Scenariusz lekcji.doc

(66 KB) Pobierz
Temat:

Temat: Bez przymiotników - nudno. I świat opisać byłoby trudno (1godzina)

 

Materiał lekcji:

Podręcznik, cz. I, s. 47-49

 

Potrzebne materiały:

- gra planszowa „Gramy w przymiotnik” (załącznik 4), kostki i pionki do gry.

 

Cele edukacyjne

Uczeń:

- charakteryzuje przymiotnik jako część mowy,

- rozpoznaje przymiotnik tworzący wraz z rzeczownikiem związek wyrazowy,

- tworzy przymiotniki odrzeczownikowe,

- dobiera przymiotniki do rzeczowników,

- dopasowuje formę przymiotnika do rzeczownika,

- podaje przymiotniki bliskoznaczne.

 

Metody, techniki i formy pracy:
- ćwiczenia praktyczne,

- praca z tekstem,

- planszowa gra dydaktyczna,

- zabawa w skojarzenia,
- praca indywidualna,
- praca grupowa.
 

Przebieg lekcji:

1. Nauczyciel zapisuje na tablicy słowa:

 

pszczoła • dąb Bartek • piłka • góra • okno • słońce • słoń • mrówka • szklanka • koło • cytryna • dziadek             

 

Uczniowie łączą słowa w pary ze względu na cechy wspólne wymienionych obiektów.

 

2. Uczniowie zapisują temat lekcji: „Bez przymiotników- nudno. I świat opisać byłoby trudno” oraz utworzone pary słów. Z pomocą nauczyciela uzupełniają schemat, a następnie rysują go w zeszytach.

 

 

 

 

            pszczoła                         cechy charakteru                  pracowite                   

            mrówka

                                

            góra                                              wielkość                                  duże

            słoń

 

 

 

            okno                           materiał                                  szklane   

            szklanka

 

            słońce                                          kolor                                                        żółte

            cytryna

 

            piłka                                          kształt                                                        okrągłe

            koło

 

            dąb Bartek                            wiek                                                        starzy

            dziadek             





 

             

  

 

               RZECZOWNIKI                                                  PRZYMIOTNIKI             

 



 

 

                                   Przymiotnik jest określeniem rzeczownika.

 

 

 

 

 

3. Nauczyciel dzieli klasę na 4-osobowe zespoły. Rozdaje gry planszowe (załącznik 4), kostki i pionki do gry. Uczniowie w zespołach rozpoczynają grę. Zwycięzcą zostaje ten, kto jako pierwszy dotrze do mety. Gracze rozwiązują problemy z zakresu nauki o języku. Nauczyciel kontroluje przebieg gry, a po jej zakończeniu zbiera karty z odpowiedziami.

 

4. Uczniowie odczytują tekst Jadwigi Korczakowskiej „Rumianki”. Rysują w zeszytach kwiat rumianku i opisują go, wspomagając się ćw. 4 (s. 47). Nauczyciel wyjaśnia pojecie: związek wyrazowy.
 

Praca domowa

Wykonaj ćw. 2 i 3 (s. 48) oraz 4 i 6 (s. 49).

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik 4                                                        Gramy w przymiotnik

 

START

1.  Wśród podanych wyrazów wskaż przymiotniki:

miły, pisze, śpiewa, dwa, liczy, jutro, zabawny, okno, kwoka, kulista, drewniany.

 

 

 

2. Na jakie pytania odpowiadają przymiotniki:

grzeczne,

zielona, duży, wysocy?

3. Utwórz przymiotniki
od podanych rzeczowników:

cytryna, słońce, ulica, wełna, rumianek.

4. Zaproponuj  po dwa przymiotniki określające poniższe rzeczowniki:

las, jezioro, książka.

5. Wskaż

w zdaniach związek wyrazowy rzeczownika z przymiotnikiem:

 

Janek kupił rower górski.

 

Mały chłopiec głośno płakał.

6. Na jakie pytania odpowiadają przymiotniki:

ostatni, kolejna,

następna?

 

7. Wymień trzy

przymiotniki, które informują o materiale,
z jakiego coś zostało wykonane.

8. Rozwiń poniższe zdanie, dodając informacje

na temat  wieku dziewczynki. Użyj przymiotników.

 

Dziewczynka kupiła książkę.

9.Powiedz, które przymiotniki należałoby wpisać w wolne

miejsca.

 

………………

kolor

 

……………

policzek

 

( różowy, różany)

 

10. Wymyśl trzy przymiotniki wskazujące
na usposobienie osoby.

11. Do podanych przymiotników podaj wyrazy przeciwstawne:

duży, zły, głośny, gorzki

 

 

 

12. Za pomocą dwóch przymiotników oceń pozytywnie zachowanie

osób.

 

Chłopcy pomogli koledze w nauce.

13. Utwórz liczbę mnogą
od podanych przymiotników:

 

mały, chłopcy,

dziewczynki,

cichy, poranki,

sąsiedzi

14.Podaj trzy przymiotniki nazywające kolor.

15.Jakie przymiotniki należą
do rodziny wyrazów:

czerwienić się, czerwień;
czernić się, czerń

16. Dopisz wyrazy bliskoznaczne do przymiotnika duży.

 

 

 

17. Odszukaj przymiotniki
w tekście
J. Korczakowskiej „Rumianki” (podręcznik s. 47).

18. Wymień

trzy przymiotniki nazywające smak.

19. Odpowiedz na pytanie,
co nazywa przymiotnik.

20. Premia!

Nie musisz odpowiadać na żadne pytanie.

 

                                                                                                                                           META

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin