Wydawnictwo Prószyński i S-ka.doc

(46 KB) Pobierz

              Wydawnictwo Prószyński i S-ka rozpoczęło działalność w sierpniu 1989 roku. Jest jednym z największych wydawców klasyki literatury polskiej i światowej. Oprócz uznanych pozycji współczesnej prozy, literatury faktu i poezji, firma wydaje również unikalne serie książek popularnonaukowych, poradniki, atlasy, słowniki i leksykony tematyczne. Bardzo bogata oferta, jakość wydawanych książek, a przede wszystkim atrakcyjne ceny są znakomitą wizytówką wydawnictwa i mocnej pozycji na rynku książki.

              Prószyński i S-ka podejmuje szerokie działania na rzecz popularyzowania czytelnictwa: wraz z zaprzyjaźnionymi wydawcami bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Lubię czytać” oraz organizuje wiele spotkań czytelników z autorami.

              Prószyński i S-ka to również licząca ponad kilkaset tysięcy klubowiczów, wysyłkowa sprzedaż książek działająca pod szyldem Klub Książki Księgarni Krajowej. Pełną ofertą wydawanych tytułów dysponują, działające w Warszawie firmowe salony sprzedaży. Dla zainteresowanych pogłębianiem wiedzy internautów, firma stworzyła witryny informacyjne, strony monograficzne oraz handlowe i popularnonaukowe. Obecnie wydawnictwo zajmuje się wydawaniem książek, przy czym w przeszłości spółka koncentrowała się na wydawaniu czasopism.

              W siedzibie wydawnictwa Prószyński i S-ka odbywają się cykliczne zebrania wydawców analizujących problemy rynku wydawniczego.

 

Historia wydawnictwa

 

1989

Trzech przyjaciół (Mieczysław Prószyński, Grzegorz Lindenberg, Tadeusz Winkowski) decyduje się na założenie firmy "Kant", której intrygująca nazwa, dla wielu jej klientów, będzie wyłącznie synonimem wiarygodności i rzetelności. Pod egidą tej firmy ukazuje się, przejęta od innego edytora "Fantastyka", publikowana pod nowym tytułem "Nowa Fantastyka", "Komiks" oraz reprinty popularnej serii komiksowej "Tytus, Romek i A`Tomek". 1 czerwca ukazuje się pierwsze wznowienie XVIII księgi tego najbardziej poczytnego polskiego komiksu.

 

Czasopisma

 

1990

W sierpniu powstaje firma pod nazwą Prószyński i S-ka. O jej nazwie decyduje dobra wola i tradycje rodzinne Mieczysława Prószyńskiego, którego dziadek Konrad Prószyński (Kazimierz Promyk) był wydawcą i redaktorem naczelnym "Gazety Świątecznej", tygodnika ukazującego się nakładem rodziny Prószyńskich od 1881 do 1939 roku. Sam Konrad Prószyński przez wiele lat prowadził sprzedaż książek w ramach założonej w 1878 roku Księgarni Krajowej. Jako oficyna wydawnicza Księgarnia Krajowa wydała 70 tytułów, w tym 30 pozycji napisanych przez Konrada Prószyńskiego (Promyka). W październiku 1990 roku na rynku czasopism pojawia się "Poradnik Domowy", miesięcznik o charakterze poradnikowym adresowany do kobiet. Pierwszy numer zostaje wydany w nakładzie 150 tys. egzemplarzy (w styczniu 1992 roku nakład "Poradnika" osiąga liczbę 1 mln egzemplarzy).

 

1991

Prószyński i S-ka zostaje wydawcą czasopisma "Fenix", magazynu o tematyce fantastycznonaukowej, pism dla dzieci: "Fantazja" i "Zwierzaki" oraz miesięcznika "Cztery Kąty".

 

1992

W marcu na rynku pojawia się pismo dla przedszkolaków "Bęc", polska wersja francuskiego "Pomme d'Api".

 

1993

Ukazują się dwa nowe miesięczniki dla dzieci "Zwierzaki-Plakat" i "Kwak". W marcu rusza "Motomagazyn", czasopismo adresowane nie tylko dla samochodowych i motocyklowych marzycieli. "Wiedza i Życie" - znany miesięcznik popularnonaukowy ukazuje się z okładką świadczącą o jego nabyciu przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Pod egidą wydawnictwa pojawia się "Świat Nauki", polska wersja amerykańskiego miesięcznika "Scientific American". W październiku swoją obecność na rynku czasopism rozpoczyna kolejne licencyjne pismo dla dzieci "Już czytam".

 

1994

Ukazuje się "Sowa", czasopismo zawierające rozrywki umysłowe oraz wstawki literackie, natomiast w grudniu właściciele kiosków sprzedają trzy nowe pisma wydawnictwa: "Kwietnik", "Kuchnia" i "Dziecko". To pierwsze przeznaczone jest dla miłośników roślin doniczkowych i ozdobnych, drugie jest ilustrowanym magazynem dla smakoszy, a ostatnie - poradnikiem dla rodziców.

 

1996

Wydawnictwo Prószyński i S-ka jest wydawcą 12 miesięczników, których średni, łączny jednorazowy nakład wynosi 2 009 565 egzemplarzy.

 

1998

Zespół miesięcznika "Kuchnia" zaczyna wydawać równolegle miesięcznik "Lubię gotować", a zespół "Kwietnika" - kwartalnik "Bukiety". W listopadzie startuje nowy miesięcznik o tematyce architektonicznej i wystroju wnętrz "Ładny Dom".

 

1999

W kwietniu debiutuje nowy miesięcznik dla amatorów zieleni - "Ogrody".

 

2002

Prószyński i S-ka sprzedaje tytuły prasowe firmie Agora S.A., żeby skoncentrować się na wydawaniu książek i przygotowaniu projektów internetowych.

 

Książki

 

Od roku 1993 rozpoczyna się oficjalna działalność wydawnictwa Prószyński i S-ka jako wydawcy książkowego. Wcześniej, bo już w 1990 roku, ukazały się komiksowe przygody "Tytusa, Romka i A`Tomka". Pięć lat później na rynek trafia niezastąpiona "Biblioteczka Poradnika Domowego", która co miesiąc wzbogaca się o nowy zeszyt. Dołączają do niej równie poczytne serie: "Biblioteczka Pod Różą", "Biblioteczka Konesera", "Diament" i budzący wiele sympatii "Skorpion". Dużym wydarzeniem wydawniczym okazuje się seria literatury fantastycznej, prezentująca pełen przegląd światowych tytułów od fantasy po groteskę, m.in. mistrzowską prozę Orsona Scotta Carda i Ursuli Le Guin. Triumfy święcą też: Terry Pratchett, król powieści grozy Stephen King oraz mistrzyni kryminału Agatha Christie. Swoich wiernych czytelników ma "czarna" seria popularnonaukowa "Na ścieżkach nauki", która w ciekawy sposób przedstawia znaczące odkrycia z dziedzin astronomii, biologii i fizyki oraz przybliża sylwetki wybitnych uczonych, ich działalność i osiągnięcia. W 1997 roku wydawnictwo książkowe Prószyński i S-ka trafia do pierwszej dziesiątki największych wydawnictw w Polsce. Rok później na rynek trafia "Biblioteka Antyczna", prezentująca m.in. dzieła Homera, Hezjoda, Arystofanesa, Plauta, Cezara i Witruwiusza. W kwietniu 1999 roku ukazuje się tysięczna książka sygnowana nazwą wydawnictwa.

 

Sukces rynkowy zachęca wydawcę do stopniowego rozszerzania oferty wydawniczej. Nie brakuje propozycji ambitnych, do których niewątpliwie należą dzieła Borgesa oraz książki z serii "Filozofia XX wieku", "Pejzaże Myśli", "Biblioteka Interesującej Prozy". Prószyński i S-ka duży nacisk kładzie na promocję autorów polskich: od 2002 roku czytelnicy mogą relaksować się przy pełnych ciepła i humoru książkach z "Owocowej serii", zapoczątkowanej przez "Podanie o miłość" Katarzyny Grocholi.

 

Klub Książki Księgarni Krajowej

 

Sukcesy wydawnictwa książkowego nie byłyby tak spektakularne bez należytej dystrybucji. Wysyłkową sprzedaż książek rozpoczęto w sierpniu 1992 roku pod szyldem Księgarni Krajowej, która powstała jako jeden z działów firmy Prószyński i S-ka. Od jesieni 1993 roku Księgarnia Krajowa, wychodząc naprzeciw wymogom rynku, została przekształcona w Klub Książki Księgarni Krajowej. Cechą charakterystyczną tego Klubu, wyróżniającą go spośród innych działających na świecie, jest szczególna pozycja Klubowicza, który z racji przynależności do Klubu zyskuje przywileje i rabaty związane z zakupem książek, ale nie jest zmuszany do dokonania zakupu, aby tę przynależność kontynuować. KKKK jako jeden z pierwszych klubów wysyłkowych w Polsce umożliwił czytelnikom szybkie zakupy w sieci.

 

Nagrody i wyróżnienia

 

2008

 

● "Biały Tygrys" Aravinda Adigi zdobywa prestiżową Nagrodę Bookera 2008 dla najlepszej powieści anglojęzycznej.

 

● "Ofiara 44" Toma Roba Smitha zdobywa nominację do prestiżowej Nagrody Bookera 2008 dla najlepszej powieści anglojęzycznej.

 

● serwis www.proszynski.pl zdobył wyróżnienie Papierowy Ekran 2008 za "przejrzystość formy i przyjazność dla użytkownika".

 

● "Katyń" Andrzeja Wajdy został Najpiękniejszą Książką Roku 2007 (w kategorii album).

 

● prof. Michał Heller, autor m.in. książek "Kosmologia kwantowa", "Początek jest wszędzie" i "Pojmowalny wszechświat", zostaje laureatem Nagrody Templetona.

 

● za powieść Marka Harnego "Zdrajca" wydawnictwa Prószyński i S-ka oraz WAM otrzymały wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2008 w kategorii literackiej.

 

● Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski odznaczył złotym medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" pisarza Marka Haltera.

 

2007

 

● "Przygody kota Murmurando" Agnieszki Kuciak zdobywają główną nagrodę literacką w konkursie na KSIĄŻKĘ ROKU 2007 dla dzieci młodszych, organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych - Polską Sekcję IBBY.

 

● album "Katyń" Andrzeja Wajdy zdobył nagrodę KSIĄŻKA MIESIĄCA (listopad 2007) przyznawaną przez "Magazyn Literacki Książki".

 

● książka „Szczęściara” Magdaleny Grodzkiej-Gużkowskiej została nominowana do Nagrody Literackiej Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej.

 

● Stanisław Srokowski otrzymuje wyróżnienie od kapituły Nagrody im. Józefa Mackiewicza za książkę "Nienawiść".

 

● "Riwne / Rowno" Ołeksandra Irwaneca jest jedną z siedmiu książek-finalistek Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angleus".

 

● Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyznaje Magdalenie Grodzkiej Gużkowskiej, autorce książki "Szczęściara", wyróżnienie "Zasłużony dla Warszawy".

 

● Paweł Jasienica otrzymuje pośmiertnie Nagrodę Instytutu Pamięci Narodowej „Kustosz Pamięci Narodowej" za zasługi w umacnianiu pamięci o historii Polski w latach 1939-1989.

 

● "Rozproszone głosy" Karola Maliszewskiego otrzymują nominację do Nagrody Literackiej NIKE 2007.

 

● Paweł Jasienica zostaje odznaczony pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

 

● Wiesław Budzyński otrzymuje wyróżnienie „Zasłużony dla Warszawy".

 

● Bogumił Bieniok i Ewy L. Łokas, tłumacze książki "Wszechświaty równoległe" Michio Kaku, zostają wyróżnieni przez jury Nagrody im. Jerzego Kuryłowicza.

 

● "Mój ojciec Paweł Jasienica" Ewy Beynar-Czeczott otrzymuje Nagrodę Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych - Książka Zimy 2006/2007.

 

● "Cuda Jana Pawła II" Pawła Zuchniewicza zajmują pierwsze miejsce w kategorii literatura faktu w zestawieniu bestsellerów 2006 roku publikowanym przez dziennik "Rzeczpospolita".

 

● "Samotność w Sieci" Janusza L. Wiśniewskiego zajmuje pierwsze miejsce w kategorii literatura polska w zestawieniu bestsellerów 2006 roku publikowanym przez dziennik "Rzeczpospolita".

 

● "Samotność w Sieci" Janusza L. Wiśniewskiego zostaje uhonorowana Asem EMPiKu 2006 w kategorii literatura polska.

 

2006

 

● Wiesław Budzyński otrzymuje Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultury polskiej.

 

● Wiesław Budzyński zostaje odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

● "Miasto Schulza" Wiesława Budzyńskiego otrzymuje Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej - Książka Roku 2005.

 

● "Obława" Joanny Siedleckiej zostaje wyróżniona przez jury Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza 2006.

 

● "Samotność w Sieci" Janusza L. Wiśniewskiego otrzymuje Literacką Nagrodę „Pawiego Pióra".

 

● Książka "Lawina i kamienie" Anny Bikont i Joanny Szczęsnej zostaje uhonorowana Nagrodą Wielką Fundacji Kultury za rok 2006.

 

● Książka "Lawina i kamienie" Anny Bikont i Joanny Szczęsnej otrzymuje Nagrodę Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych - Książka Jesieni 2006.

 

● "Pismak" Marka Harnego zdobywa Nagrodę Wielkiego Kalibru 2006 za najlepszą powieść kryminalną.

 

● Jeffery Deaver zostaje laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru 2006.

 

● Jolanta Stefko otrzymuje Nagrodę Kościelskich 2006 za książkę "Diablak".

 

● Edward Redliński otrzymuje Nagrodę im. Jarosława Iwaszkiewicza 2006.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin