Treść konkursu.doc

(108 KB) Pobierz
KONKURS „KAŻDE DZIECKO PRZYJACIELEM PRZYRODY”

KONKURS „KAŻDE DZIECKO PRZYJACIELEM PRZYRODY”

Scenariusz szkolnego turnieju wiedzy przyrodniczo – ekologicznej
 

Cel ogólny:

Utrwalenie i pogłębienie wiedzy w zakresie wiadomości związanych z ochroną środowiska. Budzenie szacunku do przyrody. Twórczy wysiłek umysłowy. Integracja uczniów z różnych klas.

 

Cele szczegółowe:

·         rozbudzanie potrzeby kontaktu z przyrodą,

·         posługiwanie się wiedzą z zakresu ochrony środowiska,

·         wdrażanie do korzystania z dóbr przyrody bez jej niszczenia,

·         kształtowanie postaw proekologicznych,

·         odbieranie rywalizacji jako bodźca motywującego do pełniejszego wykorzystania posiadanej wiedzy,

·         kształcenie odpowiedzialności za zadania wykonywane w grupie.

Pomoce dydaktyczne:

·         Wizytówki drużyn: WIEWIÓRKI, MRÓWKI, KONIE, DZIKI, ŻABY, WĘŻE .

·         Karteczki z rysunkami zwierząt do losowania drużyny (po 3 z każdym zwierzęciem).

·         Woreczki do losowania drużyn – dla każdej klasy.

·         Kartoniki z literami A, B, C dla każdej drużyny (6 zestawów).

·         Zestaw pytań do testu wyboru.

·         Krzyżówki – 6 kolorowych sztuk

·         Zdania z roślinami chronionymi – 6 zestawów.

·         Zagadki przyrodnicze – 6 zagadek na zielonych listkach

·         Karty do segregacji śmieci i zestawy obrazków – 6 kompletów.

·         Karty do słownika ekologicznego i zestaw pojęć do wklejenia (6 zestawów)

·         Kolorowe zestawy zdań z luką (6 sztuk)

·         Zestawy zdań „Ukryte zwierzęta” – 6 sztuk

·         Czyste kartki, pisaki, długopisy oraz kleje

·         Minutnik

·         Karty oceny zadań dla jury

·         Nagrody 

 

Regulamin konkursu:

1.      W konkursie bierze udział 6 trzyosobowych drużyn utworzonych z uczniów z klas
I – VI.

2.      Z każdej klasy wytypowanych jest po 3 uczniów.

3.      W celu integracji uczniów i wyrównania szans, drużyny tworzą uczniowie z różnych klas (3 drużyny z klas VI+III+I i 3 drużyny z klas V+IV+II). Drużyny dobiera się w drodze losowania. Każda klasa losuje obrazek zwierzęcia oznaczającego drużynę.
Klasy VI, III, I mają w woreczkach po 3 obrazki: wiewiórka, mrówka, koń
Klasy V, IV, II maja w woreczkach po 3 obrazki: dzik, żaba, wąż.

4.      Konkurs prowadzony będzie w 10 rundach:

v      I runda – „Zestaw pytań

v      II runda – „Słowotwórstwo”

v      III runda – „Krzyżówka”

v      IV runda – „Czy znasz rośliny chronione?”

v      V runda – „Zagadki”

v      VI runda – „Gdzie z tym śmieciem”

v      VII runda – „Słownik ekologiczny”

v      VIII runda – „Wymyślanka”

v      IX runda – „Zdanie z luką”

v      X runda – „Zwierzęta ukryte w zdaniach”

5.      Konkurs wygrywa ta drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów.

6.      W przypadku, gdy zespoły uzyskają taką samą liczbę punktów przeprowadza się dogrywkę – odpowiedzi na zagadki. 

 

Przebieg turnieju:

 

    Powitanie gości i przedstawienie celu konkursu.

    Podział uczniów na drużyny.

    Drużyny zajmują miejsca przy oddzielnych stolikach.

    Prowadzący przedstawia poszczególne zadania, na których wykonanie grupy mają określony czas. Czas odliczany jest za pomocą minutnika.

    Po upływie tego czasu, jury czuwające nad przebiegiem turnieju, ocenia poprawność wykonania zadania i przyznaje punkty. Punkty zapisywane są w tabeli punktacji.

 

 

Kolejność zadań konkursowych

Runda I – „Zestaw pytań”

Wszystkie drużyny słuchają głośno czytanych pytań i 3 proponowanych odpowiedzi. Zadaniem uczniów jest wybór właściwej odpowiedzi i podniesienie kartonika z literą A, B lub C. Za każdą prawidłową odpowiedź drużyna otrzymuje 1 punkt. Łącznie w tej rundzie można uzyskać 10 punktów.
 

1.      Jakie drzewo płacze?

a.      lipa

b.      wierzba

c.      osika

 

2. Które zwierzę śpi głową w dół?

a.      nietoperz

b.      borsuk

c.      wiewiórka

 

3. Które z wymienionych drzew ma igły?

a.      modrzew

b.      buk

c.      leszczyna

 

4. Gdzie w Polsce można spotkać żubry?

a.      w Tatrach

b.      w Puszczy Jodłowej

c.      w Puszczy Białowieskiej

 

5. Co to jest złota reneta?

a.       skarb trzymany w sejfie

b.       gatunek jesiennego jabłka

c.        bajkowe imię królewny

 

6. Dlaczego koty mają wąsy?

a.      wyłącznie dla ozdoby

b.      pomagają im poruszać się w terenie

c.      pomagają im chwytać myszy

 

7. Jak należy dbać o środowisko naturalne?

a.       nie zostawiać śmieci, nie niszczyć drzew, nie męczyć zwierząt

b.       nie trzeba, przyroda sama zadba o siebie

c.        natychmiast zakopywać muchomory, żeby się nikt nie otruł

 

8. Kiedy jaskółki latają nisko nad ziemią?

a.      gdy jest zbyt gorąco

b.      gdy jest babie lato

c.      gdy zbiera się na burzę

 

9. Dlaczego liście są zielone?

a.       bo soki w drzewie są zielone

b.       bo zawierają zielony barwnik – chlorofil

c.        bo zielone drzewo wygląda ładniej

 

10. Co to są kijanki?

a.      larwy żab

b.      dzieci ryb

c.      ślimaczki wodne

 

 

Runda II – „Słowotwórstwo”

 

Każda drużyna z liter występujących w słowie ŚRODOWISKO, w czasie 2 minut, układa jak najwięcej nowych wyrazów (litery mogą się powtarzać). Każdy nowy wyraz to 1 punkt dla drużyny.

 

Runda III – „Krzyżówka”


Drużyny losują krzyżówki i rozwiązują je. W zaznaczonej kolumnie powstanie rozwiązanie – nazwa zwierzęcia zagrożonego wyginięciem i opisanego w „Polskiej czerwonek księdze zwierząt” wydanej przez PWRiL.

Czas: maksymalnie 2 minuty

Punktacja: za wszystkie prawidłowo wpisane hasła – 4 punkty

Za prawidłowo rozwiązane hasło główne – 1 punkt

Za brak wpisanego hasła odejmujemy 1 punkt
Maksymalnie – 5 punktów

 

KRZYŻÓWKA I - kozica

 

1.      Leży na piecu i mruczy (kot)

2.      Kolorowy owad spotykany na łąkach. (motyl)

3.      Zwykły zając. (szarak)

4.      Mroźna pora roku. (zima)

5.      Lata koło ucha. (mucha)

6.      Krzyżak na sześciu nogach. (pająk)

 

 

KRZYŻÓWKA II - orzeł

 

1.      Czyści go kominiarz. (komin)

2.      Rudy grzyb. (rydz)

3.      Wypływa z oka. (łza)

4.      Do rysowania okręgów. (cyrkiel)

5.      Ma kły i długą trąbę. (słoń)

 

KRZYŻÓWKA III - jeleń

 

1.      Znosi je kura. (jajo)

2.      Nadmorski ptak. (mewa)

3.      Leśna łąka. (polana)

4.      Pora roku. (jesień)

5.      Miesiąc po marcu. (kwiecień)

 

 

KRZYŻÓWKA IV - świstak

 

1.      Dzień tygodnia. (środa)

2.      Do czerpania wody ze studni. (wiadro)

3.      Pora roku. (wiosna)

4.      Do zębów i obuwia. (pasta)

5.      Obok mamy. (tata)

6.      Błyszcząca nocą na pogodnym niebie. (gwiazda)

7.      Okrywa pień drzewa. (kora)

 

 

 

KRZYŻÓWKA V - wydra

 

1.      Ma wszystkie boki równe. (kwadrat)

2.      Podkuj buty, bo idzie... (luty)

3.      Mały dzban. (dzbanek)

4.      Widzisz w nim swoje odbicie. (lustro)

5.      Odmierza czas. (zegar)

 

 

KRZYŻÓWKA VI - borsuk

 

1.      Egzotyczny owoc. (banan)

2.      Lisia jama. (nora)

3.      W więziennym oknie. (krata)

4.      Iglasty lub mieszany. (las)

5.      Do żucia. (guma)

6.      Owoc lub ptak. (kiwi)

 

 

 

Runda IV – „Rośliny chronione”

 

Drużyny otrzymują kartki z zaszyfrowanymi nazwami chronionych roślin. Mają 1 minutę na odgadnięcie jakie to rośliny.
Za każdą odgadniętą nazwę – 1 punkt.
Maksymalnie – 5 punktów.

 

1....

Zgłoś jeśli naruszono regulamin