Temat: Wpływ racjonalnego odżywiania się na skórę i jej przydatki.
Prawidłowe żywienie polega na dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w odpowiedniej ilości i proporcji. Jest to również uwzględnienie liczby posiłków i właściwego ich rozłożenia w ciągu dnia.
Każdy człowiek ma indywidualne zapotrzebowanie, które zależy od wieku, płci, rodzaju wykonywanej pracy.
Zasady prawidłowego żywienia rekomendowane są przez WHO towarzystwa naukowe na całym świecie. Aby zasady te przyniosły oczekiwane efekty musza zostać wprowadzone w życie codzienne większości ludzi. Nawyki żywieniowe wielu ludzi muszą zostać zmienione.
W żywieniu człowieka znanych jest około 400 składników odżywczych, z czego blisko 60 to składniki niezbędne, których niedobór powoduje zaburzenia w fizjologii organizmu.
Najczęściej popełniane błędy w codziennym żywieniu to:
- spożywanie zbyt małej ilości jarzyn i owoców
- spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów i cukrów
- spożywanie nadmiernej ilości białka zwierzęcego
Właściwe odżywianie to połowa sukcesu w osiągnięciu ładnego wyglądu skóry, włosów i paznokci.
Odpowiednia dieta powinna zawierać wszystkie składniki potrzebne do właściwego funkcjonowania organizmu.
BIAŁKO:
Jest zasadniczym materiałem budulcowym. Pełnowartościowe białka znajdują się w mięsie, rybach, mleku, serach, jajkach. Białka roślinne nie są pełnowartościowe i wymagają uzupełniania przez białko zwierzęce, np. mleko.
Wolne aminokwasy występują w skrze jako składniki NMF (ok. 40%). Działają one nawilżająco, również wzbogacają działanie nawilżające innych składników NMF, np. kwasu prioglutaminowego. Maja one niestety minimalna zdolność wnikania w warstwę rogowa naskórka. Obecnie w kosmetykach aminokwasy zawarte w liposomach są transportowane w głąb skóry. Aminokwasy są stosowane w postaci mieszanin z innymi czynnikami nawilżającymi, np. solami kwasu mlekowego czy prioglutaminowego. Odgrywają też ogromna rolę w utrzymaniu odpowiedniego wyglądu włosów, są więc składnikiem preparatów do pielęgnacji skóry głowy.
CUKRY:
Rozróżniamy cukry proste i złożone. Ich podstawowym źródłem SA warzywa i owoce. Cukry glukoza i laktoza stanowią 2% składników NMF. W naturalnych warunkach wiążą się one z keratyną, uplastyczniając ją. Cukry proste SA składnikiem kosmetyków „naturalnych”, zawierających miód i rozmaite ekstrakty roślinne. Przyczyniają się one do utrudnienia dyfuzji i parowania wody. Częściej w kosmetyce stosuje się polisacharydy wykorzystywane jako substancje filmogenne i naturalne środki zagęszczające.
TŁUSZCZE:
Są przede wszystkim źródłem energii. W skład diety powinny wchodzić zarówno tłuszcze roślinne ja i zwierzęce.
SOLE MINERALNE:
Spełniają funkcje budulcowe, biorą udział w przemianie materii, zapewniają właściwą prace narządów i tkanek. Są niezbędne w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej oraz normalnej pobudliwości mięśni i nerwów.
WIATMINY:
Są substancjami organicznymi. Zapewniają prawidłowy wzrost organizmu, jego prawidłowe funkcjonowanie, rozwój i samopoczucie. Człowiek wykorzystuje witaminy występujące naturalnych produktach żywnościowych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, albo w postaci gotowych preparatów farmaceutycznych. Zapotrzebowanie na witaminy jest bardzo małe, ale niedobór chociaż jednej z nich może być niebezpieczny dla całego organizmu. Witaminy bardzo łatwo ulegają zniszczeniu w czasie przetwarzania żywności.
W przemyśle spożywczym stosowane jest wzbogacanie żywności w witaminy.
Suplementy witamin wytwarzane są w różnych postaciach, dostosowanych do potrzeb klientów:
v Tabletki – łatwe do przechowywania i przenoszenia
v Kapsułki – wygodne i łatwe do przenoszenia; tu najczęściej witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A,D,E,K
v Kapletki – kapsułki w kształcie tabletek, powleczone specjalną otoczka, rozpuszczające się nie w żołądku ale dopiero w jelicie
v Kapsułki żelowe – dla osób mających trudności z połykaniem
v Proszki – dla alergików
v Płyny witaminowe - dla osób mających trudności z połykaniem
v Inhalacje – szczególnie szybko wchłaniane przez błony śluzowe nosa (witaminy B i C)
v Plasterki i implanty – do wszczepiania (nowość), dostarczają substancji w sposób ciągły
v Pastylki musujące
Wiele chorób skóry jest wywołanych niedoborem określonych witamin:
Przykłady:
o Trądzik pospolity – podawana jest Wit. A, B kompleks
o Sucha skóra – suplementacja witaminy A,E
o Żylaki – suplementacja Wit. E,C
o Łupież – witamina B6, selen, cynk
Witaminy należy przyjmować po posiłkach, np. po obiedzie.
Jak nie tracić witamin pochodzących z żywności?
Patrz tabela str. 83, „Kosmetyka stosowana”, J. Dylewska-Grzelakowska
Komponując dietę należy produkty dobierać tak, aby zachowana była równowaga kwasowo-zasadowa. Produkty zasadotwórcze to mleko, przetwory mleczne, warzywa, owoce i ziemniaki. Kwasotwórcze to: mięso, przetwory mięsne, ryby, jaja, produkty zbożowe. Produkty kwasotwórcze przyczyniają się do wzmożenia wrażliwości skóry na podrażnienia.
Rozsądna i urozmaicona dieta zapewnia organizmowi właściwe funkcjonowanie układu pokarmowego i zdrowy wygląd oraz zwiększenie odporności organizmu na różne bodźce i choroby.
3
Princess_Diana