Scenariusz eksperymenty z woda(1).doc

(27 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia prowadzonego w grupie dzieci mieszanych wiekowo

Scenariusz zajęcia prowadzonego w grupie dzieci mieszanych wiekowo

 

Temat kompleksowy:

„ Jestem częścią przyrody czuję się za nią odpowiedzialny ”

Temat zajęć:

„ Skąd się bierze woda – eksperymentujemy z wodą i wyciągamy wnioski ”

 

Forma organizacji pracy: - zespołowa, grupowa

 

Forma aktywności dzieci: - eksperyment

 

Metody : - czynna – odkrywanie, przeżywanie, działanie; słowna; oglądowa.

 

                  Metoda Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona 

 

Cel: - wyzwolenie  wielostronnej aktywności dzieci przez przyswajanie, 

          odkrywanie, przeżywanie, działanie.

Dziecko: 

-         zna właściwości wody,

-         zna własne ciało,

                -    wie jakie ma znaczenie woda w życiu człowieka,

-         posiada dużo wiadomości na temat świata,

-         wie że należy dbać o środowisko,

-         umie myśleć logicznie i samodzielnie,

-         potrafi odczytać zdania, wyrazy, wyrazy ułożone z sylab, przyporządkować do ilustracji,

-         wie jak należy współdziałać i współpracować w zespole,

Zagadnienia realizowane:

-         poznanie obiegu wody w przyrodzie,

-         rozumienie, że bez wody nie ma życia,

-         uczenie się wykorzystywania właściwości wody dla prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych.

-         rozumie że należy oszczędnie gospodarować wodą,

Pomoce: -   śnieg, woda, lusterko, naczynie z wodą, kubeczki z wodą do picia  

                    elementy do demonstracji obiegu wody, napisy do globalnego 

                    czytania, puzzle obrazkowo - wyrazowe,  kropelka wody wycięta z  

                    przeźroczystej folii, znaczki – kody, tekst,  wiersza, płyta z               

                    nagraniem muzyki do zabawy i metody   P.Dennisona.

 

 

Przebieg zajęcia:

 

1.Wprowadzenie do zajęcia – wiersz pt. „Kto tam ?” (W. Faber).

2. Ćwiczenia gimnastyki mózgu:  ●  picie wody,

                                                      ●   kapturek myśliciela,

                                                      ●   słoń,

3. Nauczycielka zaprasza dzieci do stolika, chętne dziecko za pomocą zmysłu    

   dotyku odgaduje co znajduje się w tajemniczym pojemniku (śnieg).

- umieszczenie śniegu w szklanym naczyniu - naklejenie napisu śnieg. 4.Obserwacja topnienia śniegu i powstawania wody – wyciąganie wspólnych   

    wniosków:

-         czy śnieg jest wodą?

-         jak myślicie dlaczego śnieg tak szybko topi się w sali ?

-         skąd się bierze woda ?

-         czy taką wodę możemy pić ?

5. Eksperyment z parowaniem – nauczycielka wlewa do naczynia gotującą się 

    wodę, przykrywa ją talerzem. Para  unosząca się do góry  

   tworzy „chmury”.

-         Z pary tworzą się krople, które w postaci deszczu, po ochłodzeniu, spadają na ziemię.

-         Teraz położymy na naczyniu lustro i sprawdzimy, co się stanie.

         Na lustrze widać krople pary - deszczu.

      -  Umieszczenie metryczki z napisem – para.

6. Zapoznanie dzieci z obiegiem wody w przyrodzie - jak wędruje woda ?

    Wykorzystanie sylwet- elementów – chmury, słońce, rzeka , rośliny,  chmura  

    deszczowa.

-         po jednej stronie ilustracji pada deszcz, a po drugiej świeci słońce.

-         pada deszcz, a krople wody parują.

-         czy my widzimy krople ?- wyciąganie wniosków.

-         komu potrzebna jest woda ?

-         Umieszczenie podpisów: deszcz, para, słońce, krople, chmury – odczytywanie napisów

7. Improwizacja ruchowa – „rzeka”.

8. Zaproszenie dzieci do pracy w zespołach  - prośba kropelki wody – 

    odczytanie o co prosi kropelka wody.

-         dobieranie  odpowiednich podpisów do ilustracji,

-         dobieranie zdań do obrazków,

-         składanie puzzli „ kropelka” według wzoru, dobranie podpisu,

-         składanie  wyrazów z sylab, rozwiązaniem obrazek na odwrocie.

9. Umieszczenie prac w widocznym miejscu w sali.

 

                    mgr Marzena Sadurska

Miejskie przedszkole Nr 9

Im. Jana Brzechwy

Jarosław

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin