Funkcjonowanie spółek kapitałowych - Garbarnia Brzeg S A.doc

(711 KB) Pobierz

Praca pochodzi z serwisu www.e-sciagi.pl

 

 

FUNKCJONOWANIE SPÓŁEK KAPITAŁOWYCH

NA PRZYKŁADZIE SPÓŁKI AKCYJNEJ

GARBARNIA BRZEG S.A.

 

 

 

   SPIS TREŚCI:

 

 

 

 

          Wstęp

1.        Pojęcie i klasyfikacja spółek

1.1     Klasyfikacja spółek kapitałowych

2.       Funkcjonowanie spółki akcyjnej na przykładzie Garbarni Brzeg S.A.

2.1     Podstawowe dane o Garbarni Brzeg S.A.

2.1.1  Powiązania kapitałowe i organizacyjne spółki

2.1.2  Kapitały i fundusze spółki

2.2       Dane o emisji

2.2.1  Czynniki powodujące wysokie ryzyko dla nabywców Akcji

2.3       Opis działalności gospodarczej

2.3.1   Informacje o otoczeniu „Garbarni Brzeg” S.A.

2.3.2   Charakterystyka głównych rynków zbytu „Garbarni Brzeg” S.A.

2.3.3   Organizacja w „Garbarni Brzeg” S.A.    

2.4      Zatrudnienie w „Garbarni Brzeg” S.A.

2.5      Inwestycje kapitałowe

2.5.1   Inwestycje kapitałowe w ostatnich trzech latach

3.        Bilans, rachunek zysków i strat oraz ocena działalności

           Garbarni Brzeg S.A.

3.1           Prognozy wyników finansowych spółki

3.2           Bilans oraz rachunek zysków i strat

          Wnioski - podsumowanie

          Bibliografia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WSTĘP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Głównym celem naszej pracy jest przybliżenie zasad funkcjonowania spółek kapitałowych na podstawie spółki akcyjnej. Praca ta ma na celu także zachęcić czytelników do inwestowania i grania na giełdzie.

   Mimo, że polski rynek kapitałowy ma już osiem lat, to jednak inwestowanie na giełdzie nie jest w naszym kraju zbyt popularne. Zainteresowanie tą formą pomnażania kapitału jest wciąż nikłe, rośnie – zwykle przejściowo – w okresach, gdy na rynku pierwotnym pojawiają się interesujące oferty nabycia akcji dużych, znanych firm, lub gdy kursy akcji wykazują silny wzrost. Potem sytuacja wraca do normy i zdecydowana większość otwartych rachunków inwestycyjnych pozostaje w bezruchu.

   W Polsce na temat giełdy i rynku kapitałowego pokutuje wciąż jeszcze wiele mylnych wyobrażeń, które przekazywane z ust do ust, a czasem również przez media, tworzą wokół inwestowania w papiery wartościowe atmosferę nieufności, pogłębiają nieporozumienia, prowadząc do niechęci. Do tego dochodzi brak rzetelnej wiedzy o funkcjonowaniu rynku kapitałowego i spółek kapitałowych oraz brak nawyków planowania inwestycji i oszczędności oraz doświadczeń w tym zakresie.

   Źródłem zysku giełdowych inwestorów nie są z góry ustalone odsetki od lokaty. Zyski płyną z inwestycji w papiery wartościowe, np. akcje emitowane przez spółki w celu zdobycia kapitału. Kupując akcje stajemy się współwłaścicielami majątku spółki. Zyskujemy tym samym, m.in., prawo do dywidendy, czyli udziału w zyskach wypracowanych przez przedsiębiorstwo.

   Inwestycje są mniej ryzykowne pod warunkiem, że dobrze wybierzemy spółkę, w której akcjach ulokujemy naszą gotówkę, aby to dobrze zrobić - musimy wpierw odpowiednio poznać strukturę funkcjonowania danej spółki kapitałowej w którą chcemy zainwestować nasze pieniądze.

   Na rynek kapitałowy trafiają akcje najprzeróżniejszych firm – banków, przedsiębiorstw budowlanych, produkcyjnych i handlowych. Notowane na giełdzie spółki różnią się jednak od siebie nie tylko rodzajem działalności, ale też np. wielkością obrotów i zysków, wartością księgową, czy kapitałem.

   Podstawowym czynnikiem uwzględnionym przy wyborze spółki powinna być „jakość zysków”. Na podstawie sprawozdań finansowych można w prosty sposób ustalić na czym przedsiębiorstwo zarabia. Sprawozdania finansowe pozwalają dodatkowo ocenić dynamikę sprzedaży.

   Aby zwiększyć szansę na zysk należy kupować akcję spółek o dobrych perspektywach i zdrowych finansach. Pierwsza analiza powinna więc dotyczyć branży, w której dana firma działa. Firma może być znakomicie zarządzana, ale jeżeli działa w złej branży, to trudno jej będzie uzyskać wzrost zysków w przyszłości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.POJĘCIE  I  KLASYFIKACJA  SPÓŁEK

 

Aby zapoznać się z funkcjonowaniem spółek kapitałowych należy najpierw poznać ogólną klasyfikację spółek i zasady ich funkcjonowania.

 

Spółka – zespół wspólników działających dla realizacji wspólnego celu gospodarczego.

Wspólnicy grupują środki, które każdy z nich przeznaczył na osiągnięcie tego wspólnego celu. Spółka jest formą przedsiębiorstwa. W Polsce rozróżnia się spółki: cywilne i handlowe.

 

Spółka prawa cywilnego – jest to najprostsza forma organizacyjna oparta na przepisach kodeksu cywilnego. Do podjęcia działalności w formie spółki cywilnej potrzebna jest pisemna umowa zawarta przez wspólników, która może być związana bez udziału notariusza. W umowie wspólnicy powinni zaznaczyć cel gospodarczy spółki, rodzaj wytwarzanych wyrobów, oraz wkłady jakie wspólnicy wnoszą do spółki. Przez zawarcie umowy wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez określone działanie. Działaniem tym może być wniesienie wkładu pieniężnego, świadczenie usług, wniesienie prawa do patentu lub lokalu. Istotną cechą spółki jest to, iż wspólnicy odpowiadają solidarnie swoim majątkiem osobistym za zobowiązania spółki. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej i dlatego prawnym właścicielem majątku spółki są wszyscy jej wspólnicy łącznie i niepodzielnie jako właściciele. Oznacza to również, iż spółka nie jest stroną w procesach sądowych, lecz powodami czy pozwanymi są zaś wspólnicy. Spółka cywilna podjęcie działalności gospodarczej musi zgłosić do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez gminy.

 

Spółka prawa handlowego – są spółkami powstałymi na podstawie przepisów kodeksu handlowego. W brzmieniu obecnie obowiązującym kodeks handlowy wyróżnia cztery rodzaje spółek: spółkę jawną, spółkę komandytową, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, i spółkę akcyjną. Spółki prawa handlowego charakteryzują się tym, że podlegają wpisowi do rejestru handlowego spółek, prowadzonego przez sądy. Rejestr ten jest jawny i każda zainteresowana osoba ma do niego wgląd. Do rejestru tego wpisywane są wszystkie dane identyfikujące spółkę oraz wszelkie zmiany w umowie spółki, składane są również odpisy bilansu i inwentarza. Celem tego jest ochrona osób trzecich, potencjalnych kontrahentów spółki, którzy mogą z rejestru czerpać informacje o formie i kondycji spółki. Urzędowa nazwa spółki prawa handlowego, czyli jej firma, korzysta a ochrony prawnej przed bezprawnym używaniem nazwy (firmy) spółki przez nieuczciwych konkurentów. Również tylko spółka prawa handlowego ma prawo do ustanowienia prokurenta, czyli szczególnego rodzaju pełnomocnika handlowego, upoważnionego do wszystkich czynności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

 

Spółka osobowa – spółka, której podstawą istnienia jest wspólne działanie osób uczestniczących w spółce, w odróżnieniu os spółki kapitałowej, która opiera się na kapitale. Do spółki osobowej zalicza się: spółkę jawną i spółkę komandytową.

 

Spółka jawna – jest spółką handlową i jednocześnie spółką osobową, to znaczy taką, w której podstawą działania jest nie kapitał, lecz praca wspólników. Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej, ale zgodnie z przepisami prawa handlowego posiada ona uprawnienia pozwalające na prowadzenie działalności, np.: występowanie przed sądem jako strona, zawieranie umów. Wspólnicy zawierają umowę spółki po czym jest ona rejestrowana w rejestrze handlowym. W spółce jawnej wspólnicy odpowiadają całym swym majątkiem za zobowiązania spółki wobec wierzycieli spółki. Majątek spółki stanowią pieniężne i niepieniężne wkłady wspólników, powiększone o zysk spółki. Udziałem  może być także praca własna wspólnika. Każdy wspólnik ma prawo do takiego samego udziału w zyskach i stratach spółki, jak inni wspólnicy i to bez względu na rodzaj i wartość wniesionego wkładu, chyba że umowa spółki stanowi inny podział zysku czy udział w pokryciu strat. Każdy wspólnik ma prawo do reprezentowania spółki na zewnątrz, a także obowiązek prowadzenia spraw spółki. Umowa spółki lub też podjęta uchwała wspólników może powierzyć prowadzenie spółki jednemu lub kilku wspólnikom. Wspólnikom nie wolno wykonywać działalności sprzecznej z interesami spółki. Dotyczy to zwłaszcza działań konkurencyjnych.

  

Spółka komandytowa – spółka w której występują dwie kategorie wspólników. Do pierwszej należą wspólnicy odpowiadający za zobowiązania spółki wobec wierzycieli w sposób nieograniczony, czyli całym swoim majątkiem, również osobistym, a więc tak, jak wspólnicy w spółce jawnej. Są oni nazywani komplementariuszami w odróżnieniu od drugiego rodzaju wspólników, zwanych komandytariuszami. Komandytariusze odpowiadają za zobowiązania spółki tylko do wysokości wniesionego do spółki wkładu, podobnie jak w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W spółce tej musi być co najmniej jeden komplementariusz i  jeden komandytariusz. Firma (nazwa) spółki powinna zawierać nazwisko co najmniej jednego komplementariusza oraz oznaczenie określające, że jest to spółka komandytowa. Nazwisko komandytariusza nie może figurować w nazwie firmy i nie ma on prawa reprezentowania spółki wobec osób trzecich, może jednak działać w innych podmiotach gospodarczych (nawet konkurencyjnych) bez zezwolenia pozostałych wspólników.      

 

Spółka kapitałowa – jest to organizacja prowadząca w sposób prawnie dozwolony działalność produkcyjną i handlową. W takiej spółce, inaczej niż w spółce jawnej, osobowość prawna spółki oddzielona jest od statusu prawnego jej właścicieli. Własność rozdzielona jest między akcjonariuszy. Pierwotnymi akcjonariuszami są osoby, które założyły przedsiębiorstwo, lecz obecnie sprzedały swoje prawo do udziału w zyskach (akcje) innym osobom. Sprzedaż prawa do udziału w zyskach staje się źródłem nowych funduszy dla przedsiębiorstwa. Podstawą działania spółki kapitałowej jest kapitał złożony z udziałów, w tym przypadku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, lub z akcji w spółce akcyjnej.

 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – spółka tworzona prze jedną lub kilka osób w celach gospodarczych. Wspólnikami mogą być podmioty posiadające zdolność do czynności prawnych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością za swoje zobowiązania odpowiada tylko własnym majątkiem, co oznacza, że ryzyko ponoszone przez udziałowców ograniczone jest tylko do wysokości wkładów, jakie wnieśli oni do spółki.

Powstanie spółki jest możliwe  po spełnieniu następujących warunków: zawarcie umowy spółki w formie aktu notarialnego, zebranie kapitału zakładowego, ustanowienie władz spółki, wpis spółki do rejestru handlowego. Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składa się z udziałów, które mogą być równe lub nierówne    ( zawarte w umowie spółki). Gdy udziały są równe, wspólnicy mogą mieć więcej niż po jednym udziale. Gdy udziały są nierówne, każdy wspólnik może mieć tylko jeden udział. Spółka prowadzi księgę udziałów, w której zapisuje się: imię i nazwisko każdego wspólnika, jego adres oraz liczbę i wysokość udziałów. Władze spółki dzielimy na: obligatoryjne, ( zgromadzenie wspólników i zarząd) i fakultatywne ( rada nadzorcza lub komisja rewizyjna). W przypadku gdy liczba wspólników jest większa niż 50, w spółce musi funkcjonować rada nadzorcza lub komisja rewizyjna.

 

Spółka akcyjna – spółka kapitałowa, której działalność uregulowana jest przepisami prawa handlowego. Posiada osobowość prawną. W przeciwieństwie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być tworzona nie tylko w celu gospodarczym, ale w każdym dozwolonym prawnie celu. Od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością różni spółkę akcyjną także to, że posiada ona z reguły większy kapitał, większą liczbę wspólników, a także większy rozmiar działalności. Podstawą działania spółki akcyjnej jest kapitał akcyjny, wniesiony przez wspólników nabywających akcje. Uczestnikami spółki akcyjnej są akcjonariusze, czyli właściciele akcji. Mają oni prawo do części osiągniętego zysku przez spółkę – dywidendy. Ponadto mają prawo do uczestniczenia w walnym zgromadzeniu i prawo głosu. Właściciele akcji nie odpowiadają osobiście swoim majątkiem za zobowiązania spółki, co oznacza, że spółka odpowiada za swoje zobowiązania jedynie do wysokości majątku. Odróżnia to tę spółkę od spółki jawnej. Założyciele spółki, których powinno być co najmniej trzech, opracowują statut spółki w formie aktu notarialnego, zbierają kapitał akcyjny i składają wniosek o wpisanie spółki do rejestru handlowego. Do władz spółki zalicz się: walne zgromadzenie akcjonariuszy, radę nadzorczą lub komisję rewizyjną i zarząd.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.1 Klasyfikacja spółek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                    SPÓŁKI



 

 







                                                       

 

 

                   SPÓŁKI

PRAWA HANDLOWEGO

             

             SPÓŁKI

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin