Kurs_visual_basic.doc

(528 KB) Pobierz
Visual Basic dla początkujących

KURS

VISUAL BASICA

BY

SLASH

 

Wstęp

Co powinieneś wiedzieć aby dobrze wystartować

Lekcja 1

Funkcja wyświetlania komunikatów (MsgBox)

Lekcja 2

CD. MsgBox, wprowadzenie do instrukcji IF i DIM

Lekcja 3

Wszystko o DIM - i trochę o MsgBox-ie

Lekcja 4

TextBox, Label i troszeczkę o konwersji danych

Lekcja 5

Funkcja konwertująca stringi na liczby

Lekcja 6

InputBox

Lekcja 7

Instrukcja IF

Lekcja 8

Operatory logiczne

Lekcja 9

Funkcja Case

Lekcja 10

Komentarze i pętla Do While

Lekcja 11

Pętla Do Until, pętle odwrócone

Lekcja 12

Pętla For

Lekcja 13 

Zmiana właściwości komponentów

Lekcja 14

Opcje wyboru

Lekcja 15

Opcje wyboru cd, Funkcja Global

Lekcja 16

Dwie formy

Lekcja 17

Okna dialogowe i kompilacja

Lekcja 18

Wstęp do list wyboru i Combo Box-ów

Lekcja 19

Tablice danych i ScrollBar-y

Lekcja 20

Funkcje czasowe

Lekcja 21

Funkcje matematyczne

Lekcja 22

Funkcje łańcuchowe

Lekcja 23

Funkcje testujące dane i Funkcje konwersji danych

Lekcja 24

Uruchamianie innych programów, starowanie listami napędów, katalogów i plików

Lekcja 25

Funkcja Open, Close, Write

Lekcja 26

Funkcja Input i EOF

Lekcja 27

Funkcje Kill, RmDir, MkDir, File

Lekcja 28

Pole Obrazu

Lekcja 29

Menu

Lekcja 30

Pasek narzędzi

 



Ściągawka z paska narzędzi

 

 

 

 


Wstęp

 

Witajcie wszyscy! Oto przed Wami kurs Visual Basica. Wiem, że czytanie kursów jest monotonne i niekiedy nudne. Miałem właśnie takie wrażenie ucząc się VB z pewnej książki. Wprowadziła mnie zaledwie w podstawy. Dalsze funkcje musiałem poznawać sam. Niekiedy nad jedną funkcją spędziłem 10 godzin – ale zawsze dopiąłem swego. Kurs jest napisany z humorem, dzięki czemu naukę tego języka będziesz traktował jak zabawę. No więc zaczynamy ? Chwila, chwila... A może na początek coś o tym języku...

 

Język Basic został stworzony przez Johna G. Kemeny'ego i Thomasa E. Kurtza w 1963 roku w Darmouth College. Stał się on szybko popularny jako język nauczania w uniwersytetach i szkołach. W latach 70-tych, został przystosowany do użycia na komputerach osobistych przez założyciela i prezesa firmy Microsoft - Billa Gates'a.
Język Basic przeszedł wiele zmian, modyfikacji i udoskonaleń od pierwszych wersji do teraźniejszego wyglądu i sposobu programowania.
W czasach, kiedy typowymi domowymi komputerami były komputery 8-io bitowe, takie jak: Atari 800XL, Commodore C64 czy ZX Spectrum, język Basic był podstawowym językiem programowania. Był dość prosty - stał się więc powszechnie wykorzystywany przez programistów. Wersje stosowane w różnych komputerach nieco się różniły. Był to jednak typowy język strukturalny z dość ograniczoną liczbą rozkazów. Każdy rozkaz występował w osobnej linii programu, a każda linia zaczynała się od numeru linii. Był to język wystarczający do pisania prostych aplikacji jak i dość zaawansowanych programów i gier. Najprostszy program napisany w języku Basic wyglądał tak:

10 PRINT "WITAJ"
20 GOTO 10


Program ten rozkazem PRINT wyświetlał na ekranie tekst WITAJ, a rozkazem GOTO 10, powodował powrót do linii nr 10 i zapętlenie programu.
Wraz z rozwojem techniki komputery 8-io bitowe zostały stopniowo wyparte przez komputery 16-bitowe klasy IBM PC. W pierwszych modelach język Basic zawarty został w ROM BIOS-ie. Jeżeli system operacyjny nie został uruchomiony z dyskietki lub z dysku twardego to z ROM BIOS-u uruchamiany był interpreter języka Basic. Dość szybko jednak zrezygnowano z umieszczania Basic w ROM BIOS.
Wraz z rozwojem systemów operacyjnych, język Basic powrócił jako Microsoft QuickBasic i Qbasic, który stał się częścią systemu operacyjnego MS-DOS. Był to nadal typowy język strukturalny z tekstowym środowiskiem programistycznym. Nie zyskał on jednak wielkiej popularności i szybko został wyparty przez bardziej rozbudowane języki, takie jak Pascal i C.

Przełomem stało się wprowadzenie języka Visual Basic. Język ten wykorzystywał środowisko Microsoft Windows. Był to język wizualny, gdzie część programowania polegała na graficznym ułożeniu elementów aplikacji. Zamiast pisać bardzo rozbudowane aplikacje, w których znaczna część kodu wykorzystywana była do utworzenia interface (wyglądu) aplikacji, język Visual Basic udostępniał środowisko graficzne, w którym wygląd aplikacji tworzyło się podobnie jak obrazy w programach graficznych. Należało wybrać odpowiedni element wyglądu i narysować go, wybierając jego położenie i rozmiar. Skróciło to znacznie czas tworzenia aplikacji, ponieważ zamiast pisać rozbudowany kod wystarczyło "poskładać" program z dostępnych elementów. Kolejne wersje Visual Basic wprowadziły wiele kolejnych udoskonaleń i ułatwień, oraz możliwość tworzenia 16 i 32 bitowych aplikacji.
Mimo że w pełni graficzne środowisko projektowania Visual Basica i język programowania są odległe od wczesnych interpreterów Basica, elegancja i prostota języka oryginalnego Basica pozostały do dziś. Łatwość użycia i duże możliwości Visual Basica to podstawowe przyczyny, dla których został on wybrany językiem programowania aplikacji systemu Windows, takich jak Excel. Ze względu na różne wymagania programistów powstało kilka wersji języka Visual Basic. Wersja Learning Edition (LE) jest najuboższą wersją z obszerną pomocą, przeznaczoną dla początkujących programistów. Wersją podstawową stała się wersja Standart Edition (SE), a nieco rozbudowana wersja Proffessional Edition (PE) zawiera więcej kontrolek i możliwości. Najbardziej rozbudowaną wersją jest wersja Enterprise Edition (EE), która posiada bardzo dużo rozszerzeń i możliwości, w tym również możliwość tworzenia aplikacji typu klient-server. Dostępna jest również wersja Control Creation Edition (CCE), która ułatwia tworzenie własnych kontrolek Visual Basic.

 

EE

PE

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin