8.doc

(30 KB) Pobierz

Warwa zbudowana jest z warstewek : ciemnej i jasnej. Jasna tworzy się w okresie

letnim kiedy do zastoiska i dostarczany jest drobnoziarnisty materiał kwarcowy

.Warstwa ciemna tworzona jest w okresie zimowym , kiedy zastoisko zamarza i

osadzają się tylko najdrobniejsze cząstki mineralne .

69.Osadv akumulacji ieziomei i bagiennej.

Kreda jeziorna .ziemia okrzemkowa ,ruda darniowa , sapropeł .gytii ,dy .Bagienna :

przede wszystkim przeobrażona materia roślinna.

7O.Powstawanie złóż woali.

Większe nagromadzenia materii roślinnej niż we współczesnych torfowiskach | stwierdzono w niektórych, minionych epokach geologicznej historii Ziemi; powstały z nich pokłady węgla. Materiał roślinny, z którego powstał węgiel, gromadził się w bagnach podobnych do współczesnych torfowisk, ale znacznie większych. Uległ on z czasem znacznym przeobrażeniom, które doprowadziły do jego uwęglenia. Proces uwęglenia jest długotrwały, a jego tempo zależy od czasu i historii geologicznej obszaru (np. aktywność magmowa i orogeniczna na obszarze występowania pokładów materii roślinnej przyspiesza proces uwęglania i powoduje, że stopień uwęglenia pokładów materii organicznej jest wyższy niż w rejonach pozbawionych aktywności magmowej). W procesie uwęglania materii roślinnej wyróżnia się dwie fazy:

-           biochemiczną obejmującą gromadzenie materiału roślinnego i powolny jego
rozkład bez dostępu powietrza, wskutek czego następuje przekształcanie masy
roślinnej w torf;

-           geochemiczną - w której działają czynniki fizyczno-chemiczne: ciśnienie skal
nadległych, ciśnienia wywołane procesami górotwórczymi, temperatura, gazy om
diageneza i metamorfizm. W zależności od działających czynników z torfu może
powstać węgiel brunatny, węgiel kamienny i zawierający najwięcej pierwiastka
węgla - antracyt.

Pokłady węgla występują w obrębie osadów okruchowych: zlepieńców, piaskowców, mułowców, łupków ilastych. Powstawały one na ogół w zapadliskach na przedpolu lub w obrębie wypiętrzanego łańcucha górskiego (tak powstały zagłębia węglowe wieku karbońskiego w środkowej i zachodniej Europie) lub też na płaskich obszarach nadbrzeżnych. Część z nich osadzała się w warunkach jeziornych lub bagiennych

-              zagłębia węglowe powstałe w takich warunkach nazywamy zagłębiami
limnicznymi.

Niekiedy sedymentacja roślinna była przerywana na krótko przez zalewy morskie, które pozostawiły po sobie wkładki osadów morskich; w taki sposób powstawały zagłębia paraliczne. Zagłębiami limnicznymi są np. Zagłębie Saary, a w Polsce Zagłębie Wałbrzyskie. Zagłębia paraliczne to Zagłębie Górnośląskie i Zagłębie Lubelskie oraz większość karbońskich zagłębi węglowych Europy Zachodniej.

Nie zawsze węgle starsze mają wyższy stopień uwęglenia, np. w Zagłębiu Moskiewskim występują węgle brunatne wieku karbońskiego, podczas gdy w Zagłębiu Wałbrzyskim - węgle kamienne, a nawet antracyty, które są tego samego wieku. W przeszłości geologicznej Ziemi było kilka okresów wzmożonej sedymentacji roślinnej, która sprzyjała tworzeniu się złóż węgli. Oprócz okresu karbońskiego, węgle są znane z osadów permu, triasu, jury, kredy i trzeciorzędu. Sedymentacja roślinna następowała wówczas, gdy bloki kontynentalne w czasie swej wędrówki znalazły się w strefie gorącego i wilgotnego klimatu, sprzyjającego bujnemu rozwojowi flory.

O ogromnej ilości materiału roślinnego, który został pochłonięty na utworzenie się pokładów węgla, świadczy ich grubość i ilość w obrębie zagłębi węglowych. 71 .Podział dziejów Ziemi na ery.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin