METODA RUCHU ROZWIJAJĄCEGO WERONIKI SHERBORNE.doc

(52 KB) Pobierz
METODA RUCHU ROZWIJAJĄCEGO WERONIKI SHERBORNE

METODA RUCHU ROZWIJAJĄCEGO WERONIKI SHERBORNE

 

Jest metodą niewerbalną; poprawia komunikację dziecka z otoczeniem, uaktywniając „ język ciała i ruchu”. Ruch jest podstawowym i naturalnym środkiem porozumiewania się, wychodzącym z centrum naszego ciała, do którego w pierwszym rzędzie sięgają dzieci małe i osoby z utrudnioną komunikacją słowną. Podstawą porozumiewania się za pomocą „ języka ruchów” jest świadomość swojego ciała .

 

Kategorie ruchu w metodzie Ruchu Rozwijającego :

-ruch prowadzący do poznania własnego ciała

-ruch kształtujący związek jednostki z otoczeniem fizycznym –ruch wiodący do wytworzenia się związku z drugim człowiekiem

-ruch prowadzący do współdziałania w grupie

-ruch kreatywny 

 

Wpływ na rozwój fizyczny(motoryczny):

·         Rozwija sprawność ogólną

·         Przygotowanie do dalszych ćwiczeń, niedoskonali bezpośrednich zdolności motorycznych.

 

Wpływ na rozwój osobowości:

·         Poczucie własnej wartości

·         Wyciszenie, zrelaksowanie

·         Wiara we własne możliwości

 

Partner:

·         Rodzice – ćwiczenia bazują na więzi między rodzicem a dzieckiem, dziecko musi mieć poczucie bezpieczeństwa

·         Rodzeństwo

·         Z młodszymi dziećmi starszaki

·         Studenci, wolontariusze

 

Ćwiczenia tą metodą można stosować z powodzeniem zarówno w grupie 3 latków 5 –latków, jak i w grupie 6-latków. Wykorzystanie tej metody zależy od naszej inicjatywy i zapotrzebowania w danej grupie.. 

Zaletą tych zajęć jest, to, że nie potrzebujemy właściwie żadnych pomocy, a jedynie dużo wolnej przestrzeni, odpowiednie podłoże i świeże powietrze. Dzięki tym ćwiczeniom, dzieci uczą się poznawać przestrzeń i zachowywać w niej, czują się swobodnie i nie obawiają się otoczenia. Stają się mniej zahamowane i bardziej otwarte na sytuacje problemowe. Metoda ta pozwala dzieciom poznać swoje ciało i uczy kontrolować jego ruchy, ułatwia też nawiązywanie kontaktów, uczy empatii.

Bardzo ważnym walorem metody W. Sherborne jest to, iż w atmosferze radosnej zabawy umożliwia dzieciom zaspokojenie takich potrzeb psychicznych jak: bezpieczeństwa, wzrostu i rozwoju, w tym potrzeb  społecznych i poznawczych. Ponadto Ruch Rozwijający pozwala na osiąganie zamierzonych efektów poprze eliminowanie czynników stresujących typu: nakaz, przymus, strach, obawa. 

Współćwiczący muszą wykazać się opiekuńczością, umiejętnością współdziałania i reagowania na potrzeby i możliwości innych. 

Dzieci rozwijają i uczą się koncentracji oraz kontrolowania swojego zachowania (różnicowanie płynności ruchów, ćwiczenie siły oraz delikatności i wrażliwości).

 

 

W momencie gdy dzieci znają już większość ćwiczeń proponujemy określoną tematykę. W metodzie Weroniki Sherborne nie proponujemy muzyki, chyba że w końcowym etapie ćwiczeń oraz podczas ćwiczeń relaksacyjnych. Metoda Weroniki Sherborne bazuje na metodzie Labana.

 

 

 

 

Organizacja zajęć stymulująco – terapeutycznych według metody Weroniki Sherborne:

 

Podejmując jakiekolwiek działanie musimy być świadomi jaki cel zamierzamy osiągnąć. Projektując zajęcia warto pamiętać , że mają one pomóc dziecku w poznaniu siebie , w zdobyciu do siebie zaufania , w poznaniu innych i  nauczeniu się ufania im , a dalej- poprzez nabranie pewności siebie i wiary we własne możliwości – w nauczeniu się aktywnego i twórczego życia. 

 

Podczas organizowania zajęć musimy kierować się następującymi zasadami:

-pamiętaj ,że uczestniczenie w zajęciach jest dobrowolne (możesz dziecko zachęcać , dodawać mu odwagi , ale nie zmuszać )

-nawiąż kontakt z każdym dzieckiem : pamiętaj o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego w dalszym okresie zajęć , gdy dziecko już zaadaptuje się do udziału w ćwiczeniach (w początkowym okresie kontakt wzrokowy może być zbyt trudny dla dziecka)

-zajęcia powinny być dla dziecka przyjemne i dawać możliwość przeżywania radości z aktywności ruchowej , kontaktu z innymi ludźmi , satysfakcji z pokonywania własnych trudności i lęków , z poczucia większej sprawności fizycznej

-bierz udział we wszystkich ćwiczeniach

-w czasie zajęć ściśle przestrzegaj praw dziecka do swobodnej własnej decyzji , aby miało poczucie kontroli nad sytuacją i autonomii

-zauważaj oraz stymuluj aktywność dziecka , daj mu szansę na twórcze działanie

-miej poczucie humoru

-nie krytykuj dziecka

-chwal dziecko nie tyle za efekt , co za jego starania i wysiłek , a także za każde nowe osiągnięcie ,pokonanie lęku , wykonanie nowego ćwiczenia

-unikaj stwarzania rywalizacji

-rozszerzaj stopniowo krąg doświadczeń społecznych dziecka  

- stopniowo wprowadzamy najpierw ćwiczenia w parach, później w trójkach, a na końcu z większą liczbą osób,

-większość ćwiczeń szczególnie początkowych prowadź na poziomie podłogi

-zaczynaj od ćwiczeń prostych stopniowo je utrudniając

-zmniejszaj udział swojej inicjatywy na rzecz coraz aktywniejszego udziału dziecka w kształtowaniu programu

-proponuj naprzemienne ćwiczenia dynamiczne i relaksacyjne

-miej zawsze na uwadze samopoczucie dziecka , pytaj je o przyzwolenie na intensyfikowanie jego doznań

-ucz dzieci zarówno używania siły , jak i zachowania delikatności i opiekuńczości w stosunku do drugiej osoby

-we wszystkich ćwiczeniach , w których jest to możliwe zadbaj o to , aby dziecko znalazło się także w pozycji dominującej (poprzez zamianę ról )

-zaplanuj początek zajęć tak , aby zawierał propozycje ćwiczeń – spotkań , dających poczucie bezpieczeństwa , oparcia i bliskiego kontaktu

-na zakończenie zajęć zaproponuj ćwiczenia wyciszające , uspokajające 

 

Zajęcia prowadzone tą metodą dają  dobre efekty w stymulacji rozwoju psychicznego i fizycznego wychowanków. Jak już wspomniałam w metodzie tej nie stosuje się rywalizacji, dzieci zahamowane lub nieśmiałe mają taką samą satysfakcję, jak pozostałe., ogromną radość sprawia im bliskość z osobą dorosłą, możliwość wypróbowania swojej siły i narzucanie dominującej roli dorosłemu.

 

Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne w Polsce jest metodą dobrze znaną i stosowaną w pracy z dziećmi z różnymi problemami rozwojowymi i potrzebami edukacyjnymi. 

Należy zaznaczyć, że terapia z najmłodszymi dziećmi, zdecydowanie różni się od zajęć z grupą dzieci starszych. Różnice te wyrażają się w rodzaju zabaw i wymaganych trudnościach, a przede wszystkim widoczne są w tempie i dynamice prowadzenia zajęć.

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH  METODĄ WERONIKI SHERBORNE   

 

1.Powitanie – witamy się dłonią , kolanem , umowną piosenką

2. Poznanie własnego ciała

    * leżenie na plecach , przyklejamy się mocno do podłogi

-     siedząc przemiennie przyciąganie nóg zgiętych w kolanach

    * ślizganie się w kółko na brzuchu , na plecach

    * czołganie się na brzuchu , na plecach  z wyciąganiem i zginaniem na przemian rąk i nóg

    * siad prosty , rozcieranie i poklepywanie kolan , ud , łokci

    * marsz i bieg z wysokim unoszeniem kolan

    * marsz na sztywnych nogach

    * bieganie na gumowych nogach

    * siad skulny podparty – uderzanie o podłogę stopami – szybko , wolnno

    * siad prosty rozwarty – dotykanie prawym łokciem lewego kolana i odwrotnie

    * wytrzeszczanie i mrużenie oczu

    * zabawne miny

    * leżenie tyłem i turlanie się

3.Nawiązanie związku z partnerem i grupą

    * jedno dziecko zamyka oczy , drugie prowadzi je po całej sali (wytworzenie poczucia bezpieczeństwa i zaufania do partnera)

    * stawiamy stopy na stopach partnera  i maszerujemy

    * przy muzyce kołysanie się w parach w pozycji fotelika

    * „paczka” –jedno dziecko zwija się w kłębek , mocno splata dłonie , a współćwiczący próbuje rozwiązać paczkę

    * ćwiczenia twórcze – swobodny taniec przy muzyce wolnej i szybkiej

 

Zestaw ćwiczeń kończymy wyciszeniem (kołysanka z płyty), podziękowanie za wspólną zabawę przez podanie rąk , uśmiech . Co jakiś czas występują ćwiczenia oddechowe , relaks (leżenie na plecach , oczy zamknięte , słuchamy muzyki )

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ WERONIKI SHERBORNE  Z RODZICAMI 

 

   Wspólne zabawy i ćwiczenia dzieci z rodzicami przeprowadzone metodą ruchu rozwijającego W. Sherborne z elementami muzykoterapii i relaksacji . 

   1. Jak bije twoje serce – dziecko w parze z rodzicem . Dziecko kładzie się na plecach , rodzic przykłada ucho do jego serca i słucha bicia . Rytm serca można wyklaskać . Potem zmiana ról .

   2. Patrz i słuchaj – rodzic z dzieckiem trzymają się za ręce i biegają po sali w rytm muzyki . W przerwie w muzyce prowadzący podaje hasło np. drewno , metal , plastik . Pary szybko odnajdują przedmiot wykonany z takiego materiału i dotykają go . Kiedy usłyszą znowu dźwięki muzyki mogą biegać .

 

      Ćwiczenia w parach ( partner aktywny i partner bierny )

   1. Huśtawka – rodzic chwyta dziecko pod kolanami i podnosi ( dziecko siedzi jak na krzesełku ) . W takiej pozycji huśta je w prawo i w lewo oraz do przodu i do tyłu .

   2. Supełki – dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym , rodzic za jego plecami zasłania mu dłońmi oczy . Każde dziecko otrzymuje sznurek z zawiązanymi na nim supełkami . Podczas słuchania cichej , spokojnej muzyki dzieci przesuwają sznurek i palcami próbują wykryć i policzyć supełki . Rodzic sprawdza czy policzyły prawidłowo . Zabawę można powtórzyć kilkakrotnie , wtedy dzieci wymieniają się między sobą sznurkami .

 

 

 

Ćwiczenia przeciwko w parach

   1. Przygniatanie – jeden z partnerów leży na brzuchu , drugi przygniata go swoim ciężarem ( rodzic robi to z wyczuciem swojego ciężaru ) . Osoba leżąca stara się uwolnić . Zmiana ról .

   2. Przepychanie – dziecko z rodzicem siadają naprzeciwko siebie i przepychają się stopami . Następnie wstają i starają się przepychać dłońmi . Kilkakrotne zmiany .

 

Ćwiczenia razem w parach ( obydwoje partnerzy aktywni )

   1. Waga – rodzic i dziecko stoją naprzeciw siebie i chwytają się za ręce . Wykonują na przemian przysiady .

   2. Dmuchamy – każda para otrzymuje małe piórko lub niewielki kawałek waty . Wspólnie dmuchają , aby utrzymały się one w powietrzu . Następnie odkładają je i dmuchają na wyobrażony sobie puszek .

 

Ćwiczenia w grupie

   3. Kilku rodziców kładzie się obok siebie na brzuchu . Reszta czuwa nad bezpieczeństwem podczas zabawy . Dzieci kolejno pełzają na brzuchu po leżących partnerach .

   4. Usypiamy misia – relaks przy muzyce ( Aria na strunie G J. S. Bacha ) . Podczas słuchania muzyki prowadzący spokojnym głosem opowiada jak zasypia miś , jak zasypiają wszystkie jego części ciała ( oczy , głowa , ręce , nogi) , jak mięśnie rozluźniają się .

 

Wzajemne podziękowania za wspólną zabawę , przytulanie się , zabawa zainicjowana przez rodziców lub dzieci.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin