FAZY ROZWOJOWE CZŁOWIEKA DOROŁEGO wg Szewczuka.doc

(33 KB) Pobierz

ĆWICZENIA II – 20.11.2012

FAZY ROZWOJOWE CZŁOWIEKA DOROŁEGO wg Szewczuka

1. Etap stabilizacji planów życiowych. Na tym etapie konkretyzują się nasze plany życiowe, przystosowujemy nasze plany do rzeczywistości, możliwości. Etap wstępny 18-27 r. ż. tzw. wczesna dorosłość.

2. Etap progresywnej ekspansji z opus magnum u szczytu czyli z wielkim dziełem. Etap największej naszej aktywności; charakteryzuje się nastawieniem na wielkie dzieła, na przyszłość, szczyt naszych możliwości, marzeń.

 

3. Regresywna ekspansja, gdzie zaczynają się pojawiać elementy starzenia się człowieka. Pojawiają się takie wyjątkowe zdarzenia zwane momentami zrywów. Widoczna jest w wieku 45- 55 lat nadumieralność mężczyzn.

 

4. Starość. Wiąże się z przejściem na emeryturę. 65 lat. Cecha charakterystyczna- bilansowanie i przekraczanie tego co się dokonało w przeszłości. U każdego starość przebiega inaczej. Jest ona wykładnikiem tego co robiliśmy wcześniej.

 

PODZIAŁ OKRESU DOROSŁOŚCI WEDŁGU ERISONA

(w każdym etapie występuje dylemat rozwojowy):

·         Wczesny okres dorosłości – między 21 a 34 rokiem życia – dylemat rozwojowy – intymność a izolacja,

·         Dorosłość średniego wieku – średnio dorosłość między 35 a 65 rokiem życia – dylemat rozwojowy to kreatywności (polega na gotowości przekazywania ról społecznych następnemu pokoleniu) a stagnacja.

·         Dojrzałość starszego wieku – po 65 roku życia - dylemat rozwojowy – integracja ego a rozpacz (pogodzenie się ze śmiercią).

 

 

ZADANIA ROZWOJOWE NA POSZCZEGÓLNE ETAPY ŻYCIA CZŁOWIEKA

 

Stymulatorami rozwoju człowieka w okresie dorosłości są zadania rozwojowe.

Zadania rozwojowe wg Z. Pietrasik– to takie zadania (wydarzenia, sytuacje), które postawione przed jednostką w danym okresie jej życia i pozytywnie przez nią rozwiązane przyczyniają się do poczucia szczęścia (spełnienia, zadowolenia) oraz pozytywnie projektują na rozwiązanie dalszych zadań. Zadania rozwojowe  nie mają podziału na płeć, uporządkowaną hierarchię, itp.

 

Zadania Rozwojowe w życiu człowieka możemy podzielić na 3 obszary:

1.      ZR wczesnej dorosłości (wg Eriksona to 18-34 rok życia) à Zakończenie nauki szkolnej i przygotowanie się do zawodu; podjecie pracy zawodowej; rozwój zdolności do intymnych stosunków emocjonalnych i miłości (wg Eriksona to dylemat rozwojowy); znalezienie stałego partnera i założenie rodziny; wychowywanie dzieci; podjęcie obowiązków społecznych i obywatelskich; wypracowanie własnej filozofii życia; sformułowanie wizji dalszej przyszłości; nawiązanie stosunków z mentorem tj. osobą ułatwiającą start życiowy z pozycji przyjaznego eksperta i protektora.

2.      ZR średniej dorosłości (wg Eriksona 38-65 rok życia) à podjęcie większej niż dotąd odpowiedzialności społecznej, rozwiązanie dylematu „praca dla przyszłych pokoleń” czy stagnacja (dylemat rozwojowy); nadanie swojemu życiu większej pełni i pomoc w tym współmałżonkowi; osiągnięcie zamierzonego standardu życia; wspomaganie rozwoju i startu życiowego dorastających dzieci; opieka nad starzejącymi się rodzicami; pogodzenie się  z oznakami nadchodzącej starości.

3.      ZR późnej dorosłości i starości (wg Eriksona po 65 rok życia, zmienia się zakres życia, ale nie jakość tych zadań) à podjęcie nowych ról i zajęć związanych z przejściem na emeryturę; włączenie się grupy rówieśniczych; utrzymanie zainteresowań światem; przystosowanie się do rosnących ograniczeń fizycznych; przystosowanie się do straty osób bliskich; wypracowanie dojrzałej postawy wobec śmierci (dylemat rozwojowy).

 

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin