Teoretyczne podstawy rozwoju i wychowania.doc

(22 KB) Pobierz
Teoretyczne podstawy rozwoju i wychowania

Teoretyczne podstawy rozwoju i wychowania

 

Cel wychowawczy- pewien postulowany stan osiągany w wyniku oddziaływań wychowawczych.

 

Wyróżniamy cele:

Zwerbalizowane (formalne)- cele na gruncie wychowania instytucjonalnego, np. w szkole i placówkach opiekuńczo- wychowawczych.

Niezwerbalizowane (nieformalne)- zazwyczaj w naturalnym środowisku wychowawczym, szczególnie zaś w rodzinie i na prywatny użytek wychowawcy.

 

Wyróżnia się różnego rodzaju cele wychowania:

-          kreatywne- typu: wywołać, ukształtować; np. nowe zainteresowanie, nowe przekonanie.

-          Optymalizujące- typu: zwiększyć, wzmóc, poszerzyć; np. wrażliwość, zaangażowanie.\

-          Minimalizujące- typu: osłabić, ograniczyć; np. agresję, nadmierną wrażliwość.

-          Korekcyjne- typu: przekształcić, zmienić; np. postawę, przekonania.

 

Sytuacje wychowawcze czasowy układ warunków towarzyszących interakcji wychowawczej w którym wychowanek dysponuje możliwością wyboru któregoś spośród zachowań zawierających przynajmniej jeden założony cel operacyjny. Sytuacja jest wychowawcza ze względu na ten cel. Brak celu jest równoznaczny z nieobecnością interakcji wychowawczej, a co za tym idzie z niewystąpieniem także sytuacji wychowawczej.

 

Proces wychowania  można rozpatrywać jako ciąg sytuacji wychowawczych, których porządek podyktowany jest przez optymalną kolejność zawartych w nich celów operacyjnych.

 

Proces wychowania- ciąg zmian zachodzących według określonego porządku. Zmiany te dotyczą zawsze zachowania się jakiegoś układu, lub też stosunków między układami.

Proces wychowania odnosi się zawsze do pojedynczych ludzkich osobowości.

 

Proces wychowania następuje gdy mamy do czynienia z pewnym ciągiem działań wychowawczych, podejmowanych przez wychowawcę skierowane ku wychowankom; występują w obrębie stosunku wychowawczego. 

 

Proces wychowania rozumiemy jako ciąg działań wychowawczych podejmowanych indywidualnie lub zbiorowo w celu stopniowego wywołania określonej przemiany w osobowości wychowanka, przy czym kolejność tych działań jest odpowiednio dostosowana do przebiegu wywoływanej przez nie przemiany.

 

 

Struktura procesu wychowania to kolejność następowania po sobie wszystkich składowych sytuacji wychowawczych odpowiadająca ustalonej kolejności realizacji wszystkich celów operacyjnych. 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin