Taoistyczna joga seksualna.rtf

(17 KB) Pobierz

Taoistyczna Joga Seksualna – ćwiczenia

Taoistyczna joga seksualna podchodzi do energii seksualnej początkowo z poziomu jakby „ekonomicznego”. Ponieważ energia seksualna jest bardzo mocno związana z energią życia, witalnością i długowiecznością, dlatego taoizm bardzo mocno koncentruje się nie tylko na jej wzmacnianiu, ale także na przechowywaniu i magazynowaniu.

Ćwiczenie takie jak napinanie rejonu krocza, masowanie punktu Chuej-in (punkt płciowy w centrum krocza, w połowie pomiędzy odbytem i moszną/sromem), zaciskanie zwieracza odbytu, czy przerywanie strumienia moczu, pomagają wzmocnić ten rejon ciała.
W efekcie takich ćwiczeń poprawia się dokrwienie tego rejonu, stymulowany jest układ hormonalny (działanie odmładzające), wzmacniana jest sprawność narządów seksualnych (ochrona przed dysfunkcjami i chorobami typu: powiększenie prostaty, guzy układu rozrodczego itd.). Co jeszcze istotniejsze – przyłączana jest wyparta energia płciowa i poprawia się komunikacja na linii ciało-umysł.

Drugą grupą technik jest użycie orbity mikrokosmosu. Chodzi tutaj o połączenie kanału przedniego (funkcjonalnego – Ren Mai – biegnącego po osi ciała z przodu) z kanałem tylnim (zarządzającym – Du Mai – biegnącym po osi ciała z tyłu).
Techniki tego typu są bardziej zrozumiale dla osób interesujących się np. relaksacją, medytacją, Tai Chi, czy Qi Gongiem. Zostały dosyć szczegółowo opisane przez autora Mantak Chia w książkach „Miłosny potencjał kobiety”/”...mężczyzny”.

Wykorzystując energię seksualną w ten sposób możemy pobudzić i wzmocnić energię płciową np. przez technikę oddechu gonad (oddech jajników, oddech jader), a następnie wczuwamy się, że z wdechem energia płynie do góry po plecach i z wydechem spływa po przedniej stronie ciała w dół. Robimy to np. kilkanaście razy, lub dłużej.


Technika ta może zostać także bardzo efektywnie i twórczo wykorzystana podczas faktycznego stosunku seksualnego. Wówczas wyobrażamy sobie energię krążącą po ciałach partnerów w kształcie ósemki (do góry po plecach mężczyzny, w dół po przedniej części ciała mężczyzny, do góry po plecach kobiety, w dół po przedniej stronie ciała kobiety). Energia ta krzyżuje się w miejscu zjednoczenia narządów seksualnych.
Szczególną wagę przywiązuje się do zatrzymania energii orgazmu i wprowadzenia jej do orbity na kilka sekund przed końcowym wyładowaniem seksualnym. Chociaż tego typu obieg można wyobrażać sobie wcześniej, np. już podczas gry miłosnej.

W efekcie tego (zatrzymanie energii orgazmu i wprowadzenie jej do orbity) nie następuje wyładowanie seksualne (energia pozostaje i wzmacnia partnerów), a zamiast wyładowania i zwykłego orgazmu pojawia się orgazm obejmujący całe ciało.

Innym przykładem ważnego ćwiczenia taoistycznej jogi seksualnej jest ćwiczenie „jeleń dla kobiet” i ćwiczenie „jeleń dla mężczyzn”. Jest zazwyczaj znacznie łatwiejsze dla osób początkujących, niż opisane powyżej ćwiczenie orbity mikrokosmosu, a zawiera w sobie wszystkie jego najważniejsze zasady. Nazwa jeleń wywodzi się z uznawania w Chinach jelenia za symbol witalności, długowieczności i sprawności seksualnej.
Zostanie ono opisane poniżej.


I. Ćwiczenia wzmacniania dolnego rejonu tułowia

Rejon dolnej części tułowia jest bardzo istotny, jeżeli chodzi o poziom witalności organizmu, prawidłowe funkcjonowanie energii seksualnej, oraz ma związek z długowiecznością.
Wiele osób pracujących w różny sposób nad swoim ciałem (np. kobiety uprawiające fitness, czy mężczyźni ćwiczący kulturystykę), nadal ma bardzo słaby ten rejon ciała (ponieważ pracują jedynie z innymi rejonami ciała).

Mięśnie u podstawy tułowia przyrównać można do dna naczynia, do którego wlewany jest nektar (nektarem są w tym przypadku nasze siły życiowe). Jeżeli dno naczynia jest nieszczelne – płyn będzie stopniowo wyciekał, jeżeli natomiast jest szczelne – będzie pozostawał obecny przez długi czas.
Ćwiczenia wzmacniania dolnych partii tułowia można porównać właśnie do uszczelniania dna naczynia. Wówczas energia życiowa jest zachowywana i kieruje się do góry (od podstawy kręgosłupa, po całym kręgosłupie, rdzeniu kręgowym i mózgu).


1) wzmacnianie mięśni zwieracza odbytu

Podstawowe i bardzo proste ćwiczenie taoistyczne. W tradycji taoistycznej mierzono witalność i faktyczny wiek biologiczny poziomem sprężystości zwieracza odbytu. Jeleń, który często kręci ogonem, stal się symbolem długowieczności, dzięki osiąganiu bardzo dużej siły mięśni odbytu.

Ćwiczenie polega na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni zwieracza odbytu. Robimy to przynajmniej kilkanaście razy.

Istnieje także rozbudowana wersja ćwiczenia, w której skupiamy się na poszczególnych partiach zwieracza odbytu: staramy się wówczas zacisnąć i rozluźnić najpierw przednią część zwieracza, potem tylną, potem prawą, następnie lewą, a na końcu środkową. Kolejność jest tu raczej dowolna – chodzi raczej o uchwycenie faktu, że każdy rodzaj zaciśnięcia odbytu wywołuje odmienne reakcje w napięciach naszych narządów wewnętrznych.

Ćwiczenia te zmniejszają prawdopodobieństwo występowania hemoroidów, mobilizują siły witalne organizmu, poprawiają funkcje seksualne oraz pomagają kierować energię seksualną do góry.
Ponadto energia krążąca w kanale przednim i tylnim ma dwa potencjalne punkty przerwy: odbyt i usta. Z jednej strony dotykanie czubkiem języka do nasady zębów zwiększa poziom witalności i przytomności umysłu, a z drugiej strony szczelne zamykanie odbytu jest tu bardzo pomocne.


2) wzmacnianie mięśni krocza

Naprzemiennie napinamy i rozluźniamy wszystkie mięśnie krocza. Robimy to przynajmniej kilkanaście razy. Odczuwamy, że napinanie i rozluźnianie mięśni krocza poprawia krążenie w tym rejonie oraz ogólnie zwiększa pozytywne czucie całego ciała.
Ćwiczenie to w pewnym stopniu stymuluje aktywność wszystkich gruczołów dokrewnych.

Rejon ten obejmuje zarówno mięśnie zwieracza odbytu, jak i mięśnie u nasady penisa u mężczyzn oraz wejścia do pochwy u kobiet.
W praktyce mięśnie te tworzą jakby ósemkę, krzyżując się w miejscu, gdzie u mężczyzn znajduje się prostata. U kobiet i mężczyzn w punkcie tym znajduje się pierwszy punkt kanału przedniego (chuej-in – punkt płciowy, zapobiegający dysfunkcjom seksualnym i chorobom narządów płciowych).

Wzmacnianie mięśni krocza, oprócz dobroczynnego działania odmładzającego i pobudzania sił witalnych (może być stosowane zamiast kawy, w celu przypływu dobrego samopoczucia i ogólnego „otrzeźwienia”) u mężczyzn zwiększa sprawność seksualną i siłę erekcji oraz, co bardzo istotne, utrzymuje w dobrej kondycji prostatę.
Bardzo często, z wiekiem, prostata traci swoją elastyczność, co z jednej strony wpływa na zakłócenia erekcji, a z drugiej strony powiększenie prostaty może doprowadzać do problemów w oddawaniu moczu, czy wreszcie do guzów w tym rejonie.

Podobnie pozytywne rezultat tego ćwiczenia pojawia się u kobiet: poprawia się dokrwienie okolicy narządów płciowych, stymulowany jest układ hormonalny, zapobiega się chorobom układu rozrodczego wynikającym z zablokowania energii w tym rejonie, lub nadmiernego osłabienia.

Ćwiczenie to zwiększa świadomość własnych reakcji seksualnych, uwalnia od napięć i pozwala włączyć swoja energię seksualną do ogólnego obiegu.


3) masowanie punktu Chuej-in

Pomocne może być także masowanie punktu pośrodku krocza. Ponieważ rejon ten jest delikatny tradycyjne teksty zalecały robienie tego przez szmatkę. Masujemy ruchem okrężnym lekko uciskając to miejsce. Robimy to np. 1-2 minuty. Jest to cos w rodzaju akupresury z wykorzystaniem punktu płciowego. Pomaga to odblokować energie tym rejonie, aby mogła płynąć swobodnie w górę kręgosłupa.
U mężczyzn stosujących technikę zatrzymywania wytrysków (np. poprzez ucisk tego punktu na kilka sekund przed wytryskiem) codzienne masowanie tego miejsca pomaga rozluźnić prostatę i zachowywać jej dobrą sprężystość.



4) inne ćwiczenia

Istnieją także inne ćwiczenia uzupełniające:

a) przerywanie strumienia podczas oddawania moczu – zwiększa sprawność mięśni płciowych (działanie lecznicze, odmładzające, zwiększające wydolność płciową; stosowane także u kobiet uczących się świadomego porodu)

b) u kobiet: zaciskanie pochwy,
po włożeniu dwóch palców do pochwy kobieta naprzemiennie zaciska i rozluźnia mięśnie pochwy;
działanie seksualne: zwiększa świadomość własnych reakcji seksualnych,
działanie zdrowotne: zmniejsza ryzyko wypadania pochwy.



II. Ćwiczenie Jeleń

Ćwiczenie to można wykonywać w różnych celach:
- lepszego uziemienia się i wzmocnienia swojej „siły przetrwania”
- wzmacniania energii seksualnej, stymulacji układu hormonalnego i odmładzania organizmu
- nauczenia się twórczego kierowania swoja energią (otwieranie kanału tylnego, którym energia płynie do góry po kręgosłupie),
- przy głębszym wczuwaniu się w to ćwiczenie możemy wyzwalać stan wewnętrznej harmonii, w którym czujemy spełnienie seksualne poprzez skierowanie energii płciowej do kanału tylnego i do potylicy,
- ćwiczenie to zapobiega problemom płciowym, takim jak problemy z erekcją u mężczyzn, czy zablokowanie energii seksualnej i kobiet.


Ćwiczenie składa się z kilku faz:

1) pobudzenie energii płciowej (energii jing-chi – biologicznej i hormonalnej)

kobiety: płciowa energia witalno-seksualna pobudzana jest poprzez masaż piersi.
Najpierw rozcieramy ręce (pocierając wewnętrzną strona o siebie), by były ciepłe.
Kładziemy ręce na piersiach – czujemy idące do piersi ciepło.
Rozpoczynamy od masowania obu piersi na zewnątrz (lewa dłoń zgodna z ruchem wskazówek zegara). Wykonujemy to kilkadziesiąt razy – w praktyce od 36 do 360 razy.
Następnie masujemy taką samą ilość w kierunku przeciwnym.

Dodatkowa stymulacja płciowa może być wywołana poprzez przysiadnięcia podczas masażu piersi na swojej pięcie (ćwiczenie w tej fazie może być wykonywane na siedząco).
Ponadto można rozmasować punkty jajników (dwie szerokości kciuka od osi ciała i jedna szerokość kciuka nad kością łonową).

mężczyźni: płciowa energia witalno-seksualna pobudzana jest poprzez masaż penisa
Najpierw rozcieramy ręce (pocierając wewnętrzną stroną o siebie), by były ciepłe.
Wykonujemy kilkadziesiąt razy (np. 49) technikę dojenia – najpierw jedna ręką, potem drugą.
Następnie wykonujemy technikę ugniatania: zaciskamy najpierw jedną dłoń na penisie (zaciskamy trzon penisa, poniżej żołędzi/główki) kilkadziesiąt razy, a następnie to samo robimy drugą dłonią.
Wyciąganie nici bawełny: jeszcze raz rozcieramy dłonie, a następnie rozcieramy pomiędzy dłońmi penisa, jakbyśmy go rolowali;

2) masaż brzucha
Pomocny jest tutaj automasaż brzucha, gdyż dodatkowo otwiera on przepływ energii w ciele i stymuluje dolny Dan Tien:
krążymy lewa dłonią, na której kładziemy prawą (w ten sposób jest wygodnie):
kilkadziesiąt razy w jedna stronę i kilkadziesiąt w drugą;

3) uciskamy około 49 razy punkt w potylicy
punkt „rejon wiatru” i „drzwi mózgu” – dokładnie w miejscu gdzie kończy się czaszka i zaczyna kark, w zagłębieniu pod czaszką w potylicy.
Uciskamy na tyle mocno, abyśmy odczuli stymulacje tego punktu, możemy to zrobić np. palcem wskazującym i serdecznym;

4) przesłanie energii do góry, wzdłuż kręgosłupa, do tylnej części mózgu

Robimy to w następujący sposób:
- stajemy wygodnie i stabilnie, robiąc wdech napinamy mięśnie krocza i zaciskamy pięści
(dodatkowo możemy napiąć i lekko podciągnąć przeponę płciową i miedniczną);
- zatrzymujemy oddech na około 5 sekund wczuwając się w napięcie krocza i pięści
(w tym momencie czujemy, że cała energia witalna i seksualna jest „zatrzymana”);
- robiąc wydech skupiamy się na potylicy (na punkcie, który wcześniej uciskaliśmy)
i całkowicie puszczamy wszelkie napięcia (rozluźniamy całe ciało, rozluźniamy mięśnie krocza i pięści),
rozluźnienie i skupienie się na punkcie w potylicy powoduje automatycznie przepływanie energii wzdłuż kręgosłupa do tego miejsca;

- dodatkowo „podpompowujemy” jeszcze energie do góry
poprzez zaciskanie i rozluźnianie odbytu (około 49 razy)
w tym czasie powinniśmy się skupiać na zwiększającej się błogości i przyjemności
(jesteśmy całkowicie rozluźnieni, kręgosłup jest swobodnie wypełniony energią, dłonie są rozluźnione i odprężone, a my „pompując energię” odbytem odczuwamy cały kręgosłup i punkt w potylicy;
czujemy się zharmonizowani, zrównoważeni pomiędzy ciałem i umysłem.




III. Oddech gonad

Istnieje kilka technik oddechowych, które dodają energii Chi naszym gonadom. Poniżej opisano podstawową.
Ćwiczenie to harmonizuje naszą energie seksualną, odmładza, usprawnia układ hormonalny i funkcje seksualne.

Mężczyźni:
integrujemy rytm oddechu i odczucia w gonadach;
na wdechu wyobrażamy sobie i odczuwamy, że jądra jakby minimalnie unoszą się do góry,
na wydechu powracają do pozycji wyjściowej w dół;
dodatkowo możemy myśleć, że na wdechu energia życiowa płynie od jąder do dolnego Dan Tien,
na wydechu energia płynie od Dan Tien do jąder

Kobiety:
wykonujemy to analogicznie jak mężczyźni -
na wdechu energia płynie od jajników do Dan Tien,
na wydechu płynie od Dan Tien do jajników.

Dzięki temu ćwiczeniu gonady (jajniki, jądra) otrzymują naszą uwagę, energię psychiczną, oraz energię witalną i tlen pochodzący z oddychania.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin