POLSKA_MOJA_OJCZYZNA-scenariusz.doc

(25 KB) Pobierz

                                                       

       Scenariusz do zajęcia zintegrowanego ,,POLSKA MOJA OJCZYZNA''

Wykorzystanie literatury dziecięcej w procesie kształtowania postaw patriotycznych dzieci.

 

 

Cele ogólne :

 

- zapoznanie z utworem ,,Bór i Gaik,, J. M. Czarnecki ( fragment ),

- utrwalenie wiadomości o Polsce ,

- kształcenie  przynależności do swojej ojczyzny ,

- nabywanie umiejętności współpracy w zespole ,

 

 

Cele operacyjne :

 

- dokona analizy i syntezy słuchowo- wzrokowej ,

- uważnie słucha tekstu ,

- wypowie się nt. opowiadania ,

- rozwija umiejętność dialogu ,

- zna podstawowe pojęcia na mapie ,

- ma świadomość przynależności narodowej ,

- rozumie pojęcia : godło, flaga, granica, Wisła, Bałtyk, Tatry, stolica ,

-wymieni dawne stolice Polski ,

- współpracuje w zespole ,

- rozwija ekspresję twórczą.

 

 

Forma pracy :

 

- z całą grupą ,

- zespołowa ,

 

Pomoce :

 

Opowiadanie ,, Bór i Gaik '' , teatrzyk, sylwety, krzyżówka, flaga Polski, ( i małe flagi dla każdego dziecka ), mapa Polski, godło, wiersz ,, Barwy ojczyste"- Cz. Janczarski, ,,Katechizm młodego Polaka "- St. Bełzy -wersja muzyczna, piosenka p.t. ,, Piękny jest nasz kraj " , 4 elementy mapy Polski do pracy zespołowej. 

 

 

PRZEBIEG :

 

 

1. Rozwiązywanie krzyżówki = hasło : Polska.

2. Teatrzyk sylwet na podst. opow. ,, Bór i Gaik" z  udziałem dzieci.

3. Rozmowy nt. opowiadania.

4. Zabawa ruchowa ,, Zwiedzamy Polskę" do piosenki pt. ,,Piękny jest nasz kraj".

5.Wspólna recytacja wiersza p.t. ,, Barwy ojczyste".

6. Praca z mapą Polski - utrwalenie wiadomości.

7. ,,Katechizm młodego Polaka " - wspólny śpiew z flagą Polski.

8. Praca plastyczna ,, Nasza Polska "- w 5 zespołach.

9. Indywidualne zabawy w teatr z pacynkami Bora i Gaika.          

 

                                                                     

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin