczych: lekki wiatr, gwiżdżący wiatr, padający deszcz, błyskawica, instrumenty muzyczne: bębenek, talerze, rekwizyty: butelki po wodzie mineralnej, gazety.

Wiersz M. Konopnickiej pt.  „Tęcza”, kolorowe paski bibuły / 7 kolorów tęczy / tak aby każde dziecko miało do wyboru odpowiedni kolor.

Kartoniki z cyframi od 1- 7 , komplet dla każdego dziecka.

Karton podzielony na cztery części – 4 pory roku; naklejki w 4 kolorach: żółty, zielony, czerwony, niebieski.

 

Przebieg:

1. Powitanie piosenką: „ Wszyscy są witam was”.

2. Słuchanie zagadek słownych:

 

      Kiedy błyskawica, kiedy ulewa

Kiedy wicher łamie drzewa

To już znak, że idzie duża

Wielka, groźna, straszna....  /burza/

 

      Co to jest odgadnij!

Leci tylko na dół

Jest tylko na dworze

 

 

 

 

Suchy być nie może! /deszcz/

Jasny zygzak na ciemnym niebie,

Może czasem przestraszyć ciebie! / piorun, błyskawica/

 

      Turla się, ryczy i rzęzi

Jakby się urwał z uwięzi.

Wielki i dziki kot

Czasem znów wali jak młot ,to jest ../ grzmot/

 

      Szumi, gwiżdże, czasem gna

Skąd i dokąd? Kto go zna ?

Dmucha, szarpie, czasem rwie

Po co? Za co? Kto go wie?   /wiatr

 

3.Zabawy słowem.

   Nauczycielka rozdaje koperty/ wizytówki/ z wyrazem lub zdaniem dla każdego dziecka.Dzieci wyszukują swoją wśród wielu, następnie wykonują zadanie  należy dopasować napis do odpowiedniej ilustracji /dla dzieci czytających/ lub odwzorować i porównać z odpowiednim napisem / dzieci nie czytające/.

 

4.Słuchanie zagadek muzycznych.

   Dzieci określają ,nazywają odgłosy zjawisk atmosferycznych : wiatr, 

   deszcz, burza.

   Potem wybierają napis do globalnego czytania i dopasowują do

   rozwiązania poszczególnych zagadek.

 

5.Zabawa dydaktyczna w zespołach.

   Nauczycielka zaprasza chętnie dzieci do wybranych zespołów / terytorium

   koła hula – hop/, terytoria oznaczono symbolicznie. Każdy zespół

   otrzymuje rekwizyty:

 

1.     lekki wiatr –bębenki, gazety.

2.     gwiżdżący wicher – butelki

3.     deszcz – gazety.

4.     błyskawica – talerze.

Dzieci uważnie patrzą, który zespół został wywołany, a następnie głośno prezentują odgłosy swojego terytorium.

 

6.Zabawa relaksacyjna „Pada deszczyk” z towarzyszeniem muzyki Klanzy.

 

7.Słuchanie recytowanego wiersza M. Konopnickiej pt. ”Tęcza”

 

   Dzieci odpowiadają na pytanie:

   -Jakie kolory ma tęcz w sali?

   -Ile kolorów jest na naszej tęczy?

  Następnie nauczycielka przypina cyfry obok kolorów tęczy, a także

  rozdaje dzieciom komplety cyfr od 1- 7.

 

  Dzieci odpowiadają na pytanie:

  - Który z kolei jest kolor niebieski, czerwony..... itd.

 

8.Zabawa ruchowa ze śpiewem „Magiczna cyfra siedem”

 

9.Zabawa z piłką „Kolory” / inna wersja/

 

  Dzieci określają odpowiedni kolor np.

  Czerwony jak? – burak

 

10.Zabawa ruchowa „Ruchoma tęcza”.

 

11.Pogadanka „Co by było, gdyby nie było kolorów....”. Prezentacja dwóch obrazków.

 

12.Zabawa graficzna „Cztery pory roku”

    Dzieci naklejają naklejki / 4 kolory/ na odpowiednią część dużego

    kartonu. Wybierają jeden kolor dla oznaczenia pory roku, wyjaśniając swój wybór.

 

13.Relaksacja przy muzyce.

 

 

Scenariusz zajęcia wychowawczo- dydaktycznego dla dzieci trzyletnich

 

Temat kompleksowy: Woda źródłem życia.

Temat zajęcia: Doświadczenia z wodą.

Forma organizacji pracy: grupowa, indywidualna.

Cele ogólne

Poznawanie różnych stanów wody, procesu zamiany płynu w ciało stałe. Topnienie lodu.

Cele operacyjne

- dziecko pozna sposób zachowania się niektórych przedmiotów w wodzie, ich zachowanie,

- określi właściwości wody oraz źródła jej zanieczyszczeń,

- dziecko potrafi określić, co pływa, a co tonie, co rozpuszcza się w wodzie.

Środki dydaktyczne

Zamrożony lód, soda, sól, cukier, proszek do prania, kasza, mąka, piasek, klocki plastikowe, drewniane, metalowe, nakrętki, śruby, gąbki, korki, kawałki folii, papieru itp.

 

Przebieg zajęcia:

1.Nauczycielka pokazuje dzieciom przezroczyste naczynie, do którego wysypuje kawałki lodu zamrożonego. Dzieci wiedzą, że jest to zamarznięta woda. Dotykają dłońmi naczynia. Stwierdzają, że jest zimne. Wyciągają wniosek: żeby woda zamarzła, musi być zimno, musi być niska temperatura. Wyjmują kawałki lodu. Trzymają je w dłoniach. Oglądają. Stwierdzają, że lód jest zimny, mokry, gładki, twardy, przezroczysty lub lekko biały. Wkładają kawałki lodu do naczynia i odstawiają je w nasłonecznione miejsce.

 

2.Dzieci oglądają masy sypkie. Rozpoznają je, wymieniają nazwy. Nauczycielka łączy je z wodą. Po wymieszaniu stwierdzają: soda, sól, cukier i proszek do prania rozpuszczają się w wodzie. Kasza, mąka, piasek czynią ją mętną. Woda z proszkiem pieni się. Proszek czyni wodę mętną, białawą.

 

3.Zabawa „ Co tonie, co pływa i jak się nazywa?” Dzieci umieszczają na powierzchni wody w misce różne przedmioty. Podczas obserwacji stwierdzają, które przedmioty toną, a które utrzymują się na powierzchni wody. Próbują wyciągnąć wnioski. Ważą w dłoniach po dwa przedmioty- taki, który utonął i taki, który nie utonął. Wniosek: toną przedmioty ciężkie, zaś lekkie nie.

 

4.Dzieci oglądają odstawione naczynie z lodem. Stwierdzają, że w pojemniku jest woda.

 

5.Zabawa ruchowa z elementem dramy: „ Wody, wody, wody”. Dzieci stają w swobodnej pozycji naśladującej „ zachowanie się” kwiatów w pogodny dzień, poruszają lekko całym ciałem, rękami, kołyszą się i kręcą główkami, głęboko nosem wciągają powietrze. Na słowa nauczycielki- susza, deszcz nie pada- słońce piecze, gleba sucha, dzieci- kwiaty pokazują, jak zmienia się ich wygląd: pochylają głowy, lekko uginają nogi, pochylają całe ciało, opuszczają ręce( każdy „ kwiat” zrobi to tak, jak będzie czuł).

Propozycje scenariuszy propagujących zdrowy styl życia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Temat: „Jak poznajemy świat”

Cele:

Uświadomienie dzieciom, w jakich sytuacjach wykorzystujemy narządy zmysłów;

Rozumienie konieczności dbania o narządy zmysłów;

Wyzwalanie aktywności twórczej, zachęcanie dzieci nieśmiałych do podejmowania działań;

Rozwijanie umiejętności czytania.

Metody:

Metoda przekazu wiedzy;

Metoda pobudzania zachowań sprzyjających zdrowiu;

Metoda aktywizująca;

Metoda utrwalania pożądanych zachowań i przyzwyczajeń zdrowotnych.

Formy aktywności dziecka:

- językowa,

- ruchowa,

- plastyczna,

- zabawy badawcze.

Środki dydaktyczne:

Pojemnik z piaskiem, pojemnik z kamykami, pojemnik z klockami, opaska na oczy; worek z różnymi przedmiotami /samochodzik, klocek, garnuszek, łyżeczka, szyszka, piłka, lalka itp./;

Pojemnik z ciepłą wodą, pojemnik z kostkami lodu; artykuły spożywcze: cytryna, czekolada, cukier, tonik, sól; kartki z narysowanymi sylwetkami człowieka z zaznaczonymi narządami zmysłów, kilka etykietek z napisami TAK, NIE dla każdego dziecka; napisy: smak, węch, dotyk, wzrok, słuch dla każdego dziecka, kartki z rysunkami flakonika perfum, kwiatkiem, śnieżynkami, ptakiem, cukierkiem dla każdego dziecka; kartka z ilustracją psa, kota, sowy, dzika, kreta, orła, jastrzębia, komplet karteczek z nazwami narządów zmysłów dla każdego dziecka.

 

Sytuacja wychowawczo – dydaktyczna:

1. Zabawa dydaktyczna „Co czujesz, gdy spacerujesz po …/piasku, kamykach, klockach, dywanie/?”

Nauczycielka kolejno zasłania oczy dzieciom, które stąpają boso po pojemnikach z piaskiem, kamykami, klockami oraz po dywanie, odgadują, po czym stąpają, i opisują

swoje odczucia.

2. Zabawa dydaktyczna „Worek cudów”.

Nauczycielka zakłada opaskę na oczy każdego z uczestników zabawy i prosi, aby włożył rękę do worka, w którym zebrane są różne, wcześniej przygotowane przedmioty. Ma on za zadanie na podstawie ich kształtu, a także materiału, z jakiego są zrobione, odpowiedzieć, co się w worku znajduje.

3. Zabawa dydaktyczna „Ciepło, zimno”.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin