monografia liczby 7.doc

(185 KB) Pobierz

 

Agnieszka Szyszkowska

 

Przedmiot: nauczanie początkowe

 

Monografia liczby siedem      

 

Artykuł opublikowany w specjalistycznym serwisie edukacyjnym http://awans.szkola.net/

 

 



 


 

 

Agnieszka Szyszkowska

 

Przedmiot: nauczanie początkowe

 

 

Monografia liczby siedem – konspekt zajęć w klasie pierwszej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Czas trwania: 1 jednostka lekcyjna.

2. Ośrodek tematyczny: Zwierzęta wokół nas.

3. Temat dnia: Pomagamy ptakom.

4. Temat zajęć: Monografia liczby siedem.

5. Cele ogólne:

- kształtowanie pojęcia liczby naturalnej.

- rozwijanie myślenia matematycznego poprzez rozwiązywanie zadań tekstowych.

6. Cele szczegółowe:

Uczeń:

- rozumie pojęcie liczby siedem we wszystkich jej aspektach

- pisze cyfrę 7

- układa treść zadania do formuły matematycznej

- zna dni tygodni i ich kolejność

- porównuje liczby w zakresie 7

7. Metody: samodzielnych doświadczeń, pokaz.

8. Formy: indywidualna, zbiorowa jednolita.

9. Środki dydaktyczne: M. A. Szymańska ,,Już w szkole’’ – ćwiczenia do kształcenia zintegrowanego, kaseta magnetofonowa z muzyką do zabaw ruchowych – U. Bissinger – Ćwierz ,,Muzyka i ruch dla każdego’’ wyd. Klanza, liczby w kolorach, kartoniki z liczbami, tekst wiersza J. Brzechwy ,, Tydzień’’.

 

Przebieg zajęć:

1.    Powitanie.

2.    Sprawdzenie pracy domowej.

3.    Rachunek pamięciowy:

- nauczyciel podaje działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 6 np. 3+1, a uczniowie pokazują kartoniki z wynikiem

- nauczyciel pokazuje kartonik z liczbą 6, 5, 4. Uczniowie pokazują przykładowe składniki tych liczb. Rozkładają liczby na 2 i 3 składniki.

- nauczyciel pokazuje kartonik z liczbą 3, 2, 4 uczniowie podnoszą kartoniki z liczbą o 2 większą lub mniejszą.

4. Monografia liczby 7

Nauczyciel przypina na tablicy 6 sylwetek ptaków, uczniowie liczą głośno 1,2,3,4 itd.

Nauczyciel pyta:

Ile jest ptaków?

Nauczyciel dokłada jeszcze jedną sylwetkę i pyta:

Ile ptaków jest teraz?

O ile więcej niż na początku?

Uczniowie układają 6 białych klocków, następnie poszukują jednego, który będzie miał długość 6.

Jaki ma kolor?

Uczniowie dokładają do niego 1 biały klocek i sprawdzają jaki kolor ma klocek długości 7.

Nauczyciel pokazuje planszę z cyfrą 7.

    5.Ćwiczenia w pisaniu cyfry 7.

Nauczyciel rozdaje kartonik z cyfrą  7, dzieci wkładają do foliowych koszulek i ćwiczą pisanie na folii.

- pisanie cyfry w ćwiczeniu: ćwiczenie 1 i 4 str. 48

6. Utrwalanie nazw i kolejności dni tygodnia.

- nauczyciel czyta wiersz pt. ,,Tydzień’’

- dzieci wymieniają dni tygodnia i czynności, jakie te dni wykonywały

- nauczyciel układa na tablicy kartoniki z cyframi o 1 do 7

1.-------------------------

2.-------------------------

3.-------------------------

4.-------------------------

5.-------------------------

6.-------------------------

7.-------------------------

Uczniowie wymieniają dni tygodnia i umieszczają kartoniki z nazwą we właściwe miejsce.

Nauczyciel pyta:

- Jak nazywa się drugi dzień tygodnia, jak  czwarty, jak piąty itd.

- Którym dniem tygodnia jest niedziela, środa, poniedziałek itd.

7. Wykonanie ćwiczenia 3 str. 48

8. Zabawa ruchowa: ,,Czy znasz magiczną liczbę 7 ?’’ Urszula Bissinger – Ćwierz ,,Muzyka i ruch dla każdego’’ wyd. Klauza

9. Układanie treści zadania do ilustracji

Ćwiczenie 1 i 2 str. 48

10. Zabawa ,,Głoskomania’’

Siedzimy w kręgu. Uczniowie otrzymują kartoniki z nazwami dni tygodnia. Jedna osoba stoi w środku i głosuje nazwę jednego z dni tygodnia wypowiadając pierwszą głoskę wskazuje na siebie, a potem kolejne osoby w kręgu. Osoba na którą wypadnie ostatnia głoska wstaje i kontynuuje zabawę, a osoba ze środka zajmuje miejsce w kręgu.

11. Omówienie pracy domowej

Ćwiczenie 1 str. 15 – zeszyt ćwiczeń. 

 

 

Opracowała:

      Agnieszka Szyszkowska

Szkoła Podstawowa w Cegłowie

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin