Robaki 1.doc

(34 KB) Pobierz

Wełnowiec cytrusowiec –Planococcus citri. Szkodliwość. W miejscach wysycenia soków tkanki ulegają odbarwieniu, wreszcie całe rośliny żółkną, tracą liście i stopniowo usychają. Zerowanie polega na nakłuwaniu tkanek długą kłujką sięgającą do głębokich tkanek roślinnych.(domowe rośliny egzotyczne, kaktusy i rośliny cytrusowe).Przebywa na: starsze fragmęty rośliny oraz często na spodach liści. Białe woskowate wydzieliny pod którymi znajduje się szkodnik. Jak zimuje?

Zwalczanie. Usuwać zaatakowane rośliny. Opryskiwać zaatakowane miejsca olejem parafinowym, co doprowadza do uduszenia czerwców. Metoda biologiczna stosowanie ich wrogów naturalnych.

 

Wciornastek mieczykowiec –Taeniothrips simple. Szkodliwość. Występuje na mieczyku, frezji, kosaćcu, narcyzie. Powoduje uszkodzenie bulwocebul w przechowalniach oraz znaczne obniżenie plonów i wartości zdobniczej kwiatów. Najpierw na liściach potem na kielichach kwiatowych ukazują się liczne małe plamki srebrzystobiałe, później powstają żółtawoszare plamy i smugi, z czasem jasnobrunatne i ciemnobrunatne. Jak zimuje. Tylko w bulwocebulach w przechowalniach. Zwalczanie. Przestrzegać zasad higieny roślin, stosować przepisy kwarentanne. Przed wysadzeniem bulwy mieczyka zanurzyć w emulsji wodnej preparatów metyloparationowych. Zagrożone rośliny spryskiwać co 10-14 dni preparatami zawierającymi w/w substancję. W czasie zbioru bulwocebule oczyszczać z łodyg. Następnie bulwy co ok. 14 dni opylać preparatami w/w.

 

Bruzdownica pędówka –Ardis bruniventris. Szkodliwość. Atakuje wszystkie gatunki róż. Może doprowadzić do klęski. Po wylęgu larwa wgryza się w pęd i drąży w nim chodnik o dł. 3-5cm. posuwając się w dół, przez co koniec pędu wygina się ku dołowi, ciemnieje i obumiera. Jak zimuje. Po wyjściu z rośliny, przedostaje się do ziemi. Tam wytwarza brunatny oprzęd i w nim zimuje. W ciągu roku jest tylko 1 pokolenie. Zwalczanie. Usuwanie i niszczenie uszkodzonych wierzchołków roślin. skuteczna walka z owadem wymaga użycia insektycydów.

 

Mszyca różano -szczeciowa –Macrosiphum rosae. Szkodliwość. Na róży, jabłoni, truskawkach. Powoduje deformacje fragmęty pędów i liści, przy masowych pojawach. Jak zimuje. Na różach w postaci jaj z których na wiosnę wylęgają się dorosłe mszyce. W ciągu sezonu rozwija się wiele pokoleń. Zwalczanie. Sadzonki z plantacji matecznych wolnych od szkodników. Mszyce naturalnie ograniczane są przez biedronki oraz złotooki. Można zwalczać mszyce środkami chemicznymi w okresie ich żerowania na liściach.              

 

Obnażacz różówka –Argae rosae. Szkodliwość. Związany jest z wieloma gat. róż. Larwy zjadają całe liście powodując gołożery. Samica nacina skórkę pędu, pod którą umieszcza jaja. Larwy żerują gromadnie wygryzając od brzegów liścia zatokowe dziury. Jak zimuje. Larwy z II pokolenia schodząc do ziemi otaczają się brunatnymi oprzędami i tak zimują. Zwalczanie. Wycinanie pędów ze złożami jaj, łatwo rozpoznawalne po nacięciach skórki na wierzchołkach pędów. W okresie rozwoju larw stosować należy zabiegi insektydami.

 

Psowacz różany –Allanthus cinctus. Szkodliwość. Atakuje głównie róże szlachetne ale również i dzikie, a także truskawkę i malinę. Szkodnik wygryza dziury w liściach, jednak poza obniżeniem wartości estetycznej, nie powoduje większych szkód. Młode larwy żerują na spodzie liści, pozostawiają górną stronę nie naruszoną. Jak zimują. Dorosłe larwy z chodzą do gleby i tam przepoczwarzają się. Larwy II pokolenia żerują od sierpnia do października poczym budują kokony w ziemi i zimują. Zwalczanie. Nie jest konieczne, wystarczy dbać o należyty stan sanitarny plantacji. Można je niszczyć gdy żerują na liściach. W razie konieczności należy opryskiwać rośliny preparatami chemicznymi stosowanymi do zwalczania innych pospolitych szkodników.

 

Skoczek różany –Edwardsiana rosea. Szkodliwość. Gat. pospolity na drzewach i krzewach owocowych oraz ozdobnych, zwłaszcza róż. Spotykany na malinie i truskawce. Przy masowym wystąpieniu szkodnika cały liść przebarwia się, a następnie żółknie i opada. Srebrzyste znamiona widoczne po żerowaniu owadów. Są wektorami wirusów i mikoplazm. Larwy nakłuwają liście od spodu i wysysają soki. Jak zimują. Zimują jaja ukryte najczęściej w spękaniach kory, widoczne na pędzie jako uwypuklenia. 3 pokolenia rocznie. Zwalczanie. Tylko w sezonie wegetacyjnym. Pierwszy zabieg wykonujemy na wiosnę po wylęgu larw. Na krzewach owocowych nie ma potrzeby ich zwalczania, zwykle dzieje się to przy okazji zabiegów przeciwko innym szkodnikom.

 

Węgorek chryzantemowiec –Aphelenchoides ritzemabosi. Szkodliwość. Spotykany na truskawce, porzeczce czarnej, malinie rzadziej na agreście, niektórych roślinach ozdobnych jak ostróżka, astry, bławaty, oraz na chwastach, starce, wilczomlecze, gwiazdnice, przetaczniki. Żeruje na wierzchołkach wzrostu rośliny. Liście i kwiatostany rośliny są zniekształcone i zredukowane, owoce zdeformowane. Silnie opanowane rośliny karłowacieją, nie owocują a nawet zamierają. Jak zimują. Zimują wszystkie stadia rozwojowe. W sezonie wegetacyjnym kilka pokoleń. W glebie żyje krótko. Zwalczanie. Sadzić zdrowe, kwalifikowane sadzonki, na polu wolnym od porażonych roślin. Nie ma możliwości zwalczania na plantacji.

 

Guzak północny –Meloidogyne hapla. Szkodliwość. Porażone rośliny słabo rosną, żółkną i więdną, silnie uszkodzone zamierają. Na korzeniach widoczne są drobne narośla  w których znajdują się larwy, sinice i jaja nicienia. Jak zimuje. Zimują przeważnie jaja, ale i inne stadia rozwojowe mogą też przetrwać. W sezonie 2 pokolenia. Zwalczanie. Uprawy zakładać na polach wolnych od nicieni. Nie zakładać upraw roślin wrażliwych na nicienie na polach na których zachodzi podejrzenie ich wzmożonego występowania. Możliwości ograniczenia populacji tego gatunku są niewielkie.

 

Przędziorek Chmielowiec –Tetranychus urticae. Szkodliwość. Jest szkodnikiem wielożernym. Dorosłe i larwy nakłuwają tkankę liścia i wysysają zawartość komórek. Na górnej stronie opanowanych liści pojawiają się jasnożółte plamy. Silnie uszkodzone liście stopniowo żółkną, brązowieją i zasychają, ich brzegi zawijają się do góry a na dolnej stronie widoczna delikatna pajęczynka. Jak zimuje. Zimują zapłodnione samice w resztkach roślinnych, w pobliżu rośliny żywicielskiej, w skupiskach po kilka lub kilkanaście sztuk, oprzędzione delikatną pajęczynką. W sezonie pojawia się 4-6 pokoleń. Zwalczanie. Ograniczane są przez drapieżne roztocze z rodziny dobroczynkowatych. Niektóre fungicydy ograniczają liczebność. Zwalczanie chemiczne na stadia ruchome prowadzi się najczęściej w okresie letnim.

 

Tarcznik paprotkowiec –Pinnaspis aspidistrae. Szkodliwość. Na dolnej stronie liści paproci a także palm i storczyków. Żeruje na pędach i liściach, nakłuwają tkanki rośliny. W miejscach wysysania soków powstają odbarwienia i przebarwienia. Często rośliny tracą liście i usychają. Jak zimuje. Samice składają jaja pod tarczką i giną. Zwalczanie. Usuwać silnie porażone liście. Przy masowym występowaniu spryskać powierzchnię roślin preparatami zawierającymi olej parafinowy. Można je zdejmować mechanicznie i miejsca po oderwaniu smarować olejem co doprowadzi do uduszenia larw.   

 

Niemułka różana –Ardis plana. Szkodliwość. Atakuje wszystkie gatunki róż, z wyjątkiem Rosa rugosa. Powoduje obniżenie jakości hodowanych róż oraz znacząco obniża wartość estetyczną. Samica składa jaja w nakłuciach wykonanych pokładełkiem w blaszce liściowej w różnych miejscach. Liść zwinięty jest od brzegów pod spód wzdłuż nerwu głównego. Jak zimuje. Dojrzała larwa wychodzi z rurki i opada na ziemię. Na głębokości ok.10cm. otacza się kokonem i zimuje. Zwalczanie. Skuteczna walka z nim wymaga użycia insektycydów, najskuteczniej jest wykonać 2 zabiegi oprysku w odstępie 14dni.     

 

Kistnik malinowiec –Buturus tomentosus. Występ. na malinie, jeżynie uprawowej i dziko rosnącej. Szkodli. Zjadają młode liście, szkieletując je, larwy żerujące w dnie kwiatowym oraz w owocach malin. Rozwój. Zimują owady dorosłe w glebie. Zwalczanie: chemiczne na ok. 10-14 dni przed kwitnieniem.

 

Kronik drukarz –Ips typographus. Występ: świerk, sosnę, modrzew, jodła. Szkodli: atakuje drzewa w środkowej części strzał oraz w dolnej części korony, opanowuje drzewa uszkodzone. Rozwój: zimuje jako imago, III generacje w ciągu roku. Zwalcza: usuwanie drzew opanowanych, wykładanie drzew pułapkowych, opryskiwanie preparatami kontaktowymi.

 

Krzywik porzeczkowiak –Incurvaria capitella. Występ: porzeczka czarna, czerwona, biała. Szkodli: żerujące w pąkach gąsienice, starsze gąsienice żerują u nasady rozet liściowo-kwiatowych, które z czasem więdną i zasychają. Rozwój: zimują czerwone, gąsienice w oprzędach w resztkach roślinnych pod krzewami oraz w spękaniach kory. Zwalcza: opryskiwać krzewy preparatem kontaktowym w okresie pękania pąków.

 

Mszyca porzeczkowo-czyściecowa –Cryptomyza ribis. Występ: porzeczka czerwona i biała, rzadziej na czarnej i agreście. Szkodli: narośla powstałe na liściach, zahamowany wzrost liści oraz pędów. Rozwój: zimują jaja na młodych pędach porzeczek, 5-7 pokoleń. Zwalcza: chemiczne, wielu wrogów naturalnych z rodziny biedronkowatych. 

 

Ochojnik świerkowo-modrzewiowy –Adelgas laricis (składa jaja na pączku). Ochojnik świerkowy –Sacchiphantes viridis (składa jaja u nasady pąka). Występ: na świerku, do pełnego cyklu rozwojowego potrzebuje modrzewia. Szkodli: obniża wartość estetyczną , osłabia dynamikę wzrostu drzewka, powo. kolankowe załamywanie się nakłutych igieł i przebarwienie, wysysanie soków przez samice. Rozwój: zimują larwy samic. Zwalcza: środki chemiczne silnie ograniczają populacje, uodparnia się na środki chemiczne.

 

Przeziernik porzeczkowiec –Synanthedon tipuliformis. Występ: porzeczka i agrest. Szkodli: żerują we wnętrzu pędów, osłabiając je, pędy słabiej rosną, często więdną, zasychają i łatwo wyłamują się. Rozwój: zimują gąsienice wewnątrz pędu, I pokolenie. Zwalcza: kwalifikowane sadzonki, wycinać i palić wszystkie porażone pędy, zabiegi chemiczne.

 

Przybyszka daglezjowa –Gilletteella coolleyi. Występ: daglezja i gatunki świerka. Szkodli: uszkadza uprawy daglezjowe we wszystkich klasach wieku, larwy przez wysysanie soków z igieł i pędów powodują ich wyginanie i żółknięcie a następnie brunatnienie i opadanie. Rozwój: larwa zimuje przyssana do starszych igieł. Zwalcza: usuwać z uprawy osobniki opanowane i palić.

 

Roztocz truskawkowy –Steneotarsonemus fragariae. Występ: na truskawce i poziomce. Szkodli: zatrzymanie rozwoju, skarłowacenie, zwłaszcza w części wierzchołkowej, od brzegów liści zwinięte, żerują na liściach, kwiatach i zawiązkach owoców. Rozwój: zimują samice w pochwach liściowych u podstawy rośliny, 4-5 pokoleń. Zwalcza: kwalifikowane sadzonki, przez drapieżne roztocze, zabiegi chemiczne 2 krotnie w odstępach 7 dniowych.

 

Roztocz cyklamenowy –Tarsonemus padillus. Występ: truskawka i poziomka, azalia, begonia, cyklamena, fuksja, gerbera, pelargonia, petunia. Szkodli: zatrzymanie rozwoju, skarłowacenie, w części wierzchołkowej, młode liście są zniekształcone i niedorozwinięte, brzegi liści zwinięte, brunatne plamy na płatkach. Rozwój: zimują samice w pochwach liściowych u podstawy rośliny, 4-5 pokoleń. Zwalcza: kwalifikowane sadzonki, drapieżne roztocza z rodziny dobroczynkowatych, zabiegi chemiczne 2 krotnie w odstępach 7 dniowych.

 

Szpeciel winoroślowiec –Eriophyes vitis. Występ: różnych odmianach winorośli. Szkodli: deformacje liści prowadzą do zahamowania fotosyntezy, na dolnej stronie liści plamy gęstego, pilśniowego, kremowego nalotu, który z czasem brunatnieje, na stronie wierzchniej liczne okrągławe, brodawkowate nabrzmienia i wybrzuszenia. Rozwój: zimują samice, ukryte pod łuskami pąków, I pokolenie. Zwalcza: opryski są mało skuteczne, odcinanie i palenie porażonych fragmentów pędu.

 

Śluzownica lipowa –Caliroa annulipes. Występ: lipa, dąb, wierzba rzadziej buk i brzoza. Szkodli: brązowienie i przedwczesne zamieranie opanowanych liści. Na dolnej stronie blaszki liściowej wyjadają miękisz. Rozwój: zimują larwy w oprzędach w glebie, III pokolenia. Zwalcza: opanowane liście można usuwać ręcznie i palić, preparaty o działaniu kontaktowym lub inhibitory syntezy chityny.

 

Węgorek niszczyk –Ditylenchus dipsaci. Występ: hortensja, płomyki, hiacynt, narcyz, tulipan, uprawowe: cebula, czosnek, pietruszka, seler, truskawka. Gatunek kwarantannowy. Szkodli: rośliny przebarwiają się, liście ulegają skręceniu a następnie silnemu zdeformowaniu. Rozwój: zimują larwy, zależnie od rośliny żywicielskiej albo w pąkach albo w glebie lub resztkach roślinnych na jej powierzchni, kilka pokoleń. Zwalcza: przepisy kwarantannowe, nie ma możliwości wyeliminowania szkodnika.

Wielkopąkowiec porzeczkowy –Cecidophyopsis ribis. Występ: porzeczka czarna. Szkodli: wysysa soki roślinne z tkanek, wprowadza do tkanek ślinę, powoduje nadmierny wzrost komórek, porażone pąki są nabrzmiałe, pąki całkowicie zasychają. Rozwój: w pąkach (zimuje?), 4-5 pokoleń. Zwalcza: usuwanie porażonych pąków, zwalczanie chemiczne max 3 opryski.

 

Zwójka rdzaweczka –Archips podana. Występ: jabłoń, grusza, śliwa, czereśnia, malina, porzeczka. Szkodli: uszkadza pąki kwiatowe, następnie kwiatostany, które oprzędza nicią, oraz liście, w owocach wygryza niewielkie okrągłe otwory. Rozwój: zimują gąsienice 2 lub 3 stadium rozwojowego w spękaniach kory w pędzie, II pokolenia w sezonie. Zwalcza: przez pasożytnicze błonkówki, zwalczamy gąsienice na wiosnę.

 

 

Kwieciak jabłkowiec –Anthonomus pomorum. Wyst. Jabłoń, grusza. Szko. Larwy wyjadają wnętrze pąków kwiatowych, nadgryzają pąki, (płacz pąków czyli wycieku soków), latem żerują na liściach. Roz. Zimują dorosłe osobniki na drzewach w załamaniach kory. Zwal. Zagrożenie gdy uszkodzonych jest 15%, zabiegi chemiczne przed pękaniem lub w okresie pękania pąków i powtarzamy przed końcem fazy zielonego pąka kwiatowego.

 

Miodówka jabłoniowa –Psylla mali. Wyst. Jabłoń, grusze, jarzębiny. Szko. Żerują na zawiązkach liści i kwiatów, liście są mniejsze i zdeformowane, zlepianie roślin rosą miodową. Roz. Zimują jaja na powierzchni kory,(5 stadiów). Zwal. Lustracje po pękaniu pąków na początku zielonego pąka kwiatowego, zabieg chemiczny pod koniec wylęgu larw.

 

Mszyca jabłoniowa –Apis pomi. Wyst. Jabłoń, grusza, głóg, jarzębina. Szko. Larwy żerują na wierzchołkach rozwijających się liści, pęka kora, pędy zasychają lub łatwo wymarzają zimą. Roz. Zimują jaja na młodych pędach, 10-16 pokoleń. Zwal. Ciepła i wczesna wiosna, pierwszy zabieg w kwietniu następne w czerwcu i lipcu, metodyka przeglądu 3 długopędów na 100 drzewek.

 

Misecznik śliwowy –Panthenolecanium corni. Wyst. Jabłoń, śliwa. Szko. Larwy i samice wbijają kłujkę do drewna wprowadzają jednocześnie ślinę, powodując zamieranie komórek, wyginanie pędów a następnie zasychanie ich. Roz. Zi...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin