Fototyp i sposób jego określania - opalanie
Jak określić swój fototyp? Jak dopasować do niego długość seansu opalania? Pierwsze zadanie jest niezbyt trudne, drugie wymaga więcej zachodu. Określenie samego fototypu nie zapewni nam do końca bezpiecznego opalania.
Poza fototypem musimy, bowiem znać moc promieni, na których działanie wystawiamy swoją skórę, co na plaży jest niestety niemożliwe, a w solarium zależeć będzie od tego, jak profesjonalny jest salon, do którego się udaliśmy. W profesjonalnym solarium określeniem fototypu zajmie się personel przy pierwszej wizycie. Natomiast samodzielne określenie własnego fototypu najbardziej przydatne zdaje się być przed opalaniem na plaży. Pomoże nam to w doborze kosmetyku z odpowiednim do naszej cery faktorem ochronnym i podpowie, w jakie kremy powinniśmy się zaopatrzyć przed wyjazdem na wymarzony urlop. Numer zalecanego dla danego typu filtra SPF podajemy w informacjach o opalaniu na plaży przy każdym fototypie.
Wyróżniamy trzy rasy ludzi - czarną, żółtą i białą. Przedstawiciele rasy białej legitymują się fototypem od I do IV, a część z nich (mieszkańcy Afryki Północnej) - V. Rasa żółta w większości reprezentuje typ V, natomiast ludzie rasy czarnej mają fototyp VI.
Typ I - celtycki Cera: biała karnacja Włosy: bardzo jasny blond lub rude Oczy: jasnoniebieskie, przezroczyste bądź w odcieniu zielonym Informacje dodatkowe: duża ilość piegów Typ II - północnoeuropejski Cera: jasna karnacja. Włosy: jasny i ciemny blond Oczy: niebieskie, szare lub zielone Informacje dodatkowe: skłonność do występowania piegów Typ III - środkowoeuropejski Cera: lekko śniada karnacja. Włosy: ciemny blond lub brązowe Oczy: brązowe, szare lub niebieskie Informacje dodatkowe: bardzo rzadka skłonność do występowania piegów Typ IV - południowoeuropejski Cera: śniada karnacja. Włosy: ciemne, brązowe Oczy: ciemnobrązowe oraz czarne Informacje dodatkowe: brak skłonności do występowania piegów Typ V - północnoafrykański oraz żółty Typ VI - afroamerykański
m.wisniowska1