Centrum Pomocy Bliźniemu w Warszawie.docx

(14 KB) Pobierz

Centrum Pomocy Bliźniemu w Warszawie

Z Wikipedii

Skocz do: nawigacji, szukaj

Centrum Pomocy Bliźniemu - założone zostało 1 grudnia 1993 roku jako Centrum Wychodzenia z Bezdomności, mieści się przy ul. Marywilskiej w Warszawie. Jego głównym celem jest przygotowanie osób uzależnionych i bezdomnych do samodzielnego życia. W kompleksie budynków znajdują się:

·         noclegownia wczesnej pomocy dla młodych ludzi bezdomnych

·         readaptacyjne schronisko dla osób bezdomnych po podstawowej terapii alkoholowej

·         schronisko - "DOM" readaptacyjny dla młodzieży defaworyzowanej

·         schronisko readaptacyjne dla osób z zaburzeniami psychicznymi

·         podstawowa, stacjonarna terapia alkoholowa

·         Izba Chorych

Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR MARKOT w Warszawie przy ul. Marywilskiej 44a powstało 1grudnia 1993 roku jako Centrum Wychodzenia z Bezdomności.
W początkowej fazie pełniło rolę schroniska dla bezdomnych. Pierwsi pensjonariusze, to grupa ok. dwudziestu osób, która zainicjowała tworzenie profesjonalnej placówki pomocowej z bardzo szerokim wachlarzem usług dla osób odrzuconych społecznie.
Głównym celem pomocy realizowanej w CPB  jest wszechstronne i gruntowne przygotowanie osób uczestniczących w programach do rozpoczęcia samodzielnego życia. Pośrednimi celami są: poprawa sytuacji bytowej oraz poprawa stanu zdrowia osób pozostających pod opieką placówek oraz poprawa funkcjonowania psychicznego i społecznego osób bezdomnych, odbudowanie relacji społecznych (w tym, o ile to możliwe rodzinnych), zmiana w zakresie wyznawanych wartości i preferowanego stylu życia, nabycie  umiejętności zawodowych oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych.
Celem programów realizowanych przez nasz ośrodek jest także zmniejszenie zaburzeń zachowań współwystępujących z bezdomnością takich jak alkoholizm, narkomania, czy agresja.
Realizacja powyższych celów jest możliwe dzięki połączeniu doświadczenia zdobywanego przez lata pracy z bezdomnymi z koniecznością rozwijania i wdrażania nowoczesnych metod pracy socjalnej, psychologicznej, wychowawczej i terapeutycznej, co umożliwi wykorzystanie czasu, który klienci spędzają  w naszej palcówce na ich szeroko rozumianą aktywizację, umożliwiającą ponowne włączenie się do życia społecznego.
Realizowane w Centrum Pomocy Bliźniemu programy kompleksowej, bezpośredniej pomocy na rzecz osób bezdomnych prowadzone od l grudnia 2004 mają za zadanie udzielanie pomocy ukierunkowanej na pracę z następującymi grupami osób bezdomnych i najbardziej potrzebujących:
- osoby bezdomne do 25 roku życia
- osoby starsze, samotne, chore pozostające bez opieki
- osoby bezdomne z problemem narkotykowym
- osoby bezdomne z problemem alkoholowym.
- osoby bezdomne z zaburzeniami psychicznymi

Osoby te mogą korzystać z następujących programów realizowanych w CPB:
- Noclegownia wczesnej pomocy dla młodych ludzi bezdomnych
- Readaptacyjne schronisko dla osób bezdomnych po podstawowej terapii alkoholowej
- Schronisko - "DOM" readaptacyjny dla młodzieży defaworyzowanej
- Schronisko readaptacyjne dla osób z zaburzeniami psychicznymi
- Podstawowa, stacjonarna terapia alkoholowa
- Izba Chorych (Szpital dla ludzi bezdomnych)

Dzięki Telekomunikacji Polskiej S.A. oraz inicjatywie i wsparciu Marszałka Sejmu Pana Marka Borowskiego w ośrodku istnieje sala komputerowa z dostępem do internetu, gdzie nasi podopieczni mają swobodny i darmowy dostęp do wszelkich informacji, ze wskazaniem na serwisy pracy. Bardzo często jest to pierwszy kontakt podopiecznych z komputerem i internetem.
 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin