PICIE_ALKOHOLU_PRZEZ_KOBIETY_W_CIˇŻY_-_Wyniki_badań.doc

(49 KB) Pobierz
PICIE ALKOHOLU PRZEZ KOBIETY W CIĄŻY

PICIE ALKOHOLU PRZEZ KOBIETY W CIĄŻY
Wyniki badań 

¨ Wyniki badania przeprowadzonego przez PBS na zlecenie PARPA w 2005 r. *

·         Co trzecia kobieta (33%) w wieku prokreacyjnym (18-40 lat) piła alkohol
w czasie ciąży.

·         Najczęściej spożywały alkohol w czasie ciąży kobiety z wykształceniem średnim, najrzadziej z wykształceniem podstawowym.

·         Najwięcej pijących w czasie ciąży kobiet jest w małych i średnich miastach – najmniej w dużych aglomeracjach i na wsiach.

·         Spożywanie alkoholu w czasie ciąży zależy też od stosunku do wiary ciężarnej kobiety. Osoby wierzące i praktykujące w zdecydowanie mniejszym stopniu (12%) niż osoby niewierzące lub wierzące, ale niepraktykujące (31%) spożywały  alkohol w czasie ciąży.

·         Kobiety spożywające alkohol w czasie ciąży najczęściej piły głównie lżejsze alkohole: piwo (45%) lub wino (42%). Wódkę w czasie ciąży spożywało 8% kobiet.

·         Zdecydowana większość kobiet ciężarnych (69%), nie była przez nikogo zachęcana do spożywania alkoholu.

·         Wśród tych kobiet, które były zachęcane do spożywania alkoholu namawiającymi byli najczęściej znajomi (14%) lub ktoś z rodziny (8%). Zdarzało się, że namawiającym do picia był lekarz (2%).

·         Niemal dwie trzecie kobiet w ciąży nie było ostrzeganych przez lekarzy przed negatywnymi konsekwencjami picia alkoholu w czasie ciąży.

·         Wśród tych ostrzeganych przez lekarza najczęściej ostrzegane były kobiety
z najmłodszego pokolenia 18-40 lat (26%) oraz mieszkanki wsi (25%). Najrzadziej mieszkanki małych miasteczek (tylko 10%).

·         Zdecydowana większość badanych (88%) jest zdania, iż nawet niewielka ilość alkoholu wypitego przez kobietę w ciąży może mieć negatywny wpływ na zdrowie jej dziecka.

·         Najczęściej zgadzają się z tym stwierdzeniem kobiety starsze (w wieku 60 lat
i więcej – 91%) oraz abstynentki (93%). Stosunkowo rzadziej, są to osoby mieszkające w małych miastach (82%) i niewierzące (81%).

·         Kobiety, które w trakcie ciąży nie spożywały alkoholu, w większości (93%) uznają, że picie alkoholu w czasie ciąży jest szkodliwe dla dziecka, podczas gdy w grupie kobiet, w której zdarzało się spożywać alkohol, gdy były w ciąży, pogląd ten podziela niewiele ponad połowa (53%).

* Badanie przeprowadzono w Sopocie w czerwcu i lipcu 2005 na reprezentatywnej próbie 1038 Polaków

¨Wyniki badania przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie Fundacji „Rodzić po Ludzku” w 2005 r. **

·                      Polacy są przekonani o szkodliwym wpływie alkoholu na kobiety w ciąży. Jednocześnie znajomi, media i lekarze informują, iż spożywanie niewielkich ilości czerwonego wina ma dobroczynny wpływ na przyszłe matki - wynika z sondażu Ipsos, zrealizowanego w marcu 2005. na zlecenie Fundacji Rodzić po Ludzku.

·                      Niemal jedna trzecia (31,7 proc) badanych, przez Ipsos Polaków spotkała się z opinią, iż kobieta w ciąży powinna spożywać regularnie niewielkie ilości czerwonego wina. Ponad dwa razy więcej ankietowanych (64,5 proc) nigdy o tym nie słyszało. Ankietowani na pytanie, gdzie spotkali się z twierdzeniem, iż picie małych ilości czerwonego wina jest wpływa korzystnie na kobiety w ciąży, wskazywali najczęściej informacje uzyskane od znajomych lub członków rodziny (45,7 proc). Źródło wiedzy w tej kwestii były także artykuły prasowe (22,5 proc) i audycje radiowe i telewizyjne (22 proc). Co ciekawe prawie 16 proc badanych Polaków wskazało na lekarza.

         

·                      Ponad dwie trzecie - pytanych przez ankieterów Ipsos - Polaków (83 proc) spotkało się z informacją, że nawet najmniejsza ilość alkoholu spożyta przez kobietę w ciąży może być niebezpieczna i stanowić zagrożenie dla normalnego i bezpiecznego rozwoju płodu, a co za tym idzie i dziecka. Tylko 14,2 proc nic o tym nie wiedziało. Spośród ankietowanych, którzy spotkali się z opinią o szkodliwości spożywania alkoholu w ciąży, ponad dwie trzecie (77,5 proc) jest przekonane o słuszności tego twierdzenia. Tylko 14,6 proc. uważa taką opinię za przesadzoną.

·                      Biorąc pod uwagę stopień świadomości Polaków w kwestii szkodliwego wpływu alkoholu na ciążę, musi zastanawiać fakt, iż jedna trzecia ankietowanych kobiet (33,5 proc), które urodziły jedno, lub więcej dzieci, przyznaje się do spożywania niewielkich ilości trunków. Pocieszające jest jednak to, iż prawie dwie trzecie (62,9 proc) spośród badanych Polek pozostawało w tym czasie w całkowitej abstynencji.

** Badanie przeprowadzono pomiędzy 5 a 9 marca  2005 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków w wieku 15 i więcej lat. Statystyczny błąd oszacowań dla tej liczebności pozostaje nie większy niż (+/-) 3,2% na poziomie ufności 0,95.

¨ Badania światowe (wybór)

·                      Badania przeprowadzone w Czechach wskazują, że 3/4 kobiet w Czechach pije alkohol. 1/3 z nich kontynuuje picie alkoholu podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży, a 16% pije nawet do 6 miesiąca[1].

·                      W Niemczech co roku rodzi się około 2200 dzieci z FAS. Dodatkowo liczbę  dzieci z niepełnoobjawowym FAS, m.in. takich, które nie posiadają anomalii fizycznych, ale które są opóźnione umysłowo i u których występują zaburzenia zachowania szacuje się rokrocznie na 10 000 – 15 000[2].

·                      We Francji i Anglii ponad 6 000 dzieci przychodzących na świat każdego roku cierpi z powodu wad fizycznych i szkód psychicznych spowodowanych przez to, że będąc w łonie matki, chcąc nie chcąc, były one biernymi konsumentami alkoholu[3].

·                      Co roku w USA rodzi się 5 000 dzieci z FAS, dziesięć razy więcej rodzi się z „lżejszymi” formami uszkodzeń spowodowanych przez picie matek w czasie ciąży. FAS występuje częściej niż zespół Downa i jest wiodącą przyczyną chorób umysłowych[4].

 

Źródło: „Ogólnopolska kampania edukacyjna Ciąża bez alkoholu - materiały dla gmin - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Warszawa, lipiec 2007r. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


[1] Źródło:(Kukla i współprac., 1999).

 

[2] Źródło: http://fasalcoholembryopathie.freeservers.com

[3] Źródło: http://www.fasaware.co.uk/news.php

[4] Źródło: http://www.fas.edu.pl

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin