NPR ostateczny z dn. 20.01.2003.doc

(4831 KB) Pobierz
PROJEKT

 

 

 

 

POLSKA

 

 

 

NARODOWY  PLAN  ROZWOJU

2004-2006

 

 

 

 

 

 

 

Dokument przyjęty przez Radę Ministrów

w dniu 14 stycznia 2003 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warszawa, styczeń 2003 r.


Spis treści:

 

Wstęp              4

I. Diagnoza sytuacji społeczno-gospodarczej i przestrzennej              5

1. Informacje ogólne              5

2. Dynamika i struktura gospodarki              6

3. Finanse              10

4. Przemysł              13

5. Rolnictwo i rybołówstwo              14

6. Sektor usług              16

7. Główne czynniki prorozwojowe              16

8. Podstawowe problemy społeczne              22

9. Instytucjonalne wspieranie rozwoju gospodarki              25

10. Infrastruktura transportu              26

11. Sieć osadnicza              27

12. Środowisko przyrodnicze              28

13. Zróżnicowania regionalne poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego              31

14. Podsumowanie - identyfikacja głównych problemów rozwoju Polski              33

15. Prognoza rozwoju polskiej gospodarki do 2006 r.              36

II. Ocena Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004-2006              42

1. Ocena przed realizacją NPR (ocena ex-ante).              42

2. Ocena skutków makroekonomicznych              46

III. Kierunki i efekty polityki strukturalnej w Polsce w latach 1990-2002              54

1. Zarys tendencji w latach 1990-1999              54

2. Kierunki i efekty pomocy strukturalnej w latach 2000-2003              57

IV. Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego kraju              60

1. Konkurencyjność gospodarki polskiej u progu wdrażania Narodowego Planu Rozwoju              60

2. Cel Narodowego Planu Rozwoju 2004-2006              63

3. Strategia przezwyciężania słabych stron i wykorzystania szans              66

4. Osie rozwoju Narodowego Planu Rozwoju              67

V. Spójność z polityką wspólnoty oraz z dokumentami programowymi Polski i regionów              76

1. Spójność z politykami Wspólnoty              76

2. Spójność z politykami krajowymi i regionalnymi              85

VI. Zarys programów operacyjnych i realizowanych w ich ramach działań              91

VII. Kierunki interwencji Funduszu Spójności              125

1. Środowisko              125

2. Transport              128

VIII. Finansowanie              135

1. Plan finansowy              135

2. Weryfikacja zasady dodatkowości ex-ante              137

IX. System wdrażania              145

1. Uwagi ogólne              145

2. Zarządzanie              145

3. Zarządzanie finansowe oraz kontrola              150

4. Monitorowanie              156

5. Ocena (ewaluacja)              160

6. Partnerstwo              161

7. Raporty i promocja              162

8. Plan działań w zakresie informacji i promocji Podstaw Wsparcia Wspólnoty  (CSF Communication Action Plan)              164

Aneksy              170

I. Wskaźniki dla Narodowego Planu Rozwoju              170

II. Konsultacje społeczne Narodowego Planu Rozwoju              173

III. Ocena efektu środowiskowego              177

IV. Słownik terminologiczny              182

Ultimate recipient              187

V. Mapy              193

Spis tabel i wykresów              194


Wstęp

 

Narodowy Plan Rozwoju jest kompleksowym dokumentem określającym strategię społeczno-gospodarczą Polski w pierwszych latach członkostwa w Unii Europejskiej.

Dokument został przygotowany na podstawie wytycznych zawartych w Rozporządzeniu Rady Nr 1260 z 21 czerwca 1999 r. (1260/99/WE) wprowadzającym ogólne przepisy dotyczące funduszy strukturalnych.

Narodowy Plan Rozwoju przedstawia sytuację społeczno-ekonomiczną Polski i jej regionów u progu przystąpienia naszego kraju do UE, formułuje cele i zawiera opis strategii zmierzającej do osiągnięcia spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej z krajami i regionami Wspólnoty, szacuje spodziewane efekty planowanych interwencji i wpływ na przebieg procesów rozwojowych, wskazuje kierunki i wielkość planowanego zaangażowania środków funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności i środków krajowych oraz określa sposób koordynacji i wdrażania pomocy strukturalnej w okresie realizacji NPR.

Przygotowanie aktualnej redakcji Narodowego Planu Rozwoju poprzedził szeroki proces konsultacji społecznych na poziomie krajowym i regionalnym z udziałem samorządów, partnerów społecznych i gospodarczych, w tym organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i ugrupowań przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesowego, środowisk profesjonalno-akademickich. Projekt dokumentu był również przedmiotem dyskusji Komisji Sejmowych i Senackich RP. W toku prac wykonano ocenę oddziaływania na środowisko oraz ocenę przed realizacją programu (ewaluacja ex-ante), w tym ocenę efektów makroekonomicznych jego realizacji.

Narodowy Plan Rozwoju 2004-2006 będzie służył jako punkt odniesienia dla działań o charakterze rozwojowym podejmowanych wyłącznie z zasobów środków krajowych, jak również będzie służył jako podstawa przygotowania Podstaw Wsparcia Wspólnoty (Community Support Framework) dla Polski czyli dokumentu określającego kierunki i wysokości wsparcia ze strony funduszy strukturalnych na realizację zamierzeń rozwojowych. Narodowy Plan Rozwoju pozwoli określić wysokość interwencji z Funduszu Spójności i Inicjatyw Wspólnotowych: EQUAL i INTERREG.

Ze względu na krótki okres programowania, lata 2004-2006, zaproponowany system wdrażania, w szczególności w zakresie działań przewidzianych  do realizacji w ramach programu rozwoju regionalnego ma charakter przejściowy. Zdobyte doświadczenia przez wszystkie podmioty uczestniczące w realizacji polityki spójności społeczno-gospodarczej pozwolą na poszerzenie po roku 2006 zakresu proponowanych do współfinansowania ze strony instrumentów strukturalnych UE działań oraz zwiększenia stopnia decentralizacji zarządzania programami, w szczególności poprzez realizację przygotowywanych przez samorządy województw 16 odrębnych programów rozwoju regionalnego.

 


I. Diagnoza sytuacji społeczno-gospodarczej i przestrzennej

 

1. Informacje ogólne

 

Polska jest położona w geograficznym centrum kontynentu europejskiego, na wschód od głównych centrów Unii Europejskiej. Graniczy z dziewięcioma państwami, w tym z dwoma (Dania, Szwecja) tylko na morzu. Długość granicy państwowej wynosi 3495 km, w tym lądowej 3055 km (z krajami członkowskimi i stowarzyszonymi UE tj. Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą - 1901 km, a z pozostałymi krajami tj. Rosją, Białorusią i Ukrainą - 1155 km). Wysoki udział długości granic Polski będących w przyszłości zewnętrznymi granicami lądowymi UE stwarza szczególne wyzwania o charakterze politycznym i gospodarczym dla Polski i dla całej Wspólnoty.

Powierzchnia kraju wynosi 312 685 km2, a ogólna liczba ludności ponad 38,6 mln. Polska jest więc największym krajem spośród państw przystępujących w roku 2004 do Unii Europejskiej, a w poszerzonej Wspólnocie będzie szóstym krajem pod względem liczby mieszkańców - po Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Hiszpanii. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 124 osoby na km2.

Polska jest krajem w większości równinnym, położonym w otwartej na wschód i na zachód przestrzeni Niżu Europejskiego. Obszar kraju jest zamknięty od południa łańcuchami górskimi (Karpaty, Sudety), a od północy Morzem Bałtyckim. W strukturze użytkowania gruntów niski jest udział lasów (29% ogólnej powierzchni), szczególnie w środkowej i środkowo-wschodniej części kraju. Zasoby wód powierzchniowych w przeliczeniu na mieszkańca należą do najniższych w Europie, a możliwość ich wykorzystania ogranicza niski stopień retencji oraz braki w zabudowie hydrotechnicznej rzek. Jakość rolniczej przestrzeni produkcyjnej jest relatywnie niska, choć występują także enklawy gleb bardzo dobrych i dobrych.

W wielu rejonach kraju występują unikatowe w skali europejskiej walory przyrodnicze, coraz skuteczniej chronione przed antropopochodną dewastacją. Łącznie 32,5% powierzchni Polski jest prawnie chronione (w zróżnicowanych formach), w tym – najbardziej rygorystycznie w parkach narodowych, zajmujących 1% powierzchni kraju.

Centralne usytuowanie Polski w przestrzeni Europy Środkowej i Wschodniej (w relacjach Wschód - Zachód, Północ- Południe) sprawia, że przez obszar kraju przebiegają korytarze infrastruktury transportowej o znaczeniu kontynentalnym, zidentyfikowane w Europejskiej Perspektywie Planowania Przestrzennego (ESDP)[1] oraz w Koncepcji Polityki Przestrzennego Zagospodarowania Kraju (KPPZK)[2]. Stan techniczny tych korytarzy i jakość oferowanych usług transportowych nie są jednak zadowalające, co stanowi istotną barierę nie tylko dla osiągania spójności społeczno-gospodarczej i przestrzennej Polski z obecnymi krajami UE, ale także dla dalszych procesów integracyjnych na kontynencie europejskim.

Strukturę osadniczą Polski cechuje umiarkowana, policentryczna koncentracja. W porównaniu ze strukturami krajów członkowskich UE i krajów stowarzyszonych wyróżnia się ona:

·          relatywnie niską stopą urbanizacji, która w okresie transformacji ustabilizowała się na poziomie 62%,

·          policentrycznym układem miejskiej sieci osadniczej, w której dominującą rolę odgrywa kilkanaście miast o kilkusettysięcznej liczbie mieszkańców,

·          brakiem ośrodków metropolitalnych o randze europejskiej. Miasta polskie klasyfikowane są z reguły w piątej, bądź szóstej grupie w rankingach sporządzanych przez różne ośrodki naukowe. Stołeczna Warszawa z ludnością 1,6 mln mieszkańców (co stanowi 4,2% ludności kraju) ma największe szanse awansu w tych rankingach, wykazując w latach transformacji najwyższą dynamikę wzrostu produktu krajowego brutto (PKB),

·          dużą liczebnością ludności wiejskiej, rozproszoną w prawie 60 tys. miejscowościach. Nadmierne rozproszenie wiejskiej sieci osadniczej skutkuje m.in. utrudnionym dostępem do wielu usług (oświata, ochrona zdrowia) oraz wysokimi kosztami uzbrojenia technicznego (drogi dojazdowe, wodociągi, kanalizacja i oczyszczanie ścieków, energetyka).

 

Od 1 stycznia 1999 roku funkcjonuje w Polsce trójszczeblowy model władzy publicznej, z niezależną, wybieralną władzą stanowiącą i wykonawczą na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym. Wprowadzona nowa organizacja terytorialna państwa łączy cechy państwa unitarnego z modelem zdecentralizowanego systemu władzy publicznej. Na tę nową organizację składa się:

·          16 dużych województw (odpowiadające regionom NUTS II[3]), z których największe pod względem obszaru i liczby ludności jest woj. mazowieckie (odpowiednio 11,4% powierzchni kraju i 13,2% ludności), a najmniejsze woj. opolskie (prawie 4-krotnie mniejsze od mazowieckiego),

·          315 (wg stanu na 19.04.2002 r.) powiatów oraz 65 miast na prawach powiatu (jednostki odpowiadające NUTS IV),

·          2489 gmin (podstawowe jednostki samorządu terytorialnego (jednostki odpowiadające NUTS V).

 

Dla celów realizacji polityki rozwoju regionalnego wyodrębniono również poziom statystyczny odpowiadający poziomowi NUTS III, wyróżniając 45 podregionów, obejmujących po kilka powiatów.

 

2. Dynamika i struktura gospodarki

 

Na początku lat dziewięćdziesiątych poziom PKB w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca, szacowany według parytetu siły nabywczej pieniądza (ppp), wynosił ok. 4,5 tys. USD, co stanowiło zaledwie 30% średniej UE. Po krótkotrwałym załamaniu tempa wzrostu PKB na początku lat 90-tych wskaźnik ten wzrastał w tempie przekraczającym średnią europejską. Od 1998 r. następowało jednak w Polsce stopniowe osłabianie tempa wzrostu PKB, aż do 1,0 % w 2001 r., a więc po raz pierwszy od wielu lat – do poziomu poniżej średniej UE, a także poniżej wielu krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Wykres 1. Dynamika PKB w krajach UE i niektórych krajach kandydackich w latach 1995–2002

Źródło:...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin