Bandler R. Grinder J. Satir V. - Zmieniamy sie wraz z rodzinami.doc

(500 KB) Pobierz

 

 

Richard Bandler

John Grinder

Virginia Satir

 

 

 

 

 

 

Zmieniamy się

wraz z rodzinami

 

(Changing with Families)

 

przekład: Danuta Golec

 

 

 

 

 

 

 

 

GDAŃSKIE WYDAWNICTWO PSYCHOLOGICZNE

Gdańsk 1999

   


 Tytuł oryginału: Changing with Families. A Book about Further Education for Being Human

    Copyright © 1976 by Science and Behavior Books, Inc.

    Copyright © for the Polish edition by Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 1999 Wszystkie prawa zastrzeżone.

    Książka ani jej część nie może być przedrukowywana ani w żaden inny sposób reprodukowana lub odczytywana w środkach masowego przekazu bez pisemnej zgody Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego.

    Wydanie pierwsze w języku polskim

    Redakcja merytoryczna: Krystyna Adamska

    Redakcja: Bogumiła Cirocka

    Korekta: Małgorzata Jaworska Opracowanie graficzne: Agnieszka Wójkowska Skład: Kamila Kwiek

    ISBN 83-87957-08-9

    Druk: Drukarnia Wydawnictw Naukowych S.A. ul. Żwirki 2 Łódź 90-450 Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne ul. Bema 4/la, 81-753 Sopot, tel./fcu 0581551-61-04 e-mail:gwp@gwp.gda.pl http://www.gwp.gda.pl

    

    

    

    


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bobowi Spitzerowi, dzięki któremu realizacja naszej kreatywności stała się możliwa.

    

    

    


Spis treści

    

    O książce i o nas 9

    Wstęp 11

    CZĘŚĆ I

    Wprowadzenie 17

    Wzorce skutecznej terapii rodzin. Poziom I 19

    Wzorce skutecznej terapii rodzin. Poziom II 45

    Podsumowanie 67

    Przypisy do części I 68

    CZĘŚĆ II

    Wprowadzenie 73

    Cykl Kalibrowanej komunikacji 77

    Cykl komunikacji opartej na informacjach zwrotnych 83

    1. Zbieranie informacji 87

    Określenie stanu pożądanego 91

    Określenie stanu obecnego (Co się aktualnie dzieje) 94

    Podsumowanie 98

    Zmieniamy się wraz z rodzinami

    2. Zmiana systemu 99

    Narzędzia potrzebne do interwencji podważającej sztywne uogólnienia z przeszłości (cykle komunikacji kalibrowanej) 101     

    Przerywanie pętli kalibrowanej komunikacji na etapie wysyłania niespójnych komunikatów 102

    Przerywanie pętli kalibrowanej komunikacji na etapie podejmowania decyzji 103

    Przerywanie pętli kalibrowanej komunikacji na etapie tworzenia uogólnień 104

    Przerywanie pętli kalibrowanej komunikacji na etapie sięgania po sztywne uogólnienia z przeszłości (złożona równoważność) 106

    Ukazywanie perspektywy procesu (Przechodzenie na metapozycję w stosunku do procesu systemu) 110

    Zmiana systemu poprzez poprawianie trafności w odczytywaniu sygnałów 114

    3. Utrwalanie zmian 118

    Podsumowanie procesu sesji 119

    Zdobywanie informacji zwrotnych od członków rodziny 119

    Zadanie domowe 120

    Podsumowanie 123

    Przypisy do części II 126

    Epilog 127

    Literatura polecana 128

    Bibliografia 131

    

    


O książce i o nas

    

    Proces pisania tej książki był dla nas trojga okazją do zmiany, rozwoju i integracji naszych doświadczeń nabytych w pracy terapeutycznej z rodzinami i osobami indywidualnymi. Zrozumieliśmy, w jaki sposób można wykorzystać umiejętności komunikacyjne, z których korzystamy w terapii, do wspólnego pisania tej książki. Wychodząc od trzech odmiennych modeli świata - trzech różnych baz - znaleźliśmy sposób zastosowania naszych umiejętności komunikacyjnych i zdołaliśmy przelać na papier zgromadzoną przez nas wiedzę. Pragniemy opowiedzieć o pewnych sposobach komunikowania się, które wykorzystywaliśmy nie tylko w pracy terapeutycznej z rodzinami, ale także podczas pisania tej książki.

    Sądzimy, że poczynione przez nas starania, by nasze komunikowanie się było spójne, uwieńczone zostały pozytywnym rezultatem zarówno w terapii, jak i w relacjach międzyludzkich. Ogromną przyjemność i ciągłą radość sprawia nam znajdowanie coraz bardziej skutecznych sposobów porozumiewania się. Mamy nadzieję, że uda nam się przekazać doświadczane przez nas podniecenie i radość.

    Komunikację uznajemy bowiem za zdolność do kontaktu z tym, co czujemy, do wyraźnego dostrzegania tego, co jest w danym momencie osiągalne, i do uważnego wsłuchiwania się w odgłosy życia. Te umiejętności właśnie, stale rozwijane, opisaliśmy w niniejszej książce. Chcemy podkreślić, że tworząc ją, pragnęliśmy udostępnić ludziom zajmującym się pomaganiem innym narzędzia, wzorce i sposoby kreowania nowych możliwości wyboru dla rodzin, sposoby, z których do tej pory korzystaliśmy tylko w naszym gronie. Zapraszamy i zachęcamy do wykorzystywania tych umiejętności, zarówno przez was, jak i przez rodziny, z którymi pracujecie, jako okazji do szukania nowych możliwości komunikowania się. Wierzymy, że 10 Zmieniamy się wraz z rodzinami istnieje nieskończenie wiele skutecznych i twórczych sposobów porozumiewania się - całkiem nowe wymiary komunikacji międzyludzkiej, które dopiero musimy odkryć.

    Richard Bandler

    John Grinder

    Virginia Satir

    

    

Wstęp

    

    Ta książka jest o ludziach, którzy cierpią, i o tych, którzy chcą im pomóc. Świat jest pełen dobrych intencji, lecz wszyscy wiemy, jak rzadko się one urzeczywistniają. Rodzice życzą jak najlepiej swoim dzieciom, dzieci swoim rodzicom, terapeuci klientom, klienci swoim terapeutom. Dlaczego w takim razie - skoro wszyscy mają dobre chęci - w ich wzajemnych relacjach tyle jest bólu i tak wiele trudności? Naszym zdaniem, przyczyna leży poza świadomością i kontrolą tych osób -jest nią brak pewnego elementu. Wiemy, że każdy może go odnaleźć i w pełni wykorzystywać. Ta książka mówi o naszych pomysłach na pomaganie rodzinom w znajdowaniu tego brakującego fragmentu.

    Trudno sobie wyobrazić, że można się uważać za osobę odpowiedzialną, nie rozumiejąc, na czym polega różnica między intencjami ludzi nadających komunikaty i rezultatami ich komunikacji. Wierzymy, że jeśli pomożemy człowiekowi zrozumieć tę różnicę, to on nie tylko zapragnie się uczyć i zmieniać, ale rzeczywiście będzie to czynił. Sądzimy, że wszyscy mają te umiejętności, których potrzebują. Zadaniem terapeutów rodzinnych jest umożliwienie dostępu do nich, tak by mogły stać się użyteczne. Oznacza to, że można otwarcie mówić o wszystkim, co dotyka istoty ludzkiej i jej dotyczy, jeżeli robimy to w sposób możliwy do przyjęcia i w momencie, gdy dana osoba może nas wysłuchać. W przeciwnym wypadku zachowywalibyśmy się tak, jakbyśmy nie mogli w pełni jej zaakceptować. Uważamy, że na tym właśnie polega troska. Niekiedy konieczne jest, aby terapeuta, zdecydowanie popierający rozwojowe cele klienta, wchodził w koalicję z tymi częściami jego osoby, które dążą do zmiany, i zajął twarde stanowisko wobec części stawiających opór. Czasami terapeucie trudno przyglądać się walce klienta, jednak konstruktywna walka to proces, dzięki któremu uczymy się i rozwijamy. Naszym 12 Zmieniamy się wraz z rodzinami zdaniem, każdy stara się robić wszystko najlepiej, jak potrafi, wykorzystując dostępną mu wiedzę. Szanujemy to, jednocześnie szanując jego chęć zmiany i zdolność jej dokonywania. Pragniemy zarówno kierować zmierzającymi do niej wysiłkami, jak i je wspierać.

    Nasze podejście zakłada, że osoba terapeuty jest głównym narzędziem zmiany. Mo...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin