Wyk-ad - Drewno.doc

(1922 KB) Pobierz
Drewno - to surowiec otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego ro-dzaju sortymenty

 

WYKŁAD – DREWNO W BUDOWNICTWIE

Drewno - to surowiec otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty. Drewno zajmuje przestrzeń pomiędzy rdzeniem, a warstwą łyka i kory.



Drzewo

             

Rysunek 1. Przekrój poprzeczny drzewa

Rekonstrukcja

Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. W Polsce, w grodzie Biskupin wszystkie domy, urządzenia obronne i wiele przedmiotów wyposażenia i codziennego użytku było wykonane z drewna. Przez tysiąclecia budowano z drewna ściany, stropy i dachy. Drewna używano do wykonania narzędzi, naczyń a także do ogrzewania i oświetlania pomieszczeń (łuczywo). Obecnie drewno znajduje zastosowanie jako materiał na podłogi, boazerie, do wykonania więźb dachowych, ogrodzeń i pergoli, mebli i zabawek. Odpady powstałe przy produkcji różnych sortymentów drewna są wykorzystywane do produkcji płyt pilśniowych i wiórowych, które także są materiałem do wykonywania wielu przedmiotów spotykanych i używanych każdego dnia.

Podstawowymi pierwiastkami wchodzącymi w skład drewna są: węgiel (49,5%), tlen (43,8%), wodór (6,0%), azot (0,2%) i inne. Tworzą one związki organiczne: celulozę, hemicelulozę i ligninę, są to związki podstawowe. Ponadto w drewnie występują też: cukier, białko, skrobia, garbniki, olejki eteryczne, guma oraz substancje mineralne, które po spaleniu dają popiół. Skład chemiczny zależy od rodzaju drzewa, klimatu, gleby itp. Właściwości fizyczne drewna:

·         barwa drewna krajowego nie odznacza się tak duża intensywnością, jak niektórych gatunków egzotycznych (mahoń, palisander). Drewno z drzew krajowych ma barwę od jasnożółtej do brązowej.

·         gęstość objętościowa drewna - zależy od jego wilgotności, rodzaju drzewa z którego jest otrzymane. Przy wilgotności 15% waha się przykładowo od 470 - 480 kg/m3 dla świerku do 810-830 kg/m3 dla grabu. (Wartości przykładowe dla innych gatunków: sosna 540-550 kg/m3, dąb 700-710 kg/m3, buk 720-730 kg/m3, jesion 740-750 kg/m3).

Tabela 1. Gęstość ważniejszych gatunków drewna (dla wilgotności 15%)

Gatunek

Gęstość objętościowa [g/cm3]

Gatunek

Gęstość objętościowa [g/cm3]

Sosna

Świerk

Jodła

Modrzew

Dąb

Wiąz

0,55

0,47

0,45

0,69

0,71

0,68

Jesion

Buk

Olcha

Brzoza

Klon

Topola

0,75

0,73

0,53

0,65

0,66

0,45

·         higroskopijność - to skłonność materiału do wchłaniania wilgoci z powietrza. Drewno zawsze wchłania wilgoć lub oddaje ją do pomieszczenia tak długo, aż osiągnie stan równowagi pomiędzy własną wilgotnością a wilgotnością otoczenia. Drewno stosowane w miejscach o dużej wilgotności powinno być zabezpieczone przed jej wchłanianiem.

·         połysk - związany jest z twardością drewna i gładkością powierzchni. Połysk najbardziej jest widoczny w przekroju promieniowym

·         rysunek drewna - różni się w zależności od przekroju, barwy drewna, wielkości przyrostów, sęków itp.

·         zapach - każdy gatunek drewna ma swój specyficzny zapach. Pochodzi on od znajdujących się w drewnie żywic, olejków eterycznych, garbników itp. Z biegiem lat, drewno traci zapach.

·         przewodność cieplna - drewno źle przewodzi ciepło, zatem jest dobrym izolatorem. Oczywiście współczynniki przewodności cieplnej zależą od rodzaju drzewa i stopnia wilgotności drewna.

 

 

Tabela 2. Współczynniki przewodzenia ciepła wybranych rodzajów drewna [5]

Rodzaj drewna

Współczynnik przewodzenia ciepła
[W/(m.oC)]

Jodła

Świerk

Sosna

Modrzew

Buk

Jesion

Dąb

Grab

0,14

0,15

0,17

0,17

0,21

0,22

0,22

0,23

·         wilgotność - zależy od warunków w jakich drewno się znajduje i ma znaczny wpływ na pozostałe właściwości drewna. Bezpośrednio po ścięciu wilgotność drewna wynosi ponad 35%, ale może być znacznie większa. Drewno w stanie określanym jako powietrzno-suche (wyschnięte na wolnym powietrzu) ma wilgotność około 15 - 20%, przechowywane w suchych pomieszczeniach - ma wilgotność 8 - 13%. Duża wilgotność drewna bywa powodem paczenia się wyrobów, stwarza warunki sprzyjające rozwojowi grzyba. Gdyby drewno zostało wysuszone do wilgotności 0% stałoby się materiałem łatwo pękającym i kruchym. Praktycznie nie byłoby można wykonać z takiego drewna żadnej konstrukcji czy przedmiotów użytkowych.

·         skurcz i pęcznienie - drewno wilgotne podczas suszenia zawsze kurczy się, podczas nasiąkania wodą pęcznieje. Podczas skurczu drewno pęka i paczy się. Dlatego konstrukcje drewniane (więźby, ramy okienne, listwy boazeryjne itp.) powinny być przygotowywane z drewna już wysuszonego, do takiej wilgotności, w jakiej będzie ono użytkowane. (Najczęściej używa się do wykonania elementów konstrukcyjnych drewna w stanie powietrzno-suchym).

Rysunek 2. Paczenie się drewna przy wysychaniu na skutek anizotropii i skurczu

 

Intensywność pęcznienia czy kurczenia się zależy od przekroju drewna i wynosi w kierunku stycznym 6-13%, promieniowym – 3-5%, a wzdłuż włókien – 0,1-0,8%

Wielkość spęcznienia objętościowego dla wybranych gatunków drewna przedstawia wykres 2.

Wykres 1. Wielkość spęcznienia objętościowego dla wybranych gatunków drewna

Właściwości mechaniczne

·         drewno jest materiałem anizotropowym, jego wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie, zginanie zależy od kierunku działania sił w stosunku do włókien. Drewno znacznie łatwiej (ma większa wytrzymałość) przenosi siły działające wzdłuż włókien, wraz ze wzrostem kąta odchylenia tych sił od kierunku włókien wytrzymałość drewna zmniejsza się. W zależności od osiąganej minimalnej wartości wytrzymałości mechanicznej drewno dzieli się na klasy. Przykładowe wartości wytrzymałości drewna przy wilgotności 15% podaje tabela 3:

Tabela 3. Cechy wytrzymałościowe drewna przy wilgotności 15%

Gatunek drewna

Wytrzymałość wzdłuż włókien

rozciąganie

ściskanie

zginanie

II

II

[MPa]

Sosna

102

3

46

8

85

Świerk

88

3

42

6

65

Jodła

82

2

39

4

61

Modrzew

105

2

46

6

82

Dąb

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin