publ_130_scenariusz_nr_7_symbole_ekologiczne.pdf

(198 KB) Pobierz
3r_single_page.indd
Symbole ekologiczne
Scenariusz: Symbole ekologiczne
Cel ogólny: zapoznanie uczniów z podstawowymi ekoznakami i innymi
znakami spotykanymi na opakowaniach, a także oznakowaniem
dotyczącym materiałów opakowaniowych.
Cele operacyjne:
uczeń prawidłowo rozpoznaje 5-8 (w zależności od wieku) podstawowych ekoznaków,
z
ćwiczy umiejętności samodzielnego interpretowania znaków,
z
rozumie pojęcie: symbol,
z
potrafi korzystać z tabeli „Europejski system znakowania materiałów opakowaniowych˝,
z
na postawie oznakowania na opakowaniu oraz tabeli potrafi powiedzieć z jakiego materiału wykonane
jest opakowanie.
Czas trwania: 1 godz. lekcyjna.
Miejsce zajęć: sala lekcyjna.
Materiały: kartki do rysowania i kredki, pisaki, zestaw różnych znaków i symboli (drogowych, towarowych,
firmowych itp.), zestaw opakowań z różnymi znakami.
Przebieg zajęć:
Zajęcia wymagają wcześniejszego przygotowania, tzn. zebrania sporej ilości opakowań z różnymi symbola-
mi i znakami, ale także innych znaków, np. drogowych, symboli matematycznych. Do przygotowań możesz
zaangażować uczniów, jednak przed rozpoczęciem zajęć sprawdź, czy masz wszystkie konieczne rodzaje
znaków ekologicznych i ewentualnie uzupełnij brakujące.
Zajęcia rozpocznij od pytania: co to jest symbol i do czego służą symbole? Poproś, aby uczniowie wymienili
przykładowe symbole. Zapytaj, czy przedstawione symbole są dla wszystkich zrozumiałe, czy też uczymy
się rozpoznawania symboli przez całe życie. Wyjaśnij, że symbole są właściwe dla danej kultury, kręgu osób,
które potrafią je odczytać we właściwy sposób, np. znak drogowy z wizerunkiem jelenia dla kierowcy ozna-
cza, że na drodze można napotkać dzikie zwierzęta. Zapytaj, jakiego rodzaju symbole są najczęściej używa-
ne w szkole, na drogach, w sklepie. Dlaczego symbole stały się takie popularne? Czy współczesny świat bez
symboli i różnego rodzaju znaków może funkcjonować?
Rozłóż wszystkie zebrane symbole (znaki, loga) tak, aby były dobrze widoczne dla uczestników zajęć. Po-
proś uczniów, aby przyjrzeli się im i postarali w jakiś sposób podzielić te znaki, wymyślić kategorie, według
których można byłoby je posegregować, np. ze względu na kształt, kolor, zastosowanie (znaki drogowe, loga
firm, znaki produktowe, znaki matematyczne, symbole chemiczne). Następnie poproś uczniów, aby spośród
znaków wybierali te, które związane są w jakiś sposób z ochroną środowiska. Pozostawcie je na stole, a po-
zostałe symbole zbierz i odłóż na bok. Porozmawiajcie o wybranych znakach, zapytaj, czy uczniowie wiedzą,
co one oznaczają, a może z czymś się im kojarzą. Nie musicie omawiać wszystkich znaków, chodzi tu tylko
o zaciekawienie uczniów. Przejdź do kolejnej części zajęć.
W przypadku młodszych uczniów (klasy 3-5 SP): podziel ich na 8 zespołów, rozdaj poszczególnym grupom
opakowania z wybranym znakiem (każda grupa będzie zajmować się innym ekoznakiem), papier formatu co
najmniej A3 oraz informacje nt. danego znaku. Poproś uczniów, aby zapoznali się z opisem znaku oraz prze-
www.ekonsument.pl
45
z
655842578.008.png
Symbole ekologiczne
rysowali znak w dużym powiększeniu na kartkę (tak aby zajmował 2/3 kartki), a poniżej napisali własnymi
słowami czego dotyczy. Poproś, by zastanowili się na jakich produktach można go znaleźć.
W przypadku starszych uczniów (począwszy od kl. 6 SP): podziel ich na 3–4 osobowe zespoły i rozdaj każdej
grupie 4 produkty z ekoznakami oraz powielony załącznik z ekoznakami. Zadaniem uczniów będzie odna-
lezienie wszystkich znaków na opakowaniach i przerysowanie ich na kartkę, a następnie odnalezienie ich
opisów w załączniku oraz zapisanie przy znaku czego dany znak dotyczy. Na początku uprzedź uczniów,
że nie wszystkie znaki, które znajdą na opakowaniu, są opisane w informatorze. W przypadku tych znaków
uczniowie pozostawiają puste miejsca na opis, chyba że znają znaczenie danego znaku, wówczas wpisują je
obok rysunku. Po zakończeniu zadania poszczególne grupy prezentują swoje prace. Rysunki wywieszamy
w widocznym miejscu.
Po zakończeniu pracy poproś uczniów o zaprezentowanie znaków, które znalazły się na ich opakowaniach
i których znaczenia znają. Na koniec pozostaje omówienie znaków, które nie znalazły się w załączniku. Być
może ktoś w klasie wie, jakie jest ich znaczenie. Zastanówcie się, czego może dotyczyć dany znak, niech
wskazówką będzie informacja na jakiego rodzaju produktach się on pojawia. Jeśli wiesz coś na temat nieopi-
sanych znaków opowiedz o nich uczniom. Być może niektóre z nich nie są znakami, lecz elementem graficz-
nym zachęcającym do kupienia produktu, a nie będącym oficjalnym znakiem.
W przypadku, gdy nadal nie wszystkie znaki zostały rozszyfrowane, poproś uczniów, aby w ramach pracy
domowej odnaleźli w Internecie wyjaśnienie tych symboli. Możesz zaproponować chętnym uczniom przygo-
towanie artykułu o znakach do gazetki szkolnej.
46
www.ekonsument.pl
655842578.009.png
Załącznik – ekoznaki
Ekoznaki
Łabędź – wspólny dla krajów skandynawskich eko-
logiczny znak towarowy, oznacza że produkty mają
mniejszy negatywny wpływ na ludzi i środowisko
naturalne niż inne towary z tej samej grupy. Znako-
wi graficznemu powinien towarzyszyć krótki opis
wyjaśniający proekologiczny charakter produktu.
zostało wyprodukowanych metodami ekologiczny-
mi co było nadzorowane w czasie procesu produkcji.
Na produktach dodatkowo musi znaleźć się nazwi-
sko lub nazwa producenta, przetwórcy i sprzedawcy,
a dodatkowo nazwa i kod jednostki certyfikującej.
Błękitny Anioł – ten niemiecki znak oznacza, że
produkty są bardziej przyjazne środowisku w po-
równaniu z innymi artykułami z tej samej grupy
towarów. Certyfikat jest przyznawany po analizie
całego cyklu życia produktu od produkcji, poprzez
użytkowanie produktu do zagospodarowania odpa-
dów. Znakowi towarzyszy krótkie wyjaśnienie pro-
ekologicznego charakteru produktu.
EKO-znak – polski znak ekologiczny przyznawa-
ny jest produktom niepowodującym negatywnych
skutków dla środowiska oraz spełniającym ustalo-
ne kryteria dotyczące ochrony zdrowia, środowiska
i ekonomicznego wykorzystania zasobów natural-
nych w trakcie całego cyklu życia produktu.
Ecolabel – znak Unii Europejskiej, przyznawany na
podstawie skróconej analizy cyklu życia produk-
tu. Analizowane jest m.in. pozyskiwanie surowców,
produkcja, transport, użytkowanie produktu i jego
utylizacja.
Ekoland – polski znak informujący o tym, że produk-
ty żywnościowe wyprodukowane zostały metodami
ekologicznymi w gospodarstwach rolnych posiada-
jących zgodny z prawem certyfikat. Na opakowaniu
oprócz znaku powinny znaleźć się napis „produkt
rolnictwa ekologicznego˝ oraz nazwa producenta,
numer certyfikatu zgodności, nazwa upoważnionej
jednostki certyfikującej i jej numer identyfikacyjny.
Produkcja ekologiczna – znak Unii Europejskiej
oznacza, że co najmniej 95% składników produktu
Zielony Punkt – producent wniósł wkład finansowy
w budowę i funkcjonowanie systemu odzysku i recy-
klingu odpadów polskiej organizacji Rekopol. Znak
nie odnosi się do produktu ani opakowania. Mówi je-
dynie o tym, że producent wniósł dobrowolną opłatę
wspierającą recykling odpadów zgodnie z zasadami
www.ekonsument.pl
47
655842578.010.png 655842578.011.png 655842578.001.png 655842578.002.png
Załącznik – ekoznaki
wynikającymi z przepisów prawa polskiego i Unii
Europejskiej w sprawie opakowań i odpadów opa-
kowaniowych. Uwaga: znak ten mylony jest często
ze znakiem określającym produkt nadający się do
przetworzenia.
Opakowanie nadaje się do recyklingu – znak in-
formuje, że opakowanie nadaje się do ponownego
wykorzystania, czyli recyklingu. Znak występu-
je w także w wariancie okrągłym (strzałki tworzą
okrąg). Symbol składający się ze strzałek występuje
także w postaci zawierającej symbol literowy lub
liczbowy wpisany w trójkąt, np.:
Znak certyfikacyjny Fairtrade – znak ten przyzna-
wany jest przez międzynarodową organizację FLO
(Fairtrade Labeling Organizations International).
Opracowuje ona standardy, które muszą spełniać
producenci certyfikowani Fairtrade (zakaz pracy
dzieci, uprawa z poszanowaniem środowiska natu-
ralnego) oraz warunki wymiany handlowej jakich
muszą przestrzegać eksporterzy, importerzy oraz
sprzedawcy (sprawiedliwa cena, premia na projek-
ty rozwojowe, terminowe płatności, długofalowe
kontrakty). Certyfikacja tym znakiem obejmuje ta-
kie produkty jak: banany, cukier, herbatę, kakao,
kawę, komosę ryżową (quinoa), miód, owoce suszo-
ne, owoce i warzywa świeże, soki, orzechy/ziarna
oleiste, przyprawy, ryż, wino, kwiaty cięte, rośliny
ozdobne oraz piłki sportowe.
W tym przypadku symbol oznacza materiał, z jakie-
go zostało wyprodukowane opakowanie (powyższy
symbol oznacza PET – politereftalan etylenu, ro-
dzaj plastiku). Takie znaki są elementem Systemu
Znakowania Opakowań obowiązującego w Unii Eu-
ropejskiej, w którym materiał opakowaniowy okre-
ślony jest kodem numerycznym (np. 1 dla PET) i/lub
symbolem literowym (np. PET). Każdy materiał ma
zatem przypisany kod numeryczny oraz literowy.
Ćwiczenia aktywizujące – Tabela – Znakowanie
opakowań
Nie testowane na zwierzętach – w fazie badań pro-
dukt nie był testowany na zwierzętach. Najczęściej
występuje na kosmetykach. Jest dobrowolną dekla-
racją producenta.
Znak CE – towar został wyprodukowany zgodnie
z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej.
Obowiązkowy dla ponad dwudziestu grup produk-
tów, w tym urządzeń elektrycznych, zabawek.
Bezpieczny dla ozonu – produkt nie zawiera fre-
onów, które niszczą powłokę ozonową.
48
www.ekonsument.pl
655842578.003.png 655842578.004.png 655842578.005.png 655842578.006.png 655842578.007.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin