PRZYGOTOWANIE ZWIERZĄT LEŚNYCH DO ZIMY-4l.doc

(27 KB) Pobierz

II TEMAT: „PRZYGOTOWANIE ZWIERZĄT LEŚNYCH DO ZIMY”

 

1.            Spacery w najbliższej okolicy w celu obserwacji zmian w otoczeniu, związanych z porą roku. Zwracanie uwagi na to, w jaki sposób człowiek może pomóc zwierzętom przetrwać zimę.

2.            Słuchanie opowiadania ilustrowanego  pacynką pt. „Spacer” I. Salach.

3.            Rozmowy w małych zespołach przy gazetce tematycznej “Las i jego mieszkańcy”. Nabywanie umiejętności – zwyczaju kolejnego wypowiadania się.

4.            Słuchanie wiersza „Szaraczek” I. Salach. Wiązanie typowych zjawisk atmosferycznych oraz zmian w świecie zwierząt z aktualną porą roku.

5.            Teatrzyk kukiełkowy na podstawie opowiadania I. Salach „Kto w lesie mieszka?” Zapoznanie z wyglądem i nazwą leśnych zwierząt niedostępnych bezpośredniej obserwacji: lis, wilk, dziki.

6.            Zabawa ortofoniczna „Jedziemy pociągiem do lasu”. Ćwiczenia przodu języka przez wymawianie głosek „sz”, „dż”, „s”.

7.            Ćwiczenia oddechowe „Igły sosny”. Rozwijanie pojemności płuc poprzez umiarkowanie dmuchanie – zdmuchiwanie igieł z sosny z chropowatej powierzchni.

8.            Zabawa gramatyczna „Co widziałem w lesie?”. Próby mówienia o przeżtych wydarzeniach, dzielenie się spostrzeżeniami. Różnicowanie modulacji głosu przy zdaniach pytających.

9.            Składanie obrazka z części „Leśne zwierzęta”.

10.        „Leśna spiżarnia” – klasyfikowanie przedmiotów gromadzonych przez zwierzęta na zimę według koloru, wielkości oraz ciężaru – ważymy przedmioty na własnoręcznie wykonanej wadze szalkowej poznajemy pojęcia „lekki”, „ciężki”. Przeliczanie przedmiotów w zakresie liczby 4.

11.        Układanie kompozycji z elementów geometrycznych i tworzywa naturalnego na temat „Leśna późna jesień”. Tworzenie kilkuelementowych układanek, próby nadawania nazw własnym wytworom.

12.        Lepienie z modeliny/ plasteliny na temat „Orzechy i szyszki”. Ćwiczenie sprawności manualnych.

13.        Malowanie farbami plakatowymi na temat „Las” zainspirowane oglądaniem drzewek iglastych w ogrodzie przedszkolnym i jego okolicy.

14.        Słuchanie zjawisk akustycznych – spostrzeganie słuchem odległości.  Ćwiczenie słuchu poprzez określenie odległości dźwięku w zabawie „Woreczki”. Kształtowanie umiejętności poruszania się cwałem bocznym.

15.        Zabawa inscenizowana do utworu muzycznego „Taniec liści”. Ilustrowanie ruchem treści muzyki. Zapoznanie dzieci nieśmiałych do podejmowania ról w zabawie.

16.        Zestaw zabaw ruchowych według I. Salach nr 6 ( Plany miesięczne ... s. 33).

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin