SCENARIUSZ SPOTKANIA Z PANEM POLICJANTEM W GRUPIE DZIECI 4-5 letnich
~ 24 mar 2010 ~
TEMAT: Podstawowe zasady ruchu drogowego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo i kulturę ruchu pieszych.
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na temat „Jestem bezpieczny na drodze”
CELE OGÓLNE:
- Znajomość znaków pieszego i kołowego ruchu drogowego;
- Wzbudzanie zaufania do policjanta, jako osoby, której można zaufać;
- Uświadamianie niebezpieczeństwa i zagrożeń związanych z ruchem drogowym;
- Uatrakcyjnianie zajęć i omawianej tematyki;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Dziecko czuje się gospodarzem w czasie wizyty gościa;
- Dziecko rozpoznaje i nazywa znaki informacyjne i ostrzegawcze;
- Dziecko kojarzy wybrane znaki z miejscem ich występowania; -
- Dziecko wie o zagrożeniach wynikających z kontaktów z nieznajomymi;
- Dziecko utrwala nazwy figur geometrycznych;
- Dziecko potrafi zadawać pytania i odpowiadać na pytania policjanta.
FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa
METODY PRACY: pogadanka, obserwacja, metody aktywizujące
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: akcesoria pana policjanta, sylwety znaków drogowych, sygnalizatora świetlnego, samochodów, pasy z kartonu, szarfy w dwóch kolorach, magnetofon, płyta z piosenkami, pojemniki ze słoneczkami, kolorowe kulki, dyplomy, butony z napisem „Jestem bezpieczny na drodze”, krążki w dwóch kolorach, słodkie lizaki dla każdego dziecka.
TREŚCI PROGRAMOWE:
Obszar edukacji społeczno-moralnej
4. Poznaje moje najbliższe otoczenie. Poziom II, punkt 5
Czynne uczestnictwo w przedszkolnych spotkaniach z przedstawicielami miejskich służb, np. policjant a)przygotowanie upominków, b)udział w rozmowie
Obszar edukacji zdrowotnej
1.Dbam o swoje bezpieczeństwo. Poziom III, punkt 2
Poznawanie zasad warunkujących bezpieczeństwo dziecka poza terenem przedszkola:
a) poznanie podstawowych zasad ruchu drogowego i ich przestrzeganie,
c) rozumienie potrzeby zachowania ostrożności w kontaktach z osobami obcymi…………….
Obszar edukacji ruchowej
Zabawy z elementem bieżnym. Poziom II
Obszar edukacji w zakresie mowy i myślenia
2. Uczę się myśleć, mówić, słuchać i rozumieć. Poziom III, punkt 8
Opanowanie umiejętności prowadzenia rozmowy jako formy wymiany informacji……………..
- umiejętność obustronnego zadawania pytań i formułowania odpowiedzi z zachowaniem poprawności gramatycznej.
4. Poznaję literaturę i bawię się w teatr. Poziom III, punkt 10
Udział w prostych inscenizacjach z podziałem na role i z dialogami.
Obszar edukacji matematycznej
2. Poznaję figury geometryczne. Poziom III, punkt 1
Posługiwanie się nazwami figur geometrycznych: koło, kwadrat, trójkąt.
Obszar edukacji muzycznej
3. Śpiewam piosenki i bawię się przy muzyce. Poziom III, punkt 10 ; Poziom IV, punkt 3
Uczestniczenie w zabawach z elementem improwizacji ruchowej (ilustracja ruchowa do piosenki);
Śpiewanie piosenek: całą grupą.
Obszar edukacji komunikacyjnej
2. Uczę się zasad ruchu drogowego. Poziom II, punkt 1, 3, 4; Poziom III, punkt 2; Poziom IV, punkt 6, 7
Poznawanie podstawowych zasad poruszania się i zachowania pieszego na drodze……………
Rozpoznawanie i nazywanie trzech barw sygnalizatora świetlnego…………………………….
Poznawanie znaczenia wybranych informacyjnych znaków drogowych……………………….
Dostrzeganie różnic w zasadach poruszania się pieszych po drogach w mieście i na wsi.
Wzbudzanie zaufania do policjanta, jako osoby mogącej pomóc dziecku………………………
Poznawanie pracy i roli policjanta w ruchu drogowym.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie przybyłych gości- panią dyrektor i pana policjanta- śpiew piosenki „Echo”
2.Rozmowa na temat zakresu działalności pracy policjanta- kierowanie ruchem; czuwanie nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym, szczególnie w obrębie przedszkoli; zabezpieczenie ruchu ulicznego podczas imprez sportowych; ściganie przestępców.
3. Pogadanka na temat „ O czym każde dziecko wiedzieć powinno” –wyjaśnienie dzieciom przez pana policja zasad poprawnego poruszania się po drogach; poinformowanie o zagrożeniach wynikających z kontaktów z nieznajomymi.
4. Zbiorowy śpiew piosenki „Uliczne sygnały”
5. Rozpoznawanie i nazywanie przez dzieci znaków drogowych.
6.Konferencja z policjantem- pytania dzieci skierowane do policjanta (wyposażenie potrzebne w pracy: gwizdek, lizak, kajdanki, pałka, broń palna, kamizelka kuloodporna, radiowóz ).
7. Wspólna zabawa „Ruch uliczny”- kilkoro dzieci naśladuje samochody, reszta dzieci to przechodnie. Policjant stoi na „skrzyżowaniu” i odpowiednimi znakami ruchowymi daje sygnał do jazdy samochodów lub przejścia pieszych przez jezdnię.
8. Krótka część artystyczna przygotowana przez dzieci- „Uważajcie na drodze” .
Narrator: Spójrzcie tylko dzieci, czy to wietrzyk leci?
Nie! To Krzyś i Ola pędzą do przedszkola.
Dziecko I: Krzysiu, tutaj jest ulica, więc biegać nie można!
Dziecko II: Dobrze Olu powolutku, przejdźmy ją ostrożnie.
Narrator: Ale co to? Auto jedzie po szerokiej drodze.
Dziecko II: Poczekajmy aż przejedzie, zmęczyłem się srodze.
Mama: Dzieci, dzieci, stójcie proszę!
Nie wbiegajcie na ulicę.
Z drugiej strony jedzie auto.
Oj! Zaraz was chwycę!
Dzieci: Dobrze mamo, poczekamy, nie przejdziemy sami.
I już nigdy nie będziemy biegać ulicami.
Narrator: Wzięła mama swoje zuchy do przejścia prowadzi.
Uśmiechają się kierowcy do nich bardzo radzi.
Zatrzymali swoje auta, idą dzieci grzecznie.
Pokiwały im dziękując, że przeszły bezpiecznie.
I powiedzcie szybko dzieci
Czy możemy sami, chodzić po ulicy,
Czy też z rodzicami?
Piosenka: Ach, ty gapo”
9. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Jestem bezpieczny na drodze”- wręczenie dzieciom dyplomów przez panią dyrektor oraz butonów przez pana policjanta.
( każde dziecko otrzymuje lizaka).
10. Podziękowanie pani dyrektor i policjantowi za przybycie piosenką i symbolicznym kwiatkiem.
11.Informacja zwrotna- dzieci wyrażają swoje opinie o minionym dniu poprzez wrzucenie kolorowej kulki do pojemnika z uśmiechniętym słoneczkiem lub ze smutnym.
Opracowała: Barbara Jakubowska
Hel53land