KAIZEN.rtf

(3 KB) Pobierz

 

 

Słowo KAIZEN oznacza nieustanne poprawianie, ulepszanie, doskonalenie. Kaizen jest wywodzącą się z Japonii filozofią zarządzania. Ma ona na celu ciągłe ulepszanie miejsca pracy, procesu pracy i życia codziennego. Kaizen jest ściśle związane z kulturą japońską dlatego ciężko jest określić początki funkcjonowania tej filozofii. W firmach takich jak Toyota, Honda, Sony stosowanie Kaizen jest długoletnia praktyką.

 

Za mistrza i guru tej filozofii uznawany jest japończyk Masaaki Ima, który w 1986 roku wydał książkę pt. Kaizen.

 

Filozofia Kaizen głosi, iż sposób współegzystencji człowieka, jako członka konkretnej społeczności (rodziny, organizacji, firmy, drużyn sportowej, itp.), wymaga ciągłego doskonalenia. Ciągłego doskonalenia wymaga działanie człowieka w każdej dziedzinie życia. Doskonalenie to można prowadzić małymi krokami, które jednak prowadzą do ciągłego zbliżania się do doskonałości. Jedno z przesłań Kaizen głosi, że żaden dzień nie powinien minąć bez dokonania jakiejś poprawy w którymś z obszarów funkcjonowania firmy.

 

Kaizen w przedsiębiorstwie ma za zadanie włączyć całą kadrę w proces doskonalenia. Wszyscy pracownicy mają za zadanie ciągłą analizę procesów, zasad postępowania, sposobów i standardów pracy. Pozwala to na odnalezienie i wyeliminowanie błędów i niedoskonałości w działaniu przedsiębiorstwa. Zadaniem kadry menedżerskiej jest prowadzenie polityki ciągłego doskonalenia organizacji za pomocą małych kroków. To właśnie kadra menedżerska w największym stopniu zajmuje się doskonaleniem. Proces ten jednak przebiega na każdym szczeblu firmy i nawet szeregowi pracownicy w nim uczestniczą (np. poprzez propozycje usprawnienia ich stanowiska pracy, które właśnie oni znają najlepiej). Doskonalenie metodą "małych kroków" powoduje, iż jego rezultaty nie są zauważalne od razu, lecz po upływie pewnego czasu.

 

 

Cele ''kaizen''

 

Kaizen poprzez stopniowe doskonalenie wszelkich aspektów działalności firmy dąży do osiągnięcia następujących celów :

 

*skrócenie czasu realizacji procesu pracy oraz poprawy jakości;

 

*dostosowywanie techniczne elementów systemu;

 

*tworzenie kryteriów oceny i nagradzania;

 

*redukcję kosztów.

 

 

Zasady ''kaizen''

 

Filozofia kaizen opiera się na dwóch zasadniczych elementach:

 

# ulepszanie i zmiany na lepsze

 

# toczący się ciągły proces.

 

 

10 Zasad ''kaizen''

 

# Problemy stwarzają możliwości

 

# Pytaj 5 razy „Dlaczego?”

 

# Bierz pomysły od wszystkich

 

# Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia

 

# Odrzucaj ustalony stan rzeczy

 

# Wymówki, że czegoś się nie da zrobić są zbędne

 

# Wybieraj proste rozwiązania – nie czekając na te idealne

 

# Użyj sprytu zamiast pieniędzy

 

# Pomyłki koryguj na bieżąco

 

# Ulepszenie nie ma końca

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin