DNI ŚWIĘTOMARCIŃSKIE W POZNANIU.doc

(126 KB) Pobierz
PoznaniDNI ŚWIĘTOMARCIŃSKIE W POZNANIU

PoznaniDNI ŚWIĘTOMARCIŃSKIE W POZNANIU


Święty Marcin, obok patronów miasta Piotra i Pawła,  jest jednym z najpopularniejszych poznańskich świętych. Jako rzymski legionista okrył połową swojego płaszcza półnagiego żebraka. Za zasługi został zwolniony z wojska, otrzymał święcenia kapłańskie, wkrótce został biskupem. Zawsze stawał w obronie niewinnych.
W Poznaniu, kościół Św. Marcina należy do najstarszych w  mieście (ufundowany został w XII wieku - w/g niektórych źródeł nawet w XI.) Wtedy też obok kościoła wykształciła się podmiejska osada zamieszkana przez rzemieślników, zwana od patrona - Św. Marcin. Na miejscu dawnego traktu wytyczono ulicę, która jest do dziś jedną z głównych arterii miasta. Ulica  nabrała wielkomiejskiego charakteru na początku naszego wieku, kiedy u jej wylotu, w miejsce dawnych fortyfikacji okalających miasto, powstał zamek cesarski.

Prawdopodobnie to właśnie na odpuście w parafii, pojawiły się świętomarcińskie rogale. Jeden z poznańskich cukierników odpowiadając na apel proboszcza o dary dla biednych, upiekł ich 3 blachy i przyniósł pod kościół.

W dniu 11 listopada, po uroczystej mszy odpustowej w kościele Św. Marcina  rusza korowód w kierunku placu Zamkowego. Marcin, w stroju rzymskiego legionisty przejeżdża konno na plac przed zamkiem, gdzie od prezydenta miasta odbiera klucze do jego bram. Stara tradycja ulicznych festynów i zabaw jest w mieście  od lat kultywowana. Na estradzie występują liczne zespoły muzyczne, a organizacje charytatywne zbierają do puszek datki dla najbardziej potrzebujących.

  
 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin