Prawo górnicze i geologiczne- wykłady.docx

(40 KB) Pobierz

11.10.2012

Jerzy Górecki

Katedra geologia złożowa i górnicza p. 036

 

Prawo – określa pewne reguły postępowania, reguły pewnych zachowań mających zapewnić określony ład społeczny.

Prawo stanowione – musi kontrolować zachowania ludzkie, dzieli pewne i dobra i obciążenia, ma ono rozstrzygać konflikty.

W Polsce ustawy, rozporządzenia (prezydent, rada ministrów, poszczególni ministrowie) publikowane są w dzienniku ustaw. Zarządzenia (prezydent, premier, poszczególni ministrowie) i uchwały rady ministrów publikowane są w monitorze polskim. Zarządzenia wojewodów ogłaszane w dziennikach urzędowych poszczególnych województw.

 

Wykładnia prawa może jej dokonać tylko ktoś kto ją wydał. Może być organ upoważniony do wykładni.

 

JEDNE Z WAŻNIEJSZY USTAW

Prawo ochrony środowiska,

Prawo wodne,

Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych,

Ustawa o ochronie przyrody

Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa…

 

W każdej ustawie pojawia się zakres funkcjonowania ustawy. Mówi to o tym co ustawa określa.

USTAWA omawiana

1.       Określa prace geologiczne (wszystko co robimy podczas pracy)

2.       Wydobywanie kopalin ze złóż

3.       Podziemne bezzbiornikowe magazynowanie substancji – PBMS

4.       Podziemne składowanie odpadów – PSO

5.       Określa wymagania w zakresie ochrony kopalin (złóż), wód podziemnych oraz innych elementów środowiska

Dodatkowo powiedziano że niektóre przepisy ustawy stosuje się do paru innych rzeczy np. problem budowy lub rozbudowy systemu odwadniania kopalni (gdy kopalnia zostanie zlikwidowana dalej trwają prace zabezpieczające)

Gdy stosuje roboty górnicze – prawo geologiczne i górnicze działa, tak samo w przypadku likwidacji obiektów. Prace te sa niekoncesjonowane

 

Ustaw się nie stosuje:

1.       Do korzystania z wód w zakresie uregulowanych odrębnymi przepisami (chodzi o korzystanie z wód podziemnych, nie stosuje się bo mamy prawo wodne

2.       Płytkie otwory wiertnicze i wkopy do 30m jeśli służą wykorzystaniu ciepła  ziemi (ale musi się to dziać poza istniejącymi obszarami górniczymi)

3.       Do nauk i badań bez wykorzystania robót górniczych

4.       Do ustalenia warunków geotechnicznych robót budowlanych bez robót geologicznych

5.       Wydobywanie kruszywa w zakresie niezbędnych prac związanych z powodzią ale tylko w czasie klęski żywiołowej.

 

Powrót do problemu wód w ustawie:

·         kopalinami nie są wody z wyjątkiem wód leczniczych, termalnych i solanek. (dla tych wód działa prawo górnicze i geologiczne)

woda lecznicza – woda podziemna która nie działa farmakodynamicznie, woda o mineralizacji ogólnej nie mniej niż 1000 mg/l.

woda geotermalna – musi mieć 20 C na wypływie

solanki – wody o zawartości rozpuszczonych składników mineralnych powyżej 35g/l

·         wody lecznicze, solanki i geotermalne pochodzące z odwadniania kopalń nie są kopalinami

 

Dane geologiczne – to co zaobserwowaliśmy, pomiary, kartowanie itd.

Informacja geologiczna – wszystkie dane i próbki geologiczne wraz z wynikami ich przetworzenia i interpretacji. (informacja geologiczna jest własnością państwa i trzeba za nią płacić)

Kopalina wydobyta – całość kopaliny odłączonej od złoża

Obszar górniczy (OG) – jest to przestrzeń w granicach której przedsiębiorca może wydobywać kopaline, składować ją, prowadzić roboty górnicze niezbędne do wykonywania koncesji.

Teren górniczy (TG) – jest to przestrzeń objęta przewidywanymi szkodliwymi wpływami działalności górniczej

Praca geologiczna – to wszystko co geolog wykonuje

Roboty geologiczne – to czynności w ramach prac geologicznych wykonywane poniżej powierzchni terenu (także przy użyciu robót strzałowych) np. wkop badawczy, szybik, otwory geofizyczne, otwory wiertnicze

Zakład górniczy – to wszystko znajdujące się w obrębie zakład, kopalnie itd. Oprócz zakładu przeróbczego wyłączając z tego zakład przeróbczy węgla kamiennego

Złoże naturalne nagromadzenie kopaliny to naturalne nagromadzenia minerałów, skał i innych składników mineralnych których wydobywanie może przynieść korzyść gospodarczą.

 

Rozróżnianie problemu opinii od uzgodnienia

Opinia – jest to wyrażenie poglądów w stronie prawa, nie musza mieć jednego poglądów

Uzgodnienie - musza mieć jeden pogląd, na jakiejś podstawie

 

Własność górnicza, użytkowanie górnicze i wejście w koncesjonowanie

Prawo Własności górniczej ma skarb państwa – złoża objęte własnością górniczą:

- złoża węglowodorów

- metan towarzyszący pokładom węgla

- węgiel kamienny

- węgiel brunatny

- rudy metali

- rudy pierwiastków promieniotwórczych

- siarka rodzima

- sól kamienna

- Sole potasowe i magnezowo-potasowe

- gipsy i anhydryty

- kamienie szlachetne

-wody lecznicze, termalne i solanki

 

Wszystkie złoża pozostałe są objęte prawem własności nieruchomości gruntowej (jeśli pod Twoja działką coś jest z poza listy jest Twoje)

 

Umowa o użytkowanie górnicze – umowa pisemna na okres do max 50 lat,

 

Polska geologia jest umocowana administracyjnie w ministerstwie środowiska. Przy ministrze środowiska działa główny geolog kraju. Znajduje się tam główny departament koncesji geologicznej.

 

www.mos.gov.pl/dgikg/prawo

www.wug.gov.pl


18.10.2012

 

Kto jakich koncesji udziela w obrębie art1 czy kolejnych

Koncesji udziela się na czas oznaczony. Okres na który można udzielić koncesji to od 3 do 50 lat.

 

Minister środowiska – poszukiwanie i rozpoznawanie złóż objętych własnością górnicza, wydobywanie kopalin objętych wartością górniczą, magazynowanie i składowanie substancji czy odpadów, koncesje morskie.

 

Starosta – działa w zakresie koncesji wydobywczych na złoża nie duże. Powierzchnia złoża nie przekracza 2ha, wydobycie rocznie nie wynosi więcej niż 20 000 m3 i nie używane są środki strzałowe.

 

Marszalek województwa – koncesje wydobywcze w zakresie kopalin objętych nieruchomością gruntową, koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie solanek oraz wód termalnych i leczniczych.

 

 

Procedura koncesyjna obejmuje sprawy związane z opiniami i uzgodnieniami. Poszukiwanie czy rozpoznawanie złoża wymaga opinii (nie musi być pozytywna) wójta burmistrza czy prezydenta miasta. Wydobywanie  kopalin i magazynowanie i składowanie wymagane jest uzgodnienie koncesji  musi być to samo zdanie). Jeśli nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego które jest wymagane jest studium przestrzennego zagospodarowania gminy.

Uzgadnia się koncesje z ministrem gospodarki jeżeli chodzi o kopalin własności górniczej czyli te największe np. węgiel brunatny. Opinia prezesa państwowej agencji atomistyki w razie składowania odpadów promieniotwórczych itp.

 

Jeśli staramy się o koncesje należy przedstawić organowi wniosek koncesyjny na poszukiwanie i rozpoznanie o kształcie określonym ustawą. Musi być określony stan prawny nieruchomości na której ma się odbywać działalność, profile otworów rozpoznawczych,  podać obszary ujęte ochroną środowiska, sposób przeciwdziałania ujemnemu wpływu działalności na środowisko, różne wyciągi i dowody z rejestrów, projekt robót geologicznych. Krótka informacja o celu, zakresie prac geologicznych, technologiach jakie będą stosowane. Projekt robót geologicznych

We wniosku koncesyjnym na wydobywanie – wielkość złoża i możliwości wydobycia, stopień zamierzonego wykorzystania zasobów złoża, co będzie robione z kopalinami towarzyszącymi lub współwystępującymi pierwiastkami użytecznym, propozycja projektowanego obszaru i terenu górniczego, geologiczne i hydrogeologiczne warunki wydobycia, dowody istnienie prawa wnioskodawcy do nieruchomości gruntowej, dowody na wykorzystanie prawne informacji geologicznej, projekt zagospodarowania złoża.

 

Czy organ koncesyjny może odmówić udzielenia koncesji??

Może, gdy wchodzi w grę ochrona środowiska, racjonalne gospodarowanie złożem, bezpieczeństwo państwa, własność nieruchomości.

 

Rejest OG prowadzony przez państwowa służba geologiczną.

Możliwe jest przeniesienie koncesji, istota jest potwierdzenie przez tego który przejmuje koncesje wszystkich obowiązków oraz likwidacje zakładu górniczego.

Usprawniono postępowania koncesyjne. Gdy liczba stron postępowania jest większa niż 20, strony mogą być zawiadamiane o decyzjach przez obwieszczenie lub w inny racjonalny sposób.

 

Regulacje odnośnie wygaśnięcia i cofnięcia koncesji. Koncesja wygasa gdy upłynie czas a jaki została wydana, gdyby stała się bezprzedmiotowa, umarł przedsiębiorca który był właścicielem koncesji, gdyby ktoś się zrzekł koncesji.

 

UPRAWNIENIA

Wszystkie czynności polegające na wykonywaniu dozorowaniu musza być prowadzone przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

 

Kwalifikacja w obrębie geologii – uprawnienia nadawane przez Ministra środowiska

10 kategorii kwalifikacji wykonywania i dozorowania i kierowania:

1.       Dotyczy poszukiwania i rozpoznawania złóż węglowodorów

2.       Złoża kopalin stałych objętych własnością górniczą – poszukiwanie i rozpoznawanie (nie wchodzi ropa, wody lecznicze termalne i solanki , gaz) obejmuje też podpunkt 3.

3.       Poszukiwanie i rozpoznawanie kopalin objętych prawem nieruchomości gruntowych (mniejszy zakres).

4.       Hydrogeologiczne (duży zakres) – poszukiwanie i rozpoznawanie zasobów wód podziemnych w tym wód leczniczych termalnych i solanek, odwadnianie kopalń i budynków, w tym podpunkt 5

5.       Hydrogeologia (mniejszy zakres) – to samo tylko bez wód termalnych leczniczych i solanek

6.       Geologia inżynierska -  zagospodarowanie przestrzenne, posadowienia obiektów budowlanych , podziemne składowanie

7.       Geologia inżynierska 0 to samo ale nie obejmuje posadowienia obiektów budowlanych zakładów górniczych i budownictwa wodnego.

8.       Wykonywanie prac kartografii geologicznej wraz z projektowaniem i dokumentowaniem tych prac

9.       Geofizyka – kierowanie i wykonywanie w terenie badan geofizycznych, badania sejsmiczne i geofizyka wiertnicza z wykorzystanie materiałów budowlanych

10.   Geofizyka – bez sejsmiki i geofizyki wiertniczej

 

Kategorie wydawane przez marszałka województwa

11.   Dozór geologiczny nad pracami geologicznymi z wyjątkiem prac geologicznych

12.   Kierowanie w terenie robotami poza granicami obszaru górniczego, bez środków strzałowych dla otworów mniejszych niż 100m.

 

Ustawa mówi o wykształceniu wyższym, obowiązkowej praktyce, praktykę dodatkową.

Gdy masz uprawnienie geologa górniczego tzn. że masz uprawnienia  w kierownictwie dozoru ruchu w kopalniach odkrywkowych lub innych zakładów górniczych. 

Odbycie 3 letniej praktyki zawodowej przy dokumentacji itp. Odbycie praktyki zawodowej przy wykonywaniu dozoru prac geologicznych , udział przy sporządzaniu w trakcie praktyki dwóch projektów robot geologicznych i trzech dokumentacji geologicznych.

Dz.U.11.275.1629

Dz.U.11.275.1629

 

 

10.25.2012 – Wykład 3

 

We wnioskach o koncesje udzielana przez starostę na wydobycie nie dołącza się projektu planu ruchu. Dopiero po uzyskaniu koncesji starosta określa.

 

Funkcjonowanie organów administracji geologicznej, organów nadzoru górniczego i państwowej służba geologicznych itp.

 

Te wszystkie organy które wykonują nadzór i kontrole mogą całodobowo za okazaniem legitymacji służbowej mogą wejść do każdego zakładu górniczego.  Organy nadzoru mogą żądać pomocy policji gdyby był stawiany opór przy wejściu, osoby te nie mogą być przeszukane. Organy te muszą tylko przestrzegać przepisów bhp dla danego zakładu górniczego. Maja prawo dostępu do wszystkiego np. dostęp do wyrobisk, maszyn, przesłuchiwań, wylegitymowania, dokumentacji, książek kontroli.

 

Organy administracji geologicznej:

- Minister środowiska

- Marszałek wojewódzki

- Starości powiatowi

 

Czym te organy się zajmują??

1.       Podejmują rozstrzygnięcia i czynności niezbędne do funkcjonowania ustawy, w tym przyznawania koncesji. Tzn. czy zakłady górnicze itd. Funkcjonują zgodnie z ustawą

2.       Projektowanie robót geologicznych i sprawdzają oraz zatwierdzają dokumentacje geologiczną

 

Co może się stać jeśli organy administracji geologicznej że działalność zakładu narusza ustawę??

              Organ na drodze administracyjnej wstrzymuje odpowiednia działalność i nakazuje usunięcie błędu i nakazuje poprawić to zgodnie z ustawą. Maja one rygor natychmiastowej wykonywalności.

 

Ustawa wprowadza instancyjność.

- starosta jako pierwsza instancja – sprawy związane z udzielaniem koncesji, problem wód – jeśli nie przekraczają 50 m/24h to starosta wydaje pozwolenia na ujęcie wód, badanie warunków hydrogeologicznych na potrzebę gminy czy posadowienia budynków budowlanych w obrębie gminy, odwodnienie nie większe niż 50m /24h. Pewne warunki hydrologiczne.

 

- minister środowiska jako pierwsza instancja – udzielanie koncesji, obszary morskie rzeczpospolitej (koncesja), sprawy regionalnych badan hydrogeologicznych, określa warunki hydrogeologicznych w z wiązka z obszarem ochronnym dla wód podziemnych, obszary dla składowania odpadów podziemne, regionalne prace kartografii,   otwory wiertnicze do rozpoznania głębokiego podłoża nie związane z dokumentowaniem złoża, obiekty budownictwa wodnego jeśli obiekty przekraczają 5m,

 

- marszałek robi resztę

 

Państwowa służba geologiczna

Pełni funkcje PIG-PIB państwowy instytut geologiczny – państwowy instytut badawczy

Pig powstał w Polsce w latach 20. Pod nazwa Instytut geologiczny funkcjonował po wojnie.

PIG ma strukturę administracyjna podzielona po całym kraju w zależności od geologii regionu.

 

Czym się zajmuje Państwowa służba geologiczna ??

Inicjuje , wykonuje pewne działania zmierzające do rozpoznania budowy geologicznej kraju. (zakres badan podstawowych). Obowiązki związane z ochroną środowiska. Gromadzi , przetwarza, i udostępnia dane geologiczne. System MIDAS – informacje o udokumentowanych złożach. W Polsce jest oko 12 tys. Udokumentowanych złóż. Sporządzanie całorocznego bilansu krajowego zasobności. Przygotowuje materiały do przetargów,  wszystkie badania z zakresu georóżnorodności.

              Ustawa dopuszcza że pewne zadania mogą być podzlecone jednostkom organizacyjnym które w zakresie działalności mają pozwolenie na jej prowadzenie.

              Minister nadzoruje prace państwowej służby geologicznej i wymaga od niej projektowania, rozliczania się,

             

Organy nadzoru górniczego

Kto jest organem ??

- prezes wyższego urzędu górniczego  - WUG (siedziba Katowice)

- dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych - OUG

- dyrektor specjalistycznego urzędu górniczego – SUG (siedziba Katowice)

 

W obrębie owych organów występuje dużo departamentów.

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin