Pytania z odpowiedziami na zejściówkę.doc

(36 KB) Pobierz
Maciej Drabik gr

1.Co to jest zawieszenie kół jezdnych pojazdu, podstawowe elementy składowe zawieszenia.

 

Zawieszenie jest to układ elementów łączących koła jezdne z nadwoziem samochodu lub ramą.

 

Podstawowe elementy:

 

·         prowadzące (wahacze, drążki reakcyjne)

·         sprężyste (resory, sprężyny śrubowe, drążki skrętne)

·         tłumiące (amortyzatory)

 

2. Po co stosujemy stabilizator w zawieszeniu samochodowym, wpływ stabilizatora na obciążenie kół lewej i prawej strony pojazdu w czasie jazdy po okręgu, stabilizator a przewrócenie samochodu.

 

Stabilizator stosujemy, żeby zmniejszyć przechyły nadwozia przy jeździe po łuku. Stabilizator nie wyklucza przewrócenia samochodu, zmniejsza przesuwanie się środka ciężkości masy samochodu podczas jazdy po luku.

 

3. Omówić budowę amortyzatora hydraulicznego teleskopowego jedno lub dwururowego: najprostszy schemat, wyjaśnić potrzebę przestrzeni kompensacyjnej.

 

Komora kompensacyjna służy do kompensacji zmian objętości komory roboczej, wynika ona z tego, iż przy ściskaniu amortyzatora część tłoczyska, która jest na zewnątrz wprowadzana jest do komory roboczej i zmniejsza jej objętość odpowiednio o objętość tej części tłoczyska.

 

4. Zawieszenie McPhersona, co jest szczególne w tym zawieszeniu, co odróżnia go od innych zawieszeń? Odmiany zawieszenia McPhersona na przykładzie Forda Transita i Fiata Cinqueccento. Mocowanie amortyzatora do nadwozia, potrzeba łożyska.

 

Rozróżniamy dwa rodzaje zawieszenia McPhersona ( w każdym z nich amortyzator jest elementem prowadzącym):

·         kolumna, wtedy gdy sprężyna śrubowa jest umieszczona współosiowo z amortyzatorem

·         sprężyna nie jest zamontowana współosiowo z amortyzatorem, jest poza kolumną

 

Łożysko montowane jest gdy koła są skręcane i sprężyna śrubowa jest zamontowana współosiowo z amortyzatorem. Stosowne jest po to, żeby górny koniec sprężyny mógł się obracać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Przednie zawieszenie samochodu Ford Transit, elementy składowe i ich połączenie.

 

Elementy:

 

·         amortyzatory teleskopowe

·         sprężyny śrubowe

·         wahacze poprzeczne

 

Amortyzator dolną częścią połączony jest sztywno ze zwrotnicą, natomiast górna część mocowana jest przegubowo do nadwozia. Wahacze poprzeczne mocowane są śrubami i tulejami metalowo-gumowymi do nadwozia, ze zwrotnicą połączone są za pomocą przegubu kulistego.

 

6. Tylne zawieszenie Fiata Cinqueccento, elementy składowe i ich połączenia.

 

Elementy zawieszenia:

 

·         amortyzatory teleskopowe

·         sprężyny śrubowe

·         wahacze poprzeczne

 

Amortyzatory zamontowane są skośnie, dolnym mocowaniem do wahacza, górnym do belki zawieszenia. Sprężyny śrubowe osadzone są dolnymi końcami w zgłębieniach wahaczy, a górnymi końcami w zagłębieniach belki. Sprężyny śrubowe posiadają wewnątrz zderzaki gumowe. Wahacze montowane są przegubowo do nadwozia.  

 

7. Tylne zawieszenie Forda Transita, elementy składowe ich połączenia, porównać z zawieszeniem Poloneza FSO.

 

Elementy składowe zawieszenia samochodu Ford Transit:

 

·         Amortyzatory mocowane górnym końcem do nadwozia, dolnym do mostu

·         Resory paraboliczne mocowane do nadwozia przegubowo, przy pomocy tuleji metalowo-gumowych wciskanych w ucho resoru ( z przodu), za pomocą wieszaka ( z tyłu). Z mostem resor połączony jest sztywno.

 

 

Elementy składowe zawieszenia samochodu FSO Polonez

 

·         Resory trzypiórowe, połączone z nadwoziem tak samo jak w Transicie, z mostem połączone przegubowo, przy pomocy tuleji metalowo-gumowch. Dzięki temu rozwiązaniu resor nie przenosi momentów związanych z hamowania. Aby zniwelować moment hamowania, oraz moment z kół, który mógłby spowodować przekręcenie się mostu, stosujemy drążki reakcyjne. Mocowane są one przegubowo, zarówno do nadwozia jak i do mostu.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin