Dni płodne i niepłodne.docx

(13 KB) Pobierz

Dni płodne i niepłodne

 

Kobieta jest płodna tylko przez 4% swojego życia. Pierwsza miesiączka pojawia się w wieku 12-15 lat i wtedy też zaczyna się płodność, a kończy około 50 roku życia. Płodność trwa przez krótki czas w każdym cyklu miesięcznym, wtedy, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika. Cykl menstruacyjny zaczyna się krwawieniem, a kończy w ostatnim dniu przed następnym krwawieniem. Cały ten cykl możemy podzielić na trzy fazy.

I - faza niepłodności względnej

Dlatego względnej, ponieważ długość tej fazy nie jest stała. Jeżeli kobieta ma krótki cykl miesięczny, wzrost komórki jajowej rozpoczyna się tak wcześnie, że faza płodności może zaczynać się już pod koniec miesiączki. Zatem, przy krótkim cyklu miesięcznym można zajść w ciążę w trakcie miesiączki. Jeżeli kobieta ma cykle normalne (około 28 dni) to stosunek płciowy odbyty w czasie miesiączki jest niepłodny.

II - faza płodności

Komórka jajowa, która wydostaje się z jajnika żyje około 24 godziny. I do poczęcia może dojść w ciągu tych 24 godzin. Ale, że plemniki żyją w śluzie macicy przeciętnie 3-7 dni, dlatego 5 dni przed uwolnieniem się komórki jajowej jest czasem płodnym i 3-4 dni po owulacji jest czasem płodnym.

III - faza niepłodności

Trwa zazwyczaj 14 dni od chwili obumarcia komórki jajowej do miesiączki. Daje nam to możliwość ustalenia dnia, w którym może nastąpić owulacja. Dzień owulacji (szczyt płodności) otrzymujemy odejmując od daty przewidywanej miesiączki 14 dni. Jeżeli zatem krwawienie zaczyna się np. 25 września, to znaczy, że 11 września powinna mieć owulacje. Ale, że plemniki żyją kilka dni, to 5 dni przed 11 września oraz 3-4 dni po tej dacie powinno się powstrzymać od stosunku, jeśli nie planujemy dziecka.

Metoda ta pozwala jedynie na ogólną orientację, nie daje ona pewności. Z różnych przyczyn nie można dokładnie przewidzieć dnia miesiączki. Może to być stres, zmiana klimatu, przeziębienie, antybiotyki, czy też brak snu. Ale jeżeli do opisanej metody dołączymy pomiary temperatury ciała, obserwację śluzu szyjkowego, pozwoli to dokładniej określić dni płodne.

W większości cykli szyjka macicy jest zaczopowana korkiem gęstego śluzu. Kiedy komórka jajowa zaczyna dojrzewać pojawia się śluz. Na początku jest on mętny i lepki, później rozciągliwy, przejrzysty i śliski. Zwiększa się jego ilość. Kiedy czujemy mokrość, a śluz wygląda jak surowe białko, to właśnie jest śluz płodny. Proces od pojawienia się śluzu do stanu surowego białka, trwa około 6 dni. Pod koniec obecności białkopodobnego śluzu następuje jajeczkowanie. Biorąc pod uwagę długość życia plemników, to kilka dni przed tym dniem jest czas płodny. Obecność śluzu płodnego jest konieczna dla zachowania plemników przy życiu. Bez niego giną po około 3 godzinach. Możemy zatem powiedzieć, że gdy jest ślisko i mokro, to jest to okres płodny, a gdy sucho to okres niepłodny.

Mierzenie temperatury

Temperaturę należy mierzyć rano, o tej samej godzinie, zaraz po przebudzeniu, na czczo, nie wstając z łóżka. Jeżeli pracujemy w nocy, to temperaturę mierzymy po około 3 godzinach wypoczynku. Skok temperatury o minimum dwie kreski na termometrze następuje zaraz po jajeczkowaniu. Temperatura opadnie ponownie pod koniec cyklu.

Na podstawie obserwacji własnego ciała możemy zauważyć inne dodatkowe objawy, które towarzyszą jajeczkowaniu. Może to być napięcie piersi, wrażliwość brodawek, ból w podbrzuszu - po jednej lub po drugiej stronie (zwany bólem owulacyjnym), plamienie owulacyjne (pojawienie się w śluzie niewielkiej ilości krwi).

Stosując powyższe metody razem, można z dużą dokładnością określić czas, kiedy kobieta jest płodna.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin